Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Rammstein opět provokují: Poprava vězňů koncentračního tábora v klipu znechutila veřejnost

Autor: ČTK - 
28. března 2019
21:55

Nový videoklip od německé rockové kapely Rammstein k nové písni s názvem „Deutschland“ (Německo) vyvolal ostrou kritiku. 35 sekund trvající scéna ve videu ukazuje členy skupiny čekající na popravu oběšením. Na sobě mají pruhované mundúry, jaké nosili vězni v koncentračních táborech. Záběry jsou podbarvené temnou instrumentální hudbou. Skupina zveřejnila celý videoklip v pátek večer.

Zhruba devět minut trvající video k nové písni „Deutschland“ obsahuje odkazy na historické události od bitvy Germánů s Římany na počátku našeho letopočtu, přes středověk, dobu nacismu a komunismu až po současnost.

Na videu celé písně se objevuje také část z upoutávky, která vyvolala v Německu ve čtvrtek debatu. Zobrazuje vězně koncentračního tábora na šibenici. Na klopě jednoho ze čtyř hudebníků převlečeného za vězně je žlutá hvězda, podobná té, kterou museli za nacismu nosit Židé, další má například odznak podobný tomu, jaký v koncentrácích museli nosit političtí vězni. Ve videoklipu je kromě smrti vězňů zachycena i jejich pomsta na jejich trýznitelích.

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster k tomu poznamenal, že mnoho umělců se ve svých dílech vypořádává s holocaustem důstojným způsobem. „Ale kdo zneužívá holocaustu k marketingovým účelům, koná zavrženíhodně a nemorálně,“ řekl Schuster.

Pokud by kapela Rammstein prostřednictvím nového videoklipu profitovala z holocaustu, bylo by to nevkusné a znamenalo by to výsměch milionům lidí, kteří během šoa nevýslovně trpěli a byli zavražděni nejhrůznějším způsobem, zdůraznil Schuster.

„Přidáváme se k těm, kteří požadují okamžité smazání,“ uvedl mluvčí izraelského ministerstva zahraničí.

Pověřenec spolkové vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein řekl, že v zásadě nelze proti uměleckému vypořádávání s holocaustem nic namítat. „Kdyby ale video bylo vystaveno jen kvůli provokaci a na podporu prodeje, aby vyvolalo skandál a pozornost, pak tím byla překročena červená linie,“ prohlásil Klein. Podle něj je třeba vyčkat, s čím kapela ve svém novém albu přijde. „Pokud by to byly písně namířené proti nenávisti vůči Židům, byl bych příjemně překvapen,“ řekl Klein agentuře DPA.

Skupina Rammstein vystoupí 16. a 17. července i na fotbalovém stadionu ve vršovickém Edenu v rámci evropského turné. Nové album jí má vyjít 17. května.

longolongo ( 15. dubna 2019 22:48 )

O tom to je : Saracénská černá královna Německa přichází vyhubit bílou rasu, ženy přestanou rodit děti a budou místo nich chovat psy! Královna sežere hlavu bílého bojovníka a zůstanou jen bílí otroci, kteří budou pomáhat rodit arabské válečné psy! Rammstein ve svém šokujícím videoklipu odhalili proces genocidy bílé rasy skrze vagíny muslimských žen v Evropě a vyslali vzkaz o Syndikátu!

longolongo ( 15. dubna 2019 22:48 )

O tom to je : Saracénská černá královna Německa přichází vyhubit bílou rasu, ženy přestanou rodit děti a budou místo nich chovat psy! Královna sežere hlavu bílého bojovníka a zůstanou jen bílí otroci, kteří budou pomáhat rodit arabské válečné psy! Rammstein ve svém šokujícím videoklipu odhalili proces genocidy bílé rasy skrze vagíny muslimských žen v Evropě a vyslali vzkaz o Syndikátu!

Michal Gbork ( 30. března 2019 16:32 )

Pratele, po precteni vasich prispevku z ruznych diskuzi a ruznych portalu me mrzi predevsim ta skutecnost, ze jiz z pilotniho singlu odsuzujete i nadchazejici album. Alespon z toho mam takovy pocit. U Rammu je prece zvykem, ze uvodni singl ma casto skandalizujici a poburujici dopad na konzervativni spolecnost a co se hudby tyka, tak je delana spise pro sirsi publikum. To je udel otviraku v Ramm pojeti a jejich prodejni stretegii. Vime, ze Rammstein si na marketingu zakladaji. Je to soucasti jejich image. Prilakat maximalni pozornost. Ja osobne v novem singlu vidim velky posun v tom ohledu, ze uz nejde jen pouhou snahu provokovat, ale vidim v tom i zaujeti postoje a vymezovani se k aktualnim problemum nemecke spolecnosti v sirsim historickem kontextu. Ostatne text to doklada. Kdo miri vysoko, pada hluboko, jak Till zpiva. Je na kazdem z nas, jak se s tim popasujeme. Ja jsem z Deutschland a jeho epickeho pojeti absolutne nadsenej! Prijde mi, jako by se snazili nastavit zrcadlo spolecnosti. V hudbe je vice elektroniky a konstrukce skladby je standardni a nicim neprekvapi. Tesil jsem se na vice inovativni vysledek, nicmene Deutschlandem to nekonci. Richard prohlasil, ze nove pisne jsou experimentalni, casto vysledkem spolecneho jamovani, tak uvidime. Bonusove CD na Lifadu bylo take jine a dle meho fuehre mich a halt jsou po weidmanns heil temi nejlepsimi. Ja si jen nemohu zvyknout na prave Richarduv doprovodny vokal, jak kazde to slovo asi trikrat opakuje(du hast, du hast, du hast) nejak mi to k tomu nesedi. Ale celkove to hodnotim velmi dobre. Navrat nemeckeho krale ve velkem stylu!

Vis Maior ( 29. března 2019 21:02 )

Jen hlupák to video nepochopí, nebo nechce.Hudba je perfektní, ale o tu teď nejde. Tak to je opět tak, že to někdo ohýbá tak jak se mu hodí (stejně jako slovo demokracie). Nemyslím si že když někdo použije ve videu obraz koncentračního tábora a vězňů, tak je hned popírač holokaustu, antisemita,extrémista atd. To přece nelze. Takové to scény jsou v mnoha filmech, dokumentech,knihách. A když se podíváte důkladněji a budeme důslední, nejde o koncentrační tábor, ale spíše o vězení. Jenže co je nejdůležitější....stalo se to!!!! Tomu nikdo nikdy neuteče a tak to prostě je. To video jen ukazuje na minulost, současnost a bohužel i budoucnost Německa. A není tam nic, co by nebylo pravda a pokud si budeme myslet že ne, lžeme si do vlastní kapsy. Holokaust se prostě udál. Ale Německo má nespornou výhodu v tom, že i když okupovalo mnoho evropských států a vyvraždilo spoustu civilních obyvatel, těchto zemí, je mu vše odpuštěno a všichni se mu klaní. To Rusko bude mít 68 na "talíři" vždy. Odpusťme všem....Ale to neumíme, ne to nechceme to se nehodí. Tak si vezmeme z historie zase jen to co se nám hodí.

Anet1256 ( 29. března 2019 20:41 )

Nejde o zesměšňování či polehčování událostí Holokaustu. Pravé naopak. Klip měl za úkol vyobrazit Německou historii. Celou historii. A toto je bohužel její součástí. Komu se klip nelíbí nechť písničku poslouchá v MP3.

Zobrazit celou diskusi
Další videa