Mladík zastřelil puškou v synagoze ženu a postřelil i rabína. Pak chtěl utéct

Aktualizováno -
28. 4. 2019
09:30
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
27. 4. 2019
22:06

Při sobotním útoku v synagoze zabil střelec ženu, další tři lidé včetně rabína jsou zranění. Vše se odehrálo v kalifornském městě Poway poblíž San Diega. Policie jako pachatele zadržela Johna Earnesta (19). Šéf sandiegské policie David Nisleit uvedl, že Earnest sám záhy po činu zavolal tísňovou linku a po příjezdu hlídky vystoupil ze svého auta s rukama nad hlavou. Americký prezident Donald Trump a další politici útok označili za antisemitský a odsoudili jej.

Místní šerif William Gore nejprve uvedl, že Earnest nemá záznam v rejstříku trestů. Později úřady uvedly, že ho policie vyšetřovala kvůli březnovému požáru v jisté mešitě.

Osoba stejného jména krátce před útokem umístila na internetu protižidovský vzkaz. Podle agentury AP v něm mimo jiné tvrdí, že útok pomohl naplánovat a financovat známý youtuber. Podle Gorea nyní úřady zkoumají zprávy na sociálních sítích a zločin vyšetřují jako možný útok z nenávisti.

Vzkaz byl zveřejněn na diskuzním portálu 8chan a autor v něm uvádí, že se inspiroval teroristickým útokem na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, kde australský pravicový extremista zabil 50 lidí. Napsal rovněž, že inspirací byl i loňský útok v synagoze v Pittsburghu.

Sobotní incident se odehrál přesně půl roku poté, co střelec křičící „Všichni židé musí zemřít“ vtrhl do synagogy v Pittsburghu, zabil 11 věřících a dalších šest zranil, včetně čtyř policistů. Poté byl zadržen. Šlo o nejkrvavější protižidovský útok v dějinách USA.

Střelba puškou na konci Velikonoc

Sobotní útok se stal v poslední den pesachu, židovských Velikonoc. Oslavy začaly dopoledne místního času a měly vyvrcholit večer. Policie byla přivolána krátce před polednem.

Gore uvedl, že útočník střílel puškou AR-15, která je civilní verzí armádních útočných pušek M16 a M4. Pušku AR-15, jak média připomínají, pachatelé masových útoků často používají. „Během střelby byli čtyři lidé zraněni a převezeni do nemocnice,“ uvedl Gore a dodal: „Jeden z nich zraněním podlehl. Tři další jsou ve stabilizovaném stavu.“ Rabína, který byl rovněž zraněn, kulka zasáhla do ruky.

Na střelce, který se poté snažil z místa ujet, vypálil člen pohraniční stráže, který byl v tu dobu mimo službu, ale nezasáhl ho. Zadržel ho pak jiný policista, kterému se vzdal.

Trump po útoku vyjádřil dotčeným upřímnou účast a slíbil, že věc bude objasněna. Uvedl, že střelba vypadá na nenávistný útok, a řekl, že je sotva k uvěření. Později na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí a poděkoval zasahujícím bezpečnostním jednotkám. Viceprezident Mike Pence střelbu označil za odporný a zbabělý čin. „Nikdo by se ve svatostánku neměl bát. Antisemitismus není jen špatný, je odporný,“ dodal na twitteru Pence.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa