„Dřely tu stovky Židovek.“ Němce rozlítilo muzeum klobás na místě koncentráku

Autor: ČTK - 
31. ledna 2019
19:15

Pobouření vyvolal v Německu plán přesunout oblíbené muzeum klobás na místo, kde v letech 1944 až 1945 fungovala pobočka koncentračního tábora Buchenwald. Na pozemku nedaleko středoněmeckého města Mühlhausen, kde nacisté věznili stovky Židovek, by měli návštěvníci ochutnávat typické německé masové pochoutky už od příštího roku, informovala dnes agentura DPA.

První německé muzeum klobás neboli bratwurstů vítá návštěvníky od roku 2006, kdy otevřelo své brány v durynské vesničce Holzhausen jižně od Erfurtu. Zvláštní pozornost je v něm přitom věnována místní specialitě, tedy durynské klobáse (Thüringer Rotbratwurst). Podle provozovatele muzea Jana Kratochwila je ale současná budova pro 50 000 lidí, kteří muzeum ročně navštíví, příliš malá.

Za místo, kde by mělo vzniknout nové, větší muzeum, si Kratochwil vybral pozemek u Mülhausenu, kde stála od září 1944 do února 1945 pobočka koncentračního tábora Buchenwald. Vězněno v ní bylo téměř 700 převážně polských a maďarských Židovek. 

Po zrušení pobočného tábora byly ženy převezeny do Bergen-Belsenu, kde většina z nich zemřela. Kratochwil pozemek s budovami bývalého pobočného tábora, jenž nesl krycí jméno Martha II, získal již v roce 2008. Nyní chce na 16 hektarech postavit zábavní centrum, ve kterém by kromě samotného muzea měl být i hotel či divadlo.

Podle Bildu by se měly náklady na jeho výstavbu vyšplhat na čtyři miliony eur (103 milionů korun).

Podle zástupce mühlhausenské radnice na místě nikdy žádný pobočný tábor nebyl. „Náš městský archiv vše pečlivě prozkoumal. Nebyl tu pobočný tábor Buchenwaldu. Vězni tu nanejvýš přespávali, ale nepracovali,“ řekl Bildu Christian Fröhlich. Mluvčí buchenwaldského koncentračního tábora Rikola-Gunnar Lüttgenauová ale jeho tvrzení odmítla.

Fröhlichovo vyjádření označila za chybné a znepokojivé. „Že to byl pobočný tábor Buchenwaldu, je historický fakt. Muselo tam pracovat několik stovek žen. Tři zemřely přímo na místě, mnoho další na následky,“ uvedla Lüttgenauová. Další užívání pozemku bývalého tábora nelze podle ní vyloučit, dá se ale ospravedlnit pouze v případě, že dějiny místa budou jasně tematizovány.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Taurus70 ( 31. ledna 2019 21:36 )

Jak to tak vsude ted ctu a posloucham tak v koncentracnich taborech umirali jen Zidi,nejak nam ty dejiny prekrucujete cim dal vic,holokaust se rozhodne netykal jen Zidu jak se nam to snazite porad predhazovat a rozhodne jich nebylo zabito nejvic💩💩💩💩

rentierskej ( 31. ledna 2019 19:29 )

v titulku je vše! NĚMCE rozlítilo... no tak pravda, áda byl rakušák.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud