Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nabarvené ptáče dostalo i hlavní postavy. Slzy v očích a „hořká zpráva o brutalitě“

Autor: ČTK - 
4. září 2019
18:17

Snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, soutěžící na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, zasáhl i jeho zahraniční herce. Julian Sands a Stellan Skarsgaard ho poprvé celý viděli až při úterní oficiální projekci a po jejím skončení měli v očích slzy.

Je to úžasné mistrovské dílo, hořká zpráva o lidské brutalitě, zajímavý film, který ve mně zanechal silný dojem,“ řekl Sands, představitel sadistického sedláka a výrobce alkoholu Garbose. „Jsem šťastný, že mi Václav (Marhoul) před deseti lety zavolal a nabídl mi roli Hanse,“ uvedl Skarsgaard.

Podle švédského herce Skarsgaarda se ve filmu sice mluví jen devět minut, ale film řekne více než jiná díla. „Václav nenávidí sentimentálnost, takže se ve filmu pracuje s velikou brutalitou. Každý režisér má svůj styl vyprávění, tenhle film je velmi specifický a Václav (Marhoul) byl velice pozorný, což bylo nutné,“ uvedl.

Britský herec Sands dodal, že režisér Marhoul mezi tvůrce přenášel svůj entuziasmus a kameraman Vladimír Smutný tomu dodal nádherný černobílý obraz vykreslující syrovou realitu. „Je to extrémní film a pro herce to byla extrémní zkušenost. Mojí rolí byl brutální, zvířecí a sadistický až ďábelský člověk. Bylo to těžké natáčení plné silných pocitů jako při pohledu na hříchy vyobrazené Hieronymem Boschem. Režisér dokázal být mezi tím vším násilím velmi citlivý a vznikl mezi námi milý vztah,“ konstatoval Sands.

Video  Václav Marhoul představuje oficální český trailer filmu Nabarvené ptáče  - Bioscop
Video se připravuje ...

Kameraman Smutný si spolupráci se zahraničními herci pochvaloval. „Já na ně nedám dopustit. Ta spolupráce byla velice blízká, jemná a opravdu směřovala k cíli tématu. Internacionalismus tohoto filmu je prostě geniální, látka nádherná, herci nádherní, lokace nádherné, čas na natáčení nádherný. A režijně se to Václavovi podařilo. Myslím, že na to, že vystudoval produkci, se to Václavovi podařilo. Tak si ti, kdo vystudovali režii, můžou trošku drbat hlavu,“ prohlásil.

O hlavní cenu Zlatého lva bude Nabarvené ptáče bojovat mezi 21 uchazeči. Zatím posledním českým filmem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Celkově 76. ročník benátského festivalu potrvá do 7. září.

Video  Václava Marhoul představuje druhou ukázku očekávaného filmu Nabarvené ptáče  - Bioscop
Video se připravuje ...

 

 

mim33 ( 6. září 2019 08:10 )

Násilí je v současných médiích více než dost ve všech formách, takže je otázka, jaký má tento film přínos. Zvlášť když jde o smyšlenku podle románu usvědčeného lháře a plagiátora Jerzy Kosińskeho, který se na válečném neštěstí neštítil přiživovat stejně jako nyní Marhoul.

prasatkopepicek ( 4. září 2019 18:38 )

Knihu jsem kdysi cetl. Dost drsna. Nedivim se, ze Kosinsky spachal sebevrazdu. Na film urcite pujdu.

Zobrazit celou diskusi