Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Dcerka (†6) mu zemřela při masakru ve škole. Američan bojující proti násilí spáchal sebevraždu

Autor: Darina Jíchová - 
27. března 2019
06:32

Jeremy Richman (†49), otec šestileté Avielle Richmanové, která byla jednou z 26 obětí střeleckého masakru na základní škole Sandy Hook v roce 2012, spáchal podle policie z amerického města Newtown sebevraždu. Jeho tělo bylo nalezeno v budově, kde měl Richman kancelář. Za poslední týden se ve Spojených státech jedná o třetí sebevraždu spojenou se střelbou ve škole, napsal deník Guardian.

Richman společně se svou manželkou založil nadaci Avielle Foundation, jejíž hlavní myšlenkou byla prevence násilí na základě porozumění duševnímu zdraví. Sám Richman byl neurolog a zkoumání mozku a agresivnímu chování zasvětil svůj život. Zároveň chtěl s nadací dosáhnout toho, aby se nikdy nic podobného jako v Sandy Hook neopakovalo.

Rodiče stresují konspirační teorie

Není přesně jasné, co Richmana k sebevraždě vedlo. Jeho známý Neil Heslin, který při střelbě přišel o syna Jesse Lewise, sdělil tisku, že rodiny obětí jsou pod dlouhodobým tlakem. Na svědomí ho mají zvláště konspirační teorie spojené s neštěstím na základní škole Sandy Hook.

Jeremy Richman (†49) s manželkou a fotografií dcery Avielle (†6), která přišla o život při masové střelbě na základní škole Sandy Hook. Snímek pochází z roku 2013. Jeremy Richman (†49) s manželkou a fotografií dcery Avielle (†6), která přišla o život při masové střelbě na základní škole Sandy Hook. Snímek pochází z roku 2013. | Profimedia.cz

Heslin dodal, že Richman patřil mezi rodiče, kteří se soudili s konspirátorem Alexem Jonesem. Jones tvrdil, že k masakru nikdy nedošlo. „Situace je stále napjatá, letos to bude sedm let. Každé ráno vstanene a očekáváme další ránu. Jeremy se svou nadací za ta léta udělal velký kus práce,“ prohlásil Heslin.

Richman byl se svou nadací velmi aktivní

Na Richmanovu sebevraždu reagovalo i několik guvernérů a senátorů. „Pane bože, to je hrozná, naprosto zdrcující zpráva,“ napsal na svém twitteru senátor Chris Murphy. „Jeremy byl dobrý přítel, ještě před dvěma týdny jsme u mě v kanceláři řešili jeho nadaci. Zasadil se o výzkum aktivátorů, které dávají mozku popud k agresivnímu a násilnickému chování,“ dodal Murhpy.

Podle nadporučíka Aarona Bahamonda Richman zanechal dopis na rozloučenou, policie však nezveřejnila jeho obsah. Vyšetřovatelé uvedli, že neodtajní žádné detaily sebevraždy, zdůraznili, že nic nenasvědčuje cizímu zavinění.

Sebevraždu spáchali i dva přeživší

V neděli 24. března spáchala sebevraždu přeživží masakru ve škole ve floridském městě Parkland Sydney Aiellová (†19). Dívka podle matky trpěla posttraumatickým stresem a syndromem přeživšího. Dívka přežila řádění devatenáctiletého střelce, který na její škole loni v únoru zabil 17 lidí. Den před ní, v sobotu, si vzal život další student z parklandské střední školy, policie však nezveřejnila jeho jméno.

Střelecké masakry na amerických školách

Střelba v Parklandu a na Sandy Hook patří za poslední roky ke dvěma nejtragičtějším střeleckým masakrům na školách v USA. K útoku na základní školu Sandy Hook došlo 14. prosince 2012, střelec, dvacetiletý Adam Lanza, nejprve doma zabil svoji matku, pak na škole zastřelil 26 lidí, 20 dětí ve věku 6-7 let a 6 učitelů. Lanza následně zbraň obrátil i proti sobě.

Masakr v Parkland má na svědomí bývalý student školy Nikolas Cruz, jeho řádění si 14. února loňského roku vyžádalo 17 obětí a 17 zraněných.

Video  Zhrzený student vraždil bývalé spolužáky. 17 obětí při střelbě na Floridě  - Reuters, Matěj Šrám, David Vaníček
Video se připravuje ...

prudentiacz ( 27. března 2019 07:52 )

Je to výchovou. Švýcaři mají doma armádní zbraně všichni a vyvražďování se tam neděje. Palné zbraně nehrají roli ani při domácích vraždách.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud