Těžké dny psychologů po masové vraždě v nemocnici v Ostravě: Zasažených lidí budou tisíce!

Autor: Michal Charbulák, chm - 
16. prosince 2019
05:02

Bezmoc, strach, beznaděj. Počet lidí, které úterní zákeřný útok vraha Ctirada Vitáska (†42) v porubské fakultní nemocnici nějakým způsobem zasáhl, přibývá z hodiny na hodinu. Psychologové mají plné ruce práce. A lepší to nebude, spíše naopak.

Lidí, kteří si řekli o psychologickou podporu, byly na začátku desítky, teď už jsou jich stovky. Během minulého týdne počet obyvatel, kterým zastřelení sedmi pacientů přímo ovlivnilo život, stoupl už na 300. Pomáhá jim 23 pracovníků psychosociálního intervenčního týmu FN Ostrava. Šéfuje mu PhDr. Andrea Polanská (49).

„Bude to horší. Událost bude mít podle nás dopad až na tisícovky lidí,“ řekla Polanská, která koordinuje interventy a peery. „Jde nejen o zdravotní personál, ale i pacienty a lidi, kteří se třeba jen projdou kolem pietního místa nebo se o střelbě dozvěděli v televizi. I na ně ten hrůzný čin zapůsobil,“ vysvětlila. Její tým primárně pečuje o zdravotníky, o další zasažené se starají navazující psychologické a krizové služby.

Různé reakce

Projevy akutní stresové reakce se různí. „Úzkost, bezmoc, bolesti hlavy... Pocity, jako byste se ocitli ve filmu. Nebo pocity viny. Proč jsem tam tehdy byl, nebo nebyl,“ vysvětlila Polanská. „Jedna kolegyně se teď děsí zvuků houkaček od sanitek. Pracuje přitom tady v nemocnici, takže je slyší pořád,“ uzavřela.

Kdo je peer, kdo intervent?

Peeři se starají o kolegy zdravotníky, sanitáře, ošetřovatelky, sestry, lékaře. Interventi se soustředí zejména na příbuzné pacientů a jejich blízké.

Sbírka pro zachráněnou dceru

Velký zájem veřejnosti pomoci rodinám obětí těší organizátory veřejných sbírek. Na účtech už je více než milion a půl! Sbírku založil také spolek rodičů při základní škole, kam chodí dívka, kterou vlastním tělem zachránil její táta Petr L. (†49). „Vyzýváme dobré lidi k pomoci zmírnit důsledky hrůzného činu, který připravil žákyni naší školy o tatínka,“ píše spolek. Za pár hodin se sešlo na účtu skoro 20 tisíc korun.

Odejdou ze stejného hřbitova!

Zemřeli spolu v čekárně ostravské nemocnice, na jednom hřbitově se s nimi rozloučí jejich blízcí. S jedním ve středu, s druhým ve čtvrtek. Pohřeb Oskara J. (†28) bude ve středu v obřadní síni Krematoria Ostrava. „Skvělý kluk, tohle si nezasloužil,“ řekla o víkendu u pietního místa jeho slzící spolužačka ze základní školy. Podle informací Blesku by měl o den později tamtéž proběhnout pohřeb Petra Š. (†39), který pracoval pro vězeňskou službu v ostravské vazební věznici.

Desterz ( 16. prosince 2019 18:05 )

Zdravý lid by se aktivně postaral, aby se takové hrůze dalo příště okamžitě zabránit. Třeba by se ozbrojil. Chorý lid hledá spásu u psychoušů, což mu v dalším podobném případě straaašně moc pomůže. Samosebou, doufejme že další nebude, jen pozor na to slovo doufejme - za doufání si nikdo nic nekoupí, ale naopak ztratit může všechno.

juuuhele ( 16. prosince 2019 17:58 )

Zvonili klíčema, aby se zbavili komunismu a ne aby se smělo střílet debile zas.ranej.

juuuhele ( 16. prosince 2019 17:56 )

Ano, duševní nemocní jsou vlastně tikající bomba. To bylo za každé společnosti, vždycky byly oběti, ale tenhle styl k nám přišel z debilních USA. Tam to začlo, vystřilení škol, střílení ve velkém apod. Hranice zábran se posunula.

juuuhele ( 16. prosince 2019 17:52 )

Logické? Kde žiješ? Cvok nepřemýšlí logicky. Ta nána co ubodala toho kluka před lety taky jela bůhví jak dlouho a bůhví kam než zaútočila. To snad mělo logiku? Nemělo a přesto to udělala, zabila nevinného, ohrozila nevinné. Cvok je cvok, do jeho myšlení nevidíš a logicky jejich činy nelze nikdy brát.

( 16. prosince 2019 13:14 )

Podívej, co ty holky dělaji getbadgirl. com

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud