Američané mají strach z filmu Joker: Bojí se střelby v kině!

Autor: DH, ČTK - 
25. září 2019
06:50

Americké filmové společnosti Werner Bros. přišel dopis od pozůstalých po obětech útoku z roku 2012, kdy při promítání filmu Temný rytíř povstal někdo v kině v Denveru a zastřelil 12 lidí. Příbuzní obětí mají strach, že by mohlo k podobné situaci dojít i při promítání nového filmu s názvem Joker. 

Příběh o záporné komiksové postavě, který vyvolal nadšené recenze i polemiku kvůli zobrazovanému násilí, má v USA premiéru 4. října. O dopise firmě Warner Bros., který obsahuje i výzvu k boji za omezení držení zbraní v USA, informoval server BBC.

Filmové Benátky ovládl Joker. Marhoulovo Nabarvené ptáče má cenu od studentů

„Když jsem poprvé viděla trailer k tomuto filmu, byla jsem absolutně zděšena," řekla BBC Sandy Phillipsová, matka Jessiky Ghawinové, která se v červenci 2012 stala jednou z obětí šíleného střelce v kině v americkém městě Denver. Maskovaný útočník James Holmes tehdy při promítání nového filmu na motivy komiksových příběhů o Batmanovi a jeho úhlavním nepříteli Jokerovi zastřelil 12 lidí a další desítky zranil.

Podle Phillipsové je ve snímku Joker zcela zbytečné násilí. Autorům dopisu se také nelíbí, že film může podle nich u diváků vyvolat i soucit s osudem hlavní postavy. V dopise je rovněž výzva filmové společnosti, aby využila svého vlivu a pomohla bojovat za omezení držení zbraní v USA.

Senátor střílel na příznivce opozice. Zranění utrpěli fotograf a bodyguard

Společnost Warner Bros. v reakci mimo jiné uvedla, že v žádném případě neschvaluje jakékoli násilí a že není záměrem filmu vytvořit z hlavní postavy hrdinu. Dodala také, že dlouhodobě podporuje oběti násilí a že přispěla i těm, které postihl útok v kině v Denveru.

Útočník z kina na denverském předměstí Aurora byl v roce 2015 odsouzen na doživotí. Motiv jeho činu zůstal nejasný, podle jedné z teorií se stylizoval do filmové postavy Jokera, který je v batmanovských příbězích zápornou postavou. Měl také vlasy nabarvené načerveno.

Nový film Joker amerického režiséra Todda Phillipse získal tento měsíc hlavní cenu na mezinárodním festivalu v Benátkách a je žhavým kandidátem i na amerického Oscara.

Střelba kousek od Bílého domu: Jeden mrtvý, pět zraněných. Vše je pod kontrolou, hlásí policie

nomercy ( 25. září 2019 10:39 )

Werner Bros.? Já leknu. Vy asi nemáte peníze na pořádnou korekci...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud