Snímek Nabarvené ptáče v úterý otřásl benátským filmovým festivalem, píší francouzská a belgická média. Recenzent serveru belgické televize a rozhlasu RTBF jej označil za šokující film, který bezpochyby rozdělí festivalové diváky, ale dal najevo, že on sám se rozhodně řadí mezi jeho příznivce. „Tříhodinový snímek natočený na 35milimetrový film je skoupý na dialogy, ale nabízí nezapomenutelné záběry, tu poetické, tu kruté. Některé vizuálně nevšední scény se nesmazatelně vtiskují do paměti, napsal v recenzi.

Ani britský Guardian se nedržel zpátky a jejich kritik Xan Brooks snímek o bloudění židovského chlapce nazval „fantasmagorickým hororem“ a svůj dojem z něj zhodnotil poměrně drsně jako „tři hodiny pekla“.

Ostatně film, plný drsných scén a krutého zacházení, vypráví o putování malého chlapce východní Evropou během druhé světové války. Hoch, všude odmítaný kvůli snědému vzezření, je během své cesty postupně svědkem různých zvěrstev. V rámci děje musí protrpět pedofilii, sodomii a každou myslitelnou formu násilí, sadismu a ponížení.

Brooks tak popisuje, jak s postupem drsného děje z kina postupně mizí diváci. Půlka obecenstva v Benátkách prý odešla před koncem. „Já se nemohl odtrhnout,“ říká ale a film, v němž si zahrála nymfomanku Jitka Čvančarová (41), velmi vyzdvihuje. Ostatně i ohlasy na sociálních sítích jsou zatím veskrze pozitivní a pochvalné.

VIDEO: Jitka Čvančarová v Benátkách na premiéře Nabarveného ptáčete

Agentura AFP ovšem tvrdí, že soutěžní film, natočený podle stejnojmenného románu amerického spisovatele polsko-židovského původu Jerzyho Kosińského, benátskou přehlídkou ‚otřásl‘. Ovšem i tak znamená Nabarvené ptáče první soutěžní účast české kinematografie na jednom z největších filmových festivalů po 25 letech.

„Během nejhorších časů přicházejí i chvíle soucitu. My lidé můžeme být brutálními monstry, ale můžeme být i velmi soucitní. Všichni v sobě máme obojí, pokud nejsme psychopati. Takže jsme schopni všeho, uvedl pro Reuters o Marhoulově filmu představitel německého vojáka Hanse Stellan Skarsgard (68) s tím, že snímek zachycuje Evropu ve velmi temných časech. „Tyto temné časy ale v podstatě existují i dnes na mnoha místech všude ve světě, vysvětlila švédská filmová hvězda známá i z Mamma Mia.

Podle dalšího herce z Nabarveného ptáčete Juliana Sandse je snímek velmi nadčasový. I když se odehrává na sklonku druhé světové války, mohl by prý být situován do středověku nebo do doby za 50 let.

VIDEO: Václav Marhoul představuje oficální český trailer filmu Nabarvené ptáče

Video
Video se připravuje ...

Václav Marhoul představuje oficální český trailer filmu Nabarvené ptáče. Bioscop

Fotogalerie
52 fotografií