Chorvati nechtějí na Jadranu „paštikáře“: Češi tam každý rok nechají miliardy!

Autor: M. Kalkusová, L. Marková, A. Vetkovská, Adam Jaroš - 
31. srpna 2019
05:01

Narvali jachtu paštikami a co nestrávili, vypustili do moře. To o Češích teď říkají Chorvaté! Kvůli nařčení, že posádka české jachty vypustila v přístavu Komiža do moře fekálie. Chorvaté však proti Čechům spustili dost nevybíravou kampaň. Přestože z našich turistů mají tučné zisky.

„Narvali jachtu paštikami a pak vypustili to, co nestrávili. Prostě Češi.“ „Typická česká spořivost za každou cenu.“ „Zabránila bych jim k přístupu na Jadran!“ Těmito a podobnými příspěvky se nyní hemží diskuze u článků o údajné donebevolající bezohlednosti posádky české jachty v Chorvatsku.

Kdo splašky z lodi vypustil?

Plavidlo LizMary vyfotil v pondělí občan Andro Ž. v přístavu Komiža na jadranském ostrově Vis a snímek dal na facebook. Od něj snímek převzala místní média, která uvedla, že luxusní jachta za 90 milionů patří českému milionáři. 

Josef Jereš odmítl, že by splašky pocházely z jeho lodi, mimo jiné proto, že ji má vybavenou drtičem na odpad. „Ten nedovolí vypustit do moře větší kusy exkrementů a toaletního papíru tak, jak je vidět na fotce. Takto vypuštěná fekálie do moře pochází z lodí, které mají ruční nebo podtlakový systém splachování,“ uvedl Jereš pro Blesk. Viníkem tak zřejmě byla jiná loď kotvící poblíž.

Až milion Čechů ročně!

Češi v Chorvatsku jen jako paštikáři? To už dávno neplatí! „Dát nám razítko paštikářů je velmi nespravedlivé. Česká klientela je pro Chorvaty naprosto klíčová. Ročně tam od nás přijede bezmála milion lidí,“ řekl Blesku Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR. 

Navíc podle něj už dávno nemíří jen do levnějších kapacit. „Spousta jich jezdí do čtyřhvězdičkových hotelů a vyšších kategorií,“ dodal. Zdůraznil také, že po tamní válce v devadesátých letech, kdy svět o Chorvatsko neměl zájem, byli Češi první, kdo tam jezdil. A zájem neztrácíme ani nyní, kdy se tamní ceny každým rokem zvyšují o pět až deset procent. 

Čeští jachtaři na Jadranu

Jen v loňském roce navštívilo Chorvatsko 32 763 českých jachtařů (celkově 218 404 přenocování). A asi nemusíme zdůrazňovat, že o žádné paštikáře nejde. Většina jachtařů si loď nepřiveze s sebou, ale půjčí si ji na místě. To stojí okolo 800 eur (20 tisíc Kč) až 50 tisíc eur (1,3 milionu Kč) za týden.

A útrata tím rozhodně nekončí. Platit se musí i kotvení podle délky lodě a kotviště. Kupříkladu ve Splitu vyjde kotvení 10- až 20metrové jachty na cca 700 až 1600 kun za noc (2450 až 5500 Kč za noc), zaplatit se musí i rekreační poplatek podle délky lodě od 130 do 950 kun za týden (450 až 3300 Kč). 

Platit se musí i za parkování vozu v marině okolo 40 až 60 eur za týden (1000 až 1500 Kč), dotankování sladké vody, palivo, nebo spotřebu elektřiny či wifi při nocování v marině. Celkem vyjde týden na běžné jachtě zhruba na 15 až 20 tisíc Kč za osobu bez započítání cesty do Chorvatska, jídla a nápojů.

620 milionů za lodičky

Čeští jachtaři v Chorvatsku mohou podle hrubého odhadu nechat v zemi, která nás nazývá paštikáři, asi 620 000 000 korun (průměrná cena za den na jachtě x počet přenocování). 

Chorvati doma utrácejí nejméně

Podle loňské studie Univerzity v Rijece utratí Čech v Chorvatsku průměrně 53,3 eura denně (1380 Kč). V porovnání s Brity, kteří za den zaplatí průměrně 3158 Kč, to není mnoho. Jenže samotní Chorvati jsou ještě větší škrti. A také jsou druhou nejpočetnější skupinou turistů v zemi. Ti za den utratí 50,5 eura, tedy ještě o 73 Kč méně než my. 

Pokud statistika nelže a vynásobíme 5 489 607 českých přenocování v Chorvatsku průměrnou útratou, přinesli čeští »paštikáři« jen v loňské sezoně přímořské zemi okolo 7,6 miliardy korun. 

verca21 ( 6. září 2019 07:51 )

Chorvatsko už ani za zlatý prase. Dřív jsme tam jezdili pravidelně. Je spousta krásnějších míst. Chorvatský jadran už dávno není co býval.

prazanda1 ( 31. srpna 2019 21:39 )

Nic nekociruje. Jeho heslo je ať se mladí vydovadi. 🤗

prazanda1 ( 31. srpna 2019 16:07 )

Ty máš cernyho muže? 😢🙄

prazanda1 ( 31. srpna 2019 16:00 )

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Jan Brandis ( 31. srpna 2019 15:58 )

To klidně dováděj. Ale já myslel kvůli těm firmám. Z Rakouska by to nezvládl ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud