Andílek (†6) i dívka (†13) milující zvířata. Mladík na festivalu zastřelil dvě děti

Autor: Darina Jíchová - 
30. 7. 2019
10:50

Rodiny obětí útoku na festival česneku, který se konal o víkendu v americkém městě Gilroy, na internetu sdílí svůj smutek. Přestože místní policie oficiálně nezveřejnila jména obětí, jednalo se o dvě děti: šestiletého Stephena Romera a třináctiletou Keylu Salazarovou, třetím zastřeleným je pětadvacetiletý zdravotní asistent Trevor Irby. „Byl to andílek, celý život měl před sebou,“ uvedl Stephenův otec. Keyla měla příští týden slavit narozeniny, letos se podle rodiny měla konečně dočkat vytouženého štěněte. Zprávu přinesla stanice CNN.

Jako první smutnou zprávu tisku sdělila rodina malého Stephena, jeho matka a babička byly obě mezi zraněnými.

„Byl jsem doma se svou dcerou, když mi manželka zavolala. Nevěřil jsem tomu, myslel jsem, že je to noční můra, nebo že mi lže. Stephen byl tak veselé dítě, plný radosti, vždycky si chtěl hrát,“ řekl tisku Alberto Romero, otec malého Stephena. Jeho manželka musela být uvedena do umělého spánku kvůli vážné střelné ráně, kterou utržila v oblasti žaludku.

Video Střelec na americkém festivalu česneku zabil 3 lidi - Reuters, Twitter/Wavyia

„Takové násilí je pro nás nepochopitelné“

Příbuzní Keyly dlouho nevěděli, co se s dívkou stalo. Ona a její nevlastní otec Lalo byli odděleni od zbytku rodiny, která se účastnila festivalu. „Prosím vás, dcera mojí kamarádky Loreny byla dnes na festivalu v Gilroyi. Viděl ji někdo? Měla na sobě modré tričko,“ sdíleli známí rodiny na facebooku ještě v neděli v půl desáté večer tamního času. Střelba začala kolem 17:30 tamního času, asi ve dvě ráno českého času.

O pět hodin později se potvrdil jejich největší strach, rodina byla informována o tom, že Keyla nepřežila. „Keyla byla velmi přátelská, milovala zvířata a ráda se o ně starala. Měla velké sny, uměla krásně malovat a chtěla být animátorkou. Byla nejstarší ze tří sester. Celá rodina má potíže přijmout to, co se stalo. Takové násilí je pro nás prostě nepochopitelné,“ popsala dívku její teta Katiuska Pimentelová.

Na festivalu podle vyšetřovatelů zabíjel Santino William Legan (†19). Šéf gilroyské policie Scott Smithee na tiskové konferenci popsal zásah jeho týmu. Policisté na místo dorazili necelou minutu po začátku střelby, řada jich na festivalu hlídkovala. Podle Smitheeho rychle útočníka obklíčili a smrtelně zranili, což jeho střelbu ukončilo.

„Jsem nesmírně hrdý na strážníky, kteří střelce zneškodnili. Zasáhli rychle a ochránili tisíce lidí, kteří na festivalu byli,“ řekl Smithee. Po motivu střelce dál pátrají, podařilo se jim zjistit, že si pachatel koupil pušku minulý měsíc v nedalekém městě. „Působí to zatím jako náhodný čin,“ prohlásil Smithee, nevylučuje, že útočník měl komplice.

Útočil mladík ze vzteku?

Do vyšetřování se zapojili i agenti FBI, jejich prioritou je zjistit motiv střelce a to, zda je napojený na nějakou skupinu. Šéf týmu FBI Craig Fair upozornil novináře, že celé pátrání pravděpodobně zabere spoustu času. Policisté mezitím už prohledali dům pachatele a jeho profily na sociálních sítích, které následně zablokovali a smazali. Některé jeho příspěvky prý měly rasistický podtón.

Někteří svědkové vypověděli, že pachatel na křik lidí: „Proč to děláte?“, odpověděl: „Protože mám vztek.“ Žádná videa sdílená na sociálních sítích ale tuto scénu nezachytila. Jedná se letos už o 246 útok střelnou zbraní.

Návštěvníci festivalu před tragédií vyhledávali česnek jako pochoutku. Podívejte se, jak ho loupat, jak si připravit česnekovou pomazánku a jak česnekovou pomazánku se sýrem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa