Studentka (†19) si vzala život. Po masakru na Floridě se 17 mrtvými trpěla stresem

Autor: simao, ČTK - 
24. března 2019
14:38

Středoškolačka Sydney Aiello (†19) přežila loni útok střelce na střední škole v Parklandu na Floridě, kde bývalý student Nikolas Cruz pozabíjel 14 žáků a tři učitele. Dívka však utrpěla psychické trauma, ze kterého se těžko vzpamatovávala. A nyní podle CNN došlo k další tragédii. Spáchala sebevraždu.

Dle její matky Cary jí diagnostikovali posttraumatickou stresovou poruchu. Školačku Sydney dostihly noční můry po útoku, při kterém zemřelo celkem 14 studentů a tři učitelé.

Roztleskávačku pohřbili v pátek v Davie na Floridě. Její bývalý učitel dějepisu ji popsal jako „milou a vždy usměvavou a komunikativní dívku“. Masakr, za kterým stál student Nikolas Cruz, jí však změnil život. Na který si nakonec sama sáhla.

Šestiminutový masakr s poloautomatickou zbraní

Pachatel měl přitom masovou vraždu dobře naplánovanou a postupoval chladnokrevně. Ke škole se odpoledne 14. února 2018 před koncem vyučování nechal dovézt taxíkem. Měl u sebe černý pytel a vešel do budovy číslo 12 rozsáhlého školního komplexu střední školy Marjory Stonemanové Douglasové.

Usměvavá Sydney Aiello přežila masakr na floridské škole. Spáchala však sebevražduUsměvavá Sydney Aiello přežila masakr na floridské škole. Spáchala však sebevraždu | Facebook

Cruz patřil k bývalým žákům této školy a jeden zaměstnanec ho okamžitě poznal. Upozornil na Cruze svého kolegu vysílačkou, ale téměř v téže chvíli se ozvaly výstřely.

Střelec na schodišti školy vytáhl z pytle zbraň, podle policejních zpráv poloautomat AR-15, u sebe měl také mnoho zásobníků, plynovou masku a dýmovnice. Střílel do čtyřech místností v prvním patře, vyběhl po schodech a ve druhém patře zastřelil jednu osobu. Pokračoval do třetího patra, tam odhodil zbraň i batoh a vmísil se mezi prchající studenty propadlé panice.

Od chvíle, kdy Cruz do budovy vstoupil, do chvíle, kdy ji opustil, uplynulo šest minut. Za tuto dobu pachatel pozabíjel všech 17 osob a dalších 15 zranil. Dva lidé zemřeli v nemocnici na následky těžkých zranění.

Po palbě Cruz zamířil do obchodu Walmart, kde si koupil nápoj, navštívil také restauraci Subway a vydal se do McDonald's. Po 40 minutách od chvíle, kdy odešel ze školy, ho spatřil policista na ulici a zadržel ho. Cruz se nebránil.

Vraždil na Valentýna

Bývalí spolužáci Cruze popisují jako nesmělého, samotáře či jako podivína se zálibou v počítačových hrách. Byl v péči psychiatrické kliniky, už rok tam ale nedocházel. Motivem útoku prý mohl být jeho nedobrovolný rozchod s dívkou, Cruz totiž střílel na svatého Valentýna.

Byl členem ozbrojené skupiny bělošských extremistů pod názvem Clearwater Republic of Florida, kteří touží po „bílé Floridě“, a účastnil se jejich ozbrojeného výcviku. Podle záznamů, k nimž se dostala agentura AP, byl Cruz ve věku tří let označen za mentálně opožděného. Podle CNN později podstoupil psychiatrické léčení. S chováním měl problémy prakticky po celou školní docházku, nejednou prý do školy přinesl nože a munici.

Vrah z floridské školy Nikolas CruzVrah z floridské školy Nikolas Cruz | Reuters

Ze školy byl vyloučen, již v roce 2016 se policie zabývala tím, zda nepředstavuje nebezpečí pro své okolí. Dospěla však k závěru, že se mu dostává odpovídající péče od psychologů. Cruzův čin obnovil v USA debatu o možné přísnější kontrole zbraní, v kampani za takové zpřísnění hráli vůdčí úlohu přeživší žáci z postižené školy, mezi studenty se zvedla i mohutná vlna demonstrací.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

framy ( 25. března 2019 10:38 )

člověče,vy máte s tím západem nějaký osobní problém a potřebujete lékaře.

Lubomr Babek ( 24. března 2019 17:00 )

Západní svět se kvůli psychopatickým zrůdám, kteří jsou navíc mnohdy nestoudně hájeni lidskými právy, žene do zádele a nikoho to zřejmě, tedy kromě obyčejných lidí, kteří tím nevíce trpí, nezajímá. Reakce této slečny mě rovněž nikterak nepřekvapuje. Lidé, zejména ta západní mládež je rozhýčkaná a absolutně neschopná chápat tu morbidní realitu, která tam panuje. Jestliže si někdo vezme sám dobrovolně život z důvodu nestrávení hrůzy, kterou prožil, tak si ho asi ani moc neváží. Prostě neschopnost se postavit čelem k problému a ten problém je v západní, bortící se civilizaci extrémně vážný.

egyptanka ( 24. března 2019 15:57 )

Že střílel? Dovede si představit to trauma,noční můry atd? Od klávesnice hrdina.

liskabystrouska ( 24. března 2019 14:49 )

bohužel byla to jeji volba

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud