Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

„Střílel hlava nehlava!“ Svědci přiblížili děs a chaos na festivalu česneku

Autor: Darina Jíchová - 
29. července 2019
10:40

Děsivé momenty si prožili účastníky tradičního festivalu česneku v kalifornském městu Gilroy, jejich idylické odpoledne přerušila střelba. Mnozí lidé však zvuky ran nejdřív ignorovali, domnívali se totiž, že se jedná o ohňostroj, případně o startovací pistoli z maratonu, který probíhal nedaleko. „Chaos a nepředstavitelný strach,“ popsala jedna z účastnic festivalu pro americký tisk. Řádění útočníka si vyžádalo tři oběti a 12 zraněných, policii se podařilo střelce zlikvidovat.

Litzy Munguiová je jednou ze stánkařů, kteří se pravidelně účastní festivalu. „První rány jsme úplně ignorovali, mysleli jsme, že se ozývá pistole z maratonu,“ sdělila Munguiová televizní stanici CBS. „Když střely zněly dál, otočili jsme se a viděli jsme nějakého muže s velkou zbraní, asi s puškou. Měl na sobě maskáče a přes tričko oranžovou vestu, myslela jsem, že je to policista,“ popsala žena.

Video Střelec na americkém festivalu česneku zabil 3 lidi - Reuters, Twitter/Wavyia

„Podíval se přímo na mě, stál jen devět metrů ode mě a střílel do davu. Přítel mě strkal směrem ke stánku, abychom se schovali. Úplně jsem zkameněla, myslela jsem, že nás všechny zastřelí. Lidé utíkali pryč. Všude se ozýval křik,“ doplnila Munguiová.

„Byla jsem opravdu vyděšená, v Gilroyi jsem na festivalu byla několikrát, bývám i v dalších městech. Nemyslela jsem si, že někdy prožiju něco takového. Jsem ráda, že jsem naživu a můžu se vrátit domů,“ zakončila otřesená žena.

Lidé si mysleli, že jde o ohňostroj

„Střílet se začalo u podia, kde hrála kapela,“ vypověděla Julissa Contrerasová. „Když jsme si uvědomili, co se děje, že to není ohňostroj, vypukl chaos. Lidé v panice utíkali před střelcem, byl to opravdu zmatek,“ řekla tisku. „Bylo to rychlé, asi tři nebo čtyři rány za sekundu. Pachatel střílel na všechny strany, nemířil, střílel hlava nehlava,“ dodala Contrerasová.

„Moje první myšlenka byla, že už začal ohňostroj. Stál jsem u podia, otočil jsem se a viděl jsem jemný kouř. Pak se začal valit dav vyděšených lidí. Křičeli a běželi směrem pryč. Instinktivně jsem se k nim přidal, zasáhl mě kousek šrapnelu do hlavy,“ uvedl pro CNN Lex De La Herran.

Návštěvníci zalézali pod stoly

„Kulky jsou skutečné. Co se děje? Je tu střelec. Tyhle výkřiky mě upozornily na situaci,“ sdílel s tiskem Los Angeles Times Taylor Pellegrini, který v době střelby seděl u stánku s jídlem. „Opravdu to znělo jako rachejtle, proto jsem se neznepokojoval. Pak k posezení přiběhli lidé a začali lézt pod stoly a židle, aby se schovali. Odhazovali telefony a tašky, aby se rukama kryli před střelbou,“ řekl Pellegrini.

„Byli jsme uprostřed písničky, přerušilo ji rychlé ta-ta-ta, přestali jsme hrát a rychle jsme opustili podium,“ prohlásil Christian Swain, člen jedné z kapel, které na festivalu vystupovaly. „Pak se rozezněla celá salva, zalezli jsme pod podium a tam jsme zůstali, dokud policie nezlikvidovala střelce,“ podle Swaina se policistům podařilo zabezpečit oblast během zhruba pět minut.

Totožnost střelce ani jeho obětí nebyla zatím zveřejněna, není ani jasný motiv útočníka. Místo činu policie dlouho považovala za aktivní scénu, vyšetřovatelé si nebyli jistí, zda pachatel neměl komplice. Podle svědků totiž z festivalu unikla podezřelá osoba, která se na útoku podílela.

Vivat_Putin ( 29. července 2019 10:59 )

Pod člankem, kde cikansky špíny na Slovensku úmyslně týraji a zabíjejí SADISTICKY desítky psů diskusi nedáte, ŽUMPO BLESKU? Čeho se bojíte? Pravdy, že lidi napíšou čo jsou cikáni za lidský hnus a odpad? Co se tím chrání, že se nemůže zmetkum cikánům zakázat mít jakékoli zvíře, když jsou stovky případů že to mučí už cikansky parchanti?? Kde je cit? Kde? Jak chcete aby měli lidi porozumění pro cikanskej odpad, když tohle provádí a trpí se jí to a když tuhle lůzu člověk nazve pravým jménem, tak z něj děláte rasistu? Bleju z vás!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud