Při masakru v Ostravě zemřel Petr L.: Vlastním tělem chránil dcerku, vrah ho bez milosti popravil

Aktualizováno -
11. prosince 2019
20:23
Autor: ČTK - 
11. prosince 2019
15:48

Jednou z šesti obětí úterního masakru v Ostravě je i vězeňský dozorce Petr L. (†49). Byl jedním ze tří dozorců, kteří při střelbě zemřeli. Generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal vyloučil, že by útok cílil proti jeho bezpečnostnímu sboru. Podle Dohnala šlo o náhodu. Na středeční tiskové konferenci prozradil, že jeden ze zastřelených příslušníků - právě Petr L. - zachránil vlastním tělem svou nezletilou dceru. Sbor v pondělí vyhlásí veřejnou sbírku na pomoc pozůstalým.

„Je to prostě shoda nešťastných okolností, byli v nepravý čas na nespravém místě. Rozhodně se tedy nejednalo o nějaký sofistikovaný útok na příslušníky Vězeňské služby," řekl Dohnal.

První ze zastřelených aktivních příslušníků VS pracoval v ostravské vazební věznici, bylo mu 39 let. Druhý, o deset let starší, sloužil v heřmanické věznici. Dohnal popsal oba muže jako nesmírně pracovité, slušné a kamarádské kolegy, kteří žili pro své rodiny.

Šéf VS zopakoval, že oba muži byli v nemocnici v době svého volna. „Byli samozřejmě neozbrojeni, útoku nemohli nijak zabránit," řekl. Upřesnil, že jeden šel navštívit lékaře, zatímco druhý k lékaři doprovázel svou nezletilou dceru. Útočník tohoto příslušníka podle Dohnala smrtelně zranil v okamžiku, kdy muž dceru zaštítil vlastním tělem. „Pro nás je tímto velkým hrdinou a jsem přesvědčen, že nejenom pro nás jako bezpečnostní sbor, ale pro celou naši zemi," řekl Dohnal o zastřeleném.

Třetí z usmrcených lidí v minulosti působil jako člen justiční stráže, od Vězeňské služby odešel před deseti lety.

Veřejnou sbírku pro dvojici zastřelených aktivních příslušníků sboru vyhlásí VS ve spolupráci s policejním odborovým svazem, přispívat do ní bude možné do 15. února. Rodiny mají také ze zákona nárok na odškodnění a navíc k nim poputuje i výtěžek ze čtvrteční charitativní akce pořádané u příležitosti Dne vězeňství.

Dohnal dodal, že nepamatuje rok, který by byl pro VS tak tragický. Sbor totiž letos obdobně přišel celkem o pět příslušníků. Jeden zahynul při nehodě eskortního autobusu na Pražském okruhu, další při jiné dopravní nehodě a třetí podle informací ČTK v souvislosti s požárem bytu.

Po úterním útoku dvaačtyřicetiletého pachatele v čekárně traumatologické ambulance zemřelo šest lidí, další žena zůstává v kritickém stavu. Dva zbývající zranění jsou mimo ohrožení života. Palbu z nelegálně držené zbraně zahájil střelec bez varování, čekající pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Pak utekl a později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku. Oficiální motiv jeho činu zatím policie nezveřejnila. V médiích se objevily informace, že se muž domníval, že je vážně nemocen.

 

oalb@... ( 18. února 2020 12:36 )

Krásné dívky hledají lidi pro erotické vztahy zdarma! Pojďte dál a zvolte http­://top­girls­.x251­.best

vilda696 ( 13. prosince 2019 13:01 )

Říkám jen že své dítě si chrání každý rodič ,né jen ten bachař jak je stále zdůrazňováno,možná i ty.A dále bych čekal že se tři hrdinové bachaři s policejním výcvikem zachovají jinak.Nic jinýho v tom nehledej,píše sen o nich jako by tam jiní lidé nezemřeli.

_zacotomame ( 13. prosince 2019 06:19 )

Takže bys čekal, že hrdina s policejním výcvikem se vys.e..re na vlastní dítě a taštítí svým tělem někoho jiného, jo?

Hnuep ( 12. prosince 2019 09:15 )

Takže místo aby se řešilo, že systém bude fungovat, každý se dovolá nějaké spraveldnosti, systém bude detekovat možné psychické potíže a snažit se je léčit nebo reagovat na ně, tak ministr zdravotnictví si je odjetý v době tragédie v Egyptě. Co tam dělal , jsou tam nějací pacienti z čr?

Pacient v čr, kterého nikdo nedetokoval jako psychicky nemocného, přesto, že chodil po doktorech a řešil svoje stavy i s lidma mimo doktorů, protože se trápil, to pak "složí" a jde se pomstít.

Hnuep ( 12. prosince 2019 08:59 )

Je otázka, kdyby od roku 2015 zavedli, že každý ze stáda tzv. příslušníků "ozbrojených sborů" bude i ve svém volnu chodit s pistolí, jak by to na místě dopadlo.

Pokud by tam byli dva od vez. služby s pistolí, mohlo to dopadnout jinak.

Jak se nyní ukazuje, velká část těch mrtvých byla indisponovaná na vozíku, nebo s nohou v sádře. Střílel tedy asi hlavně ty, kteří nemohli utéct.

A přežili asi ti, kteří utíkali, nebo padli k zemi či pod lavičku.

Lehko dělat chytráka když tam člověk nebyl, ale padnout k zemi a vyprázdnit do chala zásobník , nebo jednu pečlivěji mířenou do hlavy, se od stolu jeví jako docela jednoduché.

Co je pak otřesné, že místo toho, aby se řešilo, jak odhalovat psychicky nemocné a lékařsky jim pomoct, tak se zase budou řešit zbraně a jak jsou dostupné a jak se s nimi vraždí a zda je nezakázat. Takže slušnej člověk bude beze zbraně, ale člověku co se odhodlá k vraždě je přitom jaksi jedno, zda spáchá ještě nedovolené ozbrojování. Vraždí lidi, kteří jsou nemocní nebo vynervovaní, je to završení situace řešené agresí. Dá se říct, že kde systém selhává po delší dobu, může to skončit útoky typu z roku 2015 - Uh. Brod a nyní Ostrava.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud