Mladík zavraždil ženu (†60) a postřelil holčičku (8): Zabiják z kalifornské synagogy prý jednal na vlastní pěst

Autor: ČTK, yks, Darina Jíchová - 
29. dubna 2019
06:36

Když Američanka Lori Kayeová (60) zamířila v sobotu do synagogy v kalifornském San Diegu, chtěla se tam modlit za svou zemřelou matku. Jenže vpád ozbrojeného Johna Earnesta změnil pietu v tragédii. Ve snaze zachránit rabína skočila do dráhy vystřeleného projektilu. Její hrdinství znamenalo ale také konec jejího života.

Vrah, který v sobotu v synagoze zastřelil 60letou ženu, postřelil rabína a zranil další lidi, podle policie jednal na vlastní pěst. Devatenáctiletý John Earnest, jenž se po činu policii vzdal, je nyní ve vazbě. Podezřelý je z vraždy a z trojnásobného pokusu o vraždu. Podle agentury Reuters to oznámil místní šerif William Gore.

Osoba stejného jména jako mladík krátce před útokem umístila na internetu protižidovský vzkaz. Podle agentury AP v něm mimo jiné tvrdí, že útok pomohl naplánovat a financovat známý youtuber. Úřady proto zkoumaly zprávy na sociálních sítích.

Policejní vyšetřovatelé se ale domnívají, že Earnest jednal sám a nebyl součástí nějaké organizované skupiny. Po jeho útoku byli čtyři lidé převezeni do nemocnice. Šedesátiletá Lori Kayeová, která patřila před třemi desetiletími k zakladatelům místní židovské náboženské obce, zraněním podlehla. Další tři zranění - rabín, osmiletá dívka a její strýc - byli z nemocnice záhy propuštěni.

Na střelce, který se poté snažil z místa ujet, vypálil člen pohraniční stráže, který byl v tu dobu mimo službu, ale nezasáhl ho. Zadržel ho pak jiný policista, kterému se vzdal. Policie v neděli v rámci pátrání po důkazech a motivu prohledala dům podezřelého.

Sobotní útok se stal v poslední den pesachu, židovských Velikonoc. Oslavy začaly dopoledne místního času a měly vyvrcholit večer. Policie byla přivolána krátce před polednem. Gore již dříve uvedl, že útočník střílel puškou AR-15, která je civilní verzí armádních útočných pušek M16 a M4. Pušku AR-15, jak média připomínají, pachatelé masových útoků často používají.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 30. dubna 2019 05:52 )

USA je stát mnoha zvěrstev násilí ,vražd a tento stát a jeho demokracie
má nám být vzorem ?Plná drog držení zbraní,odposlouchávaní
,sledování,lží,konspirací,chudoby,plná bezdomovců,konspirací
,korupce,.také jejich válečná tažení po světě a drancování surovin a
ničení suverenních států a jejich kultůry a boření historických
památek jejich válkami !Ano i ty vyhlášená embarga je zločinost
v 21století jsou to zločinci jako Hitler !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud