„Střílel na každého v cestě.“ Vanessa řekla detaily o masakru v obchoďáku v El Pasu

Autor: ČTK, tsv - 
4. srpna 2019
08:45

Útočník, který v sobotu pozabíjel 20 lidí v nákupním centru v americkém městě El Paso, si podle svědků oběti nijak nevybíral. Střílel na každého, kdo mu přišel do cesty. Působil přitom klidně a odhodlaně, jako by plnil nějaké poslání, uvedla podle televize Fox News Vanessa Saenzová, která byla v době útoku na místě. Policie v souvislosti se střelbou zadržela bělocha Patricka Crusiuse (21) a naznačila, že by zločin mohl mít rasový podtext. 

Vanessa Saenzová přijela na parkoviště před obchodním domem Walmart právě v okamžiku, kdy střelba začala. „Bylo slyšet třaskavé rány. Otočila jsem se a viděla jsem, jak z Walmartu vychází žena a míří k autu. Měla v nákupním vozíku potraviny a najednou padla k zemi,“ řekla obyvatelka El Pasa Saenzová televizi Fox News. „Útočník střílel namátkově, nevyhledával žádné konkrétní osoby. Střílel na každého, kdo mu přišel do cesty,“ podotkla.

Jakmile si Saenzová uvědomila, co se děje, rychle obrátila auto a snažila se co nejrychleji odjet. Střelec v tu dobu vstupoval do obchodního domu. „Kráčel sebevědomě, klidně, jako by byl na nějaké misi,“ prohlásila svědkyně masakru.

Lidé se schovávali i v ocelovém kontejneru

Podobně popsal jednání střelce také Miguel Rodríguez, který v obchodě se sedmiletým synem vybíral hračku. „Střelec šel uličku za uličkou a střílel na každého, koho viděl,“ uvedl Rodríguez, který si se synem po prvních výstřelech lehl na zem.

Také Kiannu Longovou s manželem zastihla střelba při nákupech ve Walmartu. „Lidé zpanikařili a sehnutí k zemi utíkali pryč,“ popsala Longová, která společně se svým mužem proběhla skladem v zadní části obchodu a s dalšími zákazníky se schovala do ocelového kontejneru v zásobovacích prostorách.

Televize CBS odvysílala video natočené dalším ze svědků, na němž je vidět, jak se lidé skrývají pod stoly, zatímco se ozývá střelba. Už předtím se objevilo na twitteru.

Všichni byli v šoku“

„Slyšeli jsme výstřely a viděli jsme kouř,“ vypověděl podle listu The New York Times Victor Gamboa (18), který ve zmíněném obchodním domě pracuje v restauraci rychlého občerstvení McDonald's. „Pak jsem si všiml zakrváceného muže ležícího na zemi. Vypadal mrtvý. Stalo se to všechno hrozně rychle,“ dodal Gamboa, který podle svých slov s dalšími zaměstnanci skrýval zákazníky v restauraci, dokud nepřišli policisté a neodvedli lidi do bezpečí.

Video Lidé prchali z obchodů. Střelec v El Pasu jich 20 postřílel a další zranil - Reuters / Victoria Balderrama

Manuel Uruchurtu (20) slyšel výstřely krátce poté, co v 10:36 místního času (18:36 SELČ) zaplatil u pokladny ve Walmartu. Z obchodního domu vyběhl s davem dalších lidí. Venku viděl na zemi dvě těla, jedno v kaluži krve. „Potkával jsem plačící lidi: děti, staré lidi, všichni byli v šoku,“ řekl podle The New York Times Uruchurtu. „Viděl jsem nemluvně, mohlo mu být tak šest, osm měsíců. Po celém břiše mělo krev a usedavě plakalo. Naštěstí bylo pořád ještě naživu,“ dodal.

Útočník chtěl zarazit hispánskou invazi?

V El Pasu žije 680 000 lidí, z nichž 83 procent je podle amerických úřadů hispánského původu. Na sociálních sítích se objevily zprávy o tom, že útočník sepsal manifest, v němž mluví o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“. Dokumentem se zabývá policie.

Autor manifestu píše, že Hispánci přicházející do Spojených států nahradí stárnoucí bělošské voliče, což může v nadcházejících volbách udělat z Texasu „modrý stát“ a mít za důsledek, že dalším americkým prezidentem bude demokrat. Text je také kritický k republikánům; tvrdí, že mají příliš velké vazby na korporace a propagují ničení životního prostředí.

Ačkoli Crusius na twitteru chválil plány prezidenta Donalda Trumpa na vybudování hraniční zdi mezi USA a Mexikem, autor manifestu píše, že stejné názory ohledně rasy měl ještě před Trumpovou volební kampaní. Manifest na jednu stranu odmítá, že by hlásal nadřazenost bělochů, zároveň ale tvrdí, že „míchání ras“ ničí národ; propaguje proto rozdělení Spojených států na územně vymezené enklávy rozdělené podle ras, píše AP.

kuniksicht ( 5. srpna 2019 02:27 )

Tohle, co se deje, to zde v takové míře nebylo. Za spoustu problémů s rasizmem může nynější prezident ač říká, že rasistou není..... ale podle toho se nechová. Jen si vzpomeňme na jeden z jeho výroku o "shitholecounty" a nebyl to jeho vyrok jediný. Vražda novináře mu nevadí, saudum leze do konecniku a židům též, protože dcera je židovského vyznání......

kuniksicht ( 5. srpna 2019 01:29 )

Tohle, co se deje, to zde v takové míře nebylo. Za spoustu problémů s rasizmem může nynější prezident ač říká, že rasistou není..... ale podle toho se nechová. Jen si vzpomeňme na jeden z jeho výroku o "shitholecounty" a nebyl to jeho vyrok jediný. Vražda novináře mu nevadí, saudum leze do konecniku a židům též, protože dcera je židovského vyznání......

padouch236 ( 4. srpna 2019 13:49 )

1049an:

padouch236 ( 4. srpna 2019 13:47 )

lunatic: Ty si myslíš, že lze tohle obhajovat??? Postavil bych ke zdi i toho obhájce...

jajas ( 4. srpna 2019 13:19 )

Taky mně to napadlo. Legální držení zbraně propagují, aby se lidé mohli bránit těm, kteří si ty zbraně koupili nelegálně....no úplná kovbojka...No ale jsou to amíci a ti to všechno dělají správně, že? Tak ať se postřílejí. Zbrojaři mají kšefty...a vo to de!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud