Dopravní expert o tragické smrti kynoložky Petry: Přecházela mimo zebru oprávněně?

Autor: VaB - 
12. listopadu 2019
05:01

Při páteční ranní nehodě tragicky zahynula po střetu s motorkářem záchranářka a psovodka Petra F. (†35). Zemřela, když přecházela se svými dvěma pejsky přes dvouproudou silnici na pražském Smíchově. Kromě ní zemřel i její čtyřnohý přítel Charlie. Maminku dvou dětí oplakávají lidé na sociálních sítích. Dopravní expert pro Blesk.cz popsal překvapivý zákon.

K nehodě došlo krátce po šesté hodině ranní, když byla ještě tma. Pětatřicetiletá žena měla z ulice Jindřicha Plachty přes Hořejší nábřeží namířeno k parčíku u Vltavy. Tam už ale nedošla. Při přecházení přes silnici ji srazil motorkář. Petra F. (†35) na místě zemřela. 

Podle všeho došlo k tragédii mimo přechod pro chodce. Žena se měla jen letmo rozhlédnout a se svými psy vběhnout do vozovky. Dopravní expert Roman Budský z Platformy VIZE 0 popsal pro Blesk.cz situaci přecházení přes silnici ve chvíli, kdy v okolí není přechod.

„Pokud nikde do padesáti metrů není přechod, může člověk přecházet přes silnici. Chodec musí v tomto případě přecházet nejkratší cestou přes silnici. Musí se chovat tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost druhých na silnicích,“ popisuje Budský.

To ostatně stojí i v §54 zákona o provozu na pozemních komunikacích: „Je-li přechod dále než 50 metrů, smí chodec přecházet vozovku, pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy."

Reportéři Blesk.cz měli možnost vidět video, které zachycuje tragický moment před a po srážce. Žena před srážkou doslova „zamrzla“ a přestala se hýbat. Okamžitě poté došlo k osudnému střetu. Ke srážce došlo během několika milisekund.  

Každý chodec nebo řidič reaguje na vzniklé krizové situace jinak. V některých případech je nutné okamžitě jednat a nepřemýšlet! „Je to hodně dané dispozicemi člověka. Dá se to ale podvědomě zdokonalit a vylepšit. V kritické situaci není čas na přemýšlení, je třeba okamžitě reagovat,“ říká Budský.

Dopravní expert popsal tři druhy chodců. „První typ chodců je ideální, reaguje adekvátně na nebezpečí. Okamžitě zareaguje a udělá tu akci, která je potřeba. Pak jsou ti, kteří reagují zbrkle, zkratkovitě. Udělají něco, s čím ostatní nepočítají. Například z ničeho nic chodec prudce zrychlí nebo zastaví, situace může být nepřehledná. A třetí skupina chodců je ta, co takzvaně „zamrznou“, najednou přestanou konat. Chodec si všimne přijíždějícího auta, lekne se a „zmrzne“. Pokud se tak stane například na přechodu, řidič nemůže střetu zabránit,“ popsal Budský. 

Při tragické nehodě byl zraněn i sám motorkář a skončil v nemocnici. "Pacient byl po ošetření v ambulanci propuštěn do domácího ošetření," řekla na dotaz Blesk.cz mluvčí FN Motol Pavlína Danková.

zwil ( 12. listopadu 2019 17:14 )

Ten zákon je tak překvapivý, že by se z toho jeden pos.ral...napr. takoví de.me.nti jako sra.ci plesku...pro ty to musel být přímo šok!

titan33 ( 12. listopadu 2019 14:47 )

já všeho kupuji 10dg bez rozdílu ochutnávky, nejsem španěl, ale gurmán,,v čem je proležený česnek mám blijáka tak jak jako tak, nemůžu za to a ryba na roštu by byla vrchol, to co někomu chutná je jeho věc a také nemám každý den chuť na palačinku s ovocem

sigmae ( 12. listopadu 2019 14:36 )

já totiž měkké salámy nekupuju, ty tvrdé vydrží, např takové chorizo...mňam

barda ( 12. listopadu 2019 14:06 )

Panebože, vidíš toho vypatlaného rádoby demokrata "agfora"? Co s takovým póvlem ...

titan33 ( 12. listopadu 2019 13:54 )

já never, z duše nesnáším oslyzlé mnogo sálámy v ledničce když mi stačí 1Odkg a teče z nich tuk v podobě blajšibolu, ze mě bys upadla sigmae

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud