Hitler by oslavil 130 let. Jak si nacistický vůdce získal přízeň německých davů?

 • Autor: ČTK - 
  20. 4. 2019
  07:05

  Jeho charismatu zdatného řečníka a jeho idejím o budování nového národního společenství propadla i značná část jednoho z nejcivilizovanějších národů. Nacistický vůdce Adolf Hitler, který se narodil před 130 lety, 20. dubna 1889, se stal z nedostudovaného syna státního úředníka obratným manipulátorem davů. Rozpoutal světovou válku a způsobil smrt milionů lidí. Jeho cestu k moci usnadnily výsledky první světové války, z níž vyšlo Německo materiálně i psychicky poníženo, a velká hospodářská krize.

  V zemi zdecimované válkou zvolil rodák z rakouského Braunau na Innu jednoduchou metodu: pomocí zdánlivě otcovské péče přesvědčit občany, aby se vzdali své svobodné vůle ve prospěch sociálních výhod.

 • 1.Hitler věděl, jak se žije nižším vrstvám

  Mentalitu nižších vrstev poznal dokonale, když se ještě před první světovou válkou všelijak protloukal bez prostředků a bez rodiny (matka zemřela čtyři roky po otci, když bylo Hitlerovi 18 let). Reálné gymnázium nedokončil kvůli přihlášce na Akademii výtvarných umění, kam ho ale nevzali, a tak se živil jako dělník na stavbách a prodával své kresby.

  Po vítězství revoluce v Rusku ještě zesílila jeho nenávist k marxismu a Židům a v roce 1919 vstoupil Hitler jako třicetiletý do strany práce. Ta se o rok později přejmenovala na Nacionálně socialistickou dělnickou stranu Německa (NSDAP) a Hitler se stal jejím předsedou.

 • 2.Vzestup k moci

  Po neúspěšném pokusu o puč v listopadu 1923 byla strana zakázána a Hitler skončil ve vězení, kde si z pětiletého trestu odpykal jen rok a kde sepsal Mein Kampf (Můj boj). Již z této knihy, v níž formuloval program NSDAP, bylo možné vyčíst zrůdnost nacistické ideologie, která prosazuje stát řízený nejvyšším vůdcem a nadřazenost jedné rasy, oprávněné porobit si a likvidovat rasy ostatní. Jako další cíle vytyčil Hitler životní prostor a světovládu německého národa.

  Adolf Hitler se svou milenkou Evou Braunovou.Adolf Hitler se svou milenkou Evou Braunovou. | Profimedia.cz

  V roce 1925 obnovil Hitler NSDAP, která zahájila hon na voliče líbivými hesly o sjednocení velkého národa a vymazání sociálních rozdílů. Zatímco v roce 1928 získala v parlamentních volbách jen asi dvě procenta hlasů, v září 1930 (po vypuknutí velké hospodářské krize) to bylo zhruba devětkrát tolik a v červenci 1932 se s necelými 38 procenty hlasů stala nejsilnější v parlamentu.

  Říšským kancléřem byl Hitler jmenován 30. ledna 1933, a to i díky konzervativcům, kteří věřili, že mu „vytvořili pouze určitý rámec“ a že ho tím „zkrotili“.

 • 3.„Ochrana“ německé rasy

  Opak byl pravdou. Odpůrce ve straně zlikvidoval Hitler během „noci dlouhých nožů“ (červen 1934) a jeho ministr osvěty a propagandy Joseph Goebbels zahájil fanatizování davů nacistickou ideologií.

  V září 1935 vyhlásil Hitler na sjezdu NSDAP v Norimberku zákony, na jejichž základě pod záminkou ochrany „německé cti a krve“ likvidoval každého, kdo nemohl prokázat „árijský původ“. Týkaly se zejména Židů, jichž v německých koncentračních táborech zahynulo na šest milionů.

  Své velmocenské ambice začal Hitler realizovat připojením Sárska (1935), Rakouska (1938) a českého pohraničí (1938) k Německu a zřízením protektorátu Čechy a Morava (1939). Přepadením Polska v září 1939 zahájil druhou světovou válku, která se stala nejkrvavějším konfliktem v dějinách lidstva. Odhady obětí se pohybují od 35 do 60 milionů.

 • 4.Třetí největší masový vrah

  Podle amerického historika Rudolpha Rummela je Hitler s téměř 21 miliony obětí na třetím místě v žebříčku největších masových vrahů 20. století. Předstihli jej dva komunističtí diktátoři, sovětský Josif Stalin, jenž má dle Rummela za 24 let vlády (1929-1953) na svědomí 42,7 milionu obětí, a čínský Mao Ce-tung, za jehož třiapadesátiletého panování (1923-1976) zahynulo 37,8 milionu lidí.

  Na Hitlera bylo spácháno několik atentátů, žádný z nich ale nebyl úspěšný. K nejznámějším patří operace Valkýra, již vedl plukovník Claus Schenk von Stauffenberg a jež měla Hitlera zabít v červenci 1944 v Rastenburgu časovanou bombou. Jako první se Hitlera pokusil zastřelit již v listopadu 1938 v Mnichově švýcarský student teologie Maurice Bavaud.

 • 5.Hitlerovo tělo na jeho vlastní rozkaz spálili

  Nacistického vůdce se svět zbavil až 30. dubna 1945, když spáchal sebevraždu v berlínském bunkru. Učinil tak společně se svou čerstvou novomanželkou Evou Braunovou. Jejich těla byla na Hitlerův příkaz vynesena před bunkr, polita benzínem a spálena.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

prasatkopepicek ( 20. dubna 2019 08:34 )

Zajimava myslenka. Takze misto Gottwalda ted mame Zemana? Ten taky chlasta a taky leze rusakum do zadku...

baronessa ( 20. dubna 2019 08:23 )

Jak by asi svět vypapadal, kdyby se nedostal k moci? A že německý národ včas nepoznal, že je vede šílenec. Z toho se těžko vzpamatovává a kvůli výčitkám svědomí pak dělají takové nesmysly, že si do země pustí i "uprchlíky", kterým nechybí nic, jenom chuť k práci.

prasatkopepicek ( 20. dubna 2019 08:22 )

"Hitler by oslavil 130 let. " Vy jste fakt kkti. Toto se pise u nekoho kdo nam byl blizky a nebo se jednalo o uznavanou osobnost. Mozna vy v redakci tohle slavite. Normalni lidi fakt ne. Pouzijete tohle treba i u Stalina, Pol Pota, Mao Ce-Tunga, Blochina, Dzerzinskeho, Jagody, Jezova, Beriji, Gottwalda a podobnych bolsevickych smejdu....? Ale treba i Cekatilo, Mrazek, Hojer atd by si takovy titulek u vas zaslouzili ikdyz jsou to jen zabari...

oxygene.p ( 20. dubna 2019 08:22 )

Reinkarnace je a funguje. Ted je to vůdce Merkel.

Kolobrnda ( 20. dubna 2019 08:06 )

Další německéj krypl hnusnej ! Zlo lidstva se vším všudy!

Zobrazit celou diskusi
Další videa