Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Filmové Benátky ovládl Joker. Marhoulovo Nabarvené ptáče má cenu od studentů

Autor: ČTK - 
7. září 2019
21:37

Cenu Zlatý lev pro nejlepší film na letošním mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách získal snímek Joker amerického režiséra Todda Philipse. Film Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula si žádnou z cen neodnesl. V rámci festivalu ale získal ocenění od studentské poroty Film pro UNICEF (Cinema for UNICEF).  Cena, která patří k paralelním oceněním vyhlašovaným během benátské filmové přehlídky, je udělována snímku, který nejlépe vyjadřuje boj za práva dětí.

Při slavnostním zakončení 76. ročníku festivalu na benátském ostrově Lido získal hlavní cenu poroty Roman Polanski za film J'accuse (Žaluji) o Dreyfusově aféře. Cenu za něj převzala jeho manželka, herečka Emmanuelle Seignerová, protože Polanski do Benátek osobně nedorazil kvůli obavám, že by mohl být zatčen a vydán do USA. Filmař je od 70. let na útěku před americkou justicí kvůli sexu s nezletilou.  Stříbrného lva za režii si odnesl Švéd Roy Andersson za drama Om det oändliga (O nekonečnu).

Volpiho pohár pro nejlepšího herce porota vedená argentinskou režisérkou Lucrecií Martelovou udělila Italovi Lukovi Marinellimu, který ztvárnil hlavní roli v novém přepisu slavného románu Jacka Londona Martin Eden. Herec během děkovného proslovu zmínil i aktuální události a ve jménu svého hrdiny cenu věnoval všem lidem, kteří zachraňují na moři lidi v nouzi. Cena pro nejlepší herečku putuje do Francie, a to díky Ariane Ascarideové, která zaujala svou rolí ve snímku Gloria Mundi režiséra Roberta Guédiguiana.

O současné politické situaci se na pódiu festivalového paláce hovořilo i během předávání ceny za nejlepší scénář, kterou získal v Hongkongu žijící tvůrce Yonfan za animovaný film Ťi jüan tchaj čchi chao (Třešňová ulice číslo sedm). Režisér se totiž zmínil o současných prodemokratických protestech v Hongkongu a poděkoval svému domovskému městu „ve jménu svobody, lidských práv a demokracie“.

Cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics si letos odnesl slavný černobílý snímek českého režiséra Gustava Machatého Extase z roku 1932.

Mezi 21 filmy v hlavní soutěži festivalu byl letos poprvé od roku 1994 český film, což byl pro českou kinematografii obrovský úspěch. Černobílý snímek Nabarvené ptáče natočený podle světoznámého románu Jerzyho Kosińského sice z rozdělování cen vyšel naprázdno, při promítání v Benátkách však zaujal kritiky. Jeho tvůrce získal jednu z vedlejších cen - ocenění Film pro UNICEF (Cinema for UNICEF) od studentské poroty.

Video  Václav Marhoul představuje oficiální český trailer filmu Nabarvené ptáče  - Bioscop
Video se připravuje ...

jetuslunicko ( 8. září 2019 09:38 )

Film není podle autobiografie. Rodina (přejmenovali se na Kosinksky, aby nebyli tak nápadné polské jméno jako měli předtím ) měla v době války i svou služebnou a žila si na ty poměry velmi slušně............ KAŽDOPÁDNĚ HRŮZY A DOPADY VÁLKY JSOU strašlivě ZA KAŽDÉHO REŽIMU A V KAŽDÉ DOBĚ...

xxxx678 ( 8. září 2019 09:05 )

Líbilo se mi, jak Marhoul o tom filmu mluvil. Trochu jsem si, přehodnotila. Bude, nad čím přemýšlet. Na druhou stranu, týrání toho dítěte..fakt, nevím.

prasatkopepicek ( 8. září 2019 07:57 )

Film urcite zkouknu. Knihu jsem cetl pred cca 10ti lety a nektere pasaze se navzdy vryji do pameti. Pokud je to opravdu castecna autobiografie, nedivim se, ze Kosinsky spachal sebevrazdu.

snehulak ( 8. září 2019 07:39 )

A Spící panny o Schwancenbergovi.

snehulak ( 8. září 2019 07:36 )

Tak ten Oskar začíná být v nedohlednu. V Americe studentskou porotu nemají.

Zobrazit celou diskusi