Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Na festivalu česneku zastřelil útočník tři lidi. Zemřel i malý Stephen (†6)

Aktualizováno -
29. července 2019
10:45
Autor: ČTK, kal - 
29. července 2019
06:10

Při nedělní střelbě na gastronomickém festivalu v kalifornském městě Gilroy přišli o život čtyři lidé a dalších 15 utrpělo zranění. Deníku The New York Times a agentuře AP to řekl tamní radní Dion Bracco. Mezi mrtvými je i střelec, kterého policisté na místě zabili. Místní policejní velitel nevylučuje, že pachatel měl komplice. Mezi oběťmi je i šestiletý Stephen Romero, jeho smrt tisku potvrdila chlapcova rodina.

První výstřely zřejmě v areálu „festivalu česneku“ v Gilroy padly kolem 17:30 místního času (2:30 českého času). „Na místě střelby v kalifornském Gilroy jsou policisté. Mám zprávy, že střelec stále nebyl zadržen. Buďte opatrní a zůstaňte v bezpečí,“ napsal asi o dvě a půl hodiny později na twitter americký prezident Donald Trump. Policie ani po více než třech hodinách nepovažovala nebezpečí za zažehnané.

Podle NBC Bay Area policie potvrdila, že o život přišli tři lidé, celkový počet obětí stanovila na 11. Podle Braccoa musí strážci zákona stále brát situaci jako „aktivní“, protože neví, zda střílela jedna osoba, nebo bylo pachatelů více.

Pachatel vraždil útočnou puškou

Později místní policejní šéf Scot Smithee oznámil, že pachatel byl hned po zahájení palby zastřelen, útočnou puškou ale stačil zabít tři lidi. Do areálu festivalu pronikl, když se prostříhal plotem obklopujícím areál. O možném komplicovi hovořili podle Smitheeho svědkové, není ale jasné, zda rovněž střílel.

Média mezitím přináší svědectví účastníků festivalu, kteří hovoří o panice a zmatku poté, co se začaly areálem rozléhat výstřely. Video na sociální síti twitter ukazuje, jak lidé v chaosu utíkají od stánků.

Video Střelec na americkém festivalu česneku zabil 3 lidi - Reuters, Twitter/Wavyia

Třináctiletá Evenny Reyesová popsala deníku San Jose Mercury News, že nejdříve výstřely považovala za zvuk ohňostroje, poté však uviděla zraněného muže. „Zrovna jsme odcházeli, když jsme uviděli chlapa se šátkem omotaným okolo nohy, protože ho postřelili... Na zemi bylo zraněné malé dítě. Lidé házeli stoly a lámali ploty, aby se dostali ven,“ uvedla.

Festival česneku v Gilroy je podle agentury AP akcí známou po celých Spojených státech. Neděle byla třetím a posledním dnem letošního ročníku setkání.

bizon_pepa ( 29. července 2019 20:04 )

To vypadá, že byl barevnej.

tomik007 ( 29. července 2019 18:28 )

REAKCE na cesnek jsou nekdy nepredvidatelne

karel vzler ( 29. července 2019 14:27 )

U.S.A......zem÷ě svobody.

Vivat_Putin ( 29. července 2019 14:03 )

Hele mě nevadí že je někdo cikán. Já mám i kamarády cikány a jsou super, mě je jedno KDO to dělá, ale jakmile někdo týrá zvířata jako tento hnus na Slovensku, tak je to pro mě lidský odpad, a tady jsou to bohužel cikáni s IQ max 10.Jinak barvu kůže neřeším! I bilejch kreatur je dost!

Vivat_Putin ( 29. července 2019 10:49 )

Pod člankem, kde cikansky špíny na Slovensku úmyslně týraji a zabíjejí SADISTICKY desítky psů diskusi nedáte, ŽUMPO BLESKU? Čeho se bojíte? Pravdy, že lidi napíšou čo jsou cikáni za lidský hnus a odpad? Co se tím chrání, že se nemůže zmetkum cikánům zakázat mít jakékoli zvíře, když jsou stovky případů že to mučí už cikansky parchanti?? Kde je cit? Kde? Jak chcete aby měli lidi porozumění pro cikanskej odpad, když tohle provádí a trpí se jí to a když tuhle lůzu člověk nazve pravým jménem, tak z něj děláte rasistu? Bleju z vás!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud