Čeští potápěči zdevastovali ostrov uprostřed Jadranu! Chorvati znovu napadli naše turisty

Autor: rc - 
29. srpna 2019
11:59

Chorvatsko, které je oblíbenou destinací nejen českých turistů, v letošní sezóně trápí znečištěný Jadran. Moře však není jediné, které „trpí“ kvůli bezohlednosti turistů. Potápěč na ostrově Sokol ležícím poblíž města Šibenik pořídil šokující fotografie toho, jak tam turisté devastují panenskou přírodu! Navíc uvedl, že za tím mají být čeští potápěči!

Čím dál více evropských měst si stěžuje na masivní nárůst turismu. Právě turisté mají být příčinou ničení historických památek a devastace přírody. Mezi zeměmi, které si stěžují, je i Chorvatsko, kterému pomalu dochází trpělivost.

Tento týden tamní veřejnost pobouřila fotografie jachty LizMary. Andro Ž. v pozdních večerních hodinách procházel přístavem Komiža, který leží na ostrově Vis, když si všiml, že kolem luxusní jachty plavou splašky. Vyfotografoval to a snímek publikoval na sociálních sítích. Fotografie vzbudila poprask. „Je to nepřijatelné! Budeme se bránit všemi možnými způsoby, aby se tohle už nedělo,“ uvedla pro chorvatský portál Morski.hr starostka Tona Ivřević.

Navíc chorvatská média informovala, že jachta, kolem níž splašky plavaly, patří českému milionáři. Brněnský podnikatel Josef Jereš však obvinění rezolutně odmítá a pro Blesk.cz uvedl, že již podal na chorvatském zastupitelství v Praze stížnost a hodlá zahájit další právní kroky.

Chorvatsko je oblíbeným cílem turistů kvůli panenské přírodě a čistému Jadranu. Ovšem oboje se pomalu a jistě stává minulostí. V letošní sezóně má země problémy se znečištěným mořem. Podle expertů za to mohou právě jachty, které vypouštějí do moře splašky. Bezohlední turisté navíc ničí i přírodu. Jeden z potápěčů, který se rád potápí na malém ostrůvku Sokol poblíž Šibeniku, pořídil fotografie, jak turisté ničí tamní skály. „Dnes jsem tam byl a na pevnině našel nástroje, ocelové tyče, dřevěné tyče a podobně. Hned jsem věděl proč. Lidé z těch útesů skákají do moře a tyhle kameny jim v tom bránily, tak to tam trochu 'pročistili',“ popsal pro chorvatský server Morski.hr s tím, že se domníval, že za devastací skal stojí čeští potápěči! Pro ty je totiž ostrůvek Sokol oblíbeným cílem, navíc uvedené dřevěné tyče pochází prý z promenády, kde mají svůj potápěčský klub.

Rozzlobený muž domnělé pachatele proto konfrontoval. „Komunikoval jsem s nimi a oni odpovídali česky nebo polsky. Křičel jsem na ně, proč to dělají, a začali se chovat jako rozzlobená horda a málem mě začali kamenovat,“ dodal s tím, že na ostrůvku se nachází mnoho vzácných živočichů. „Je to něco úžasného na souši i pod mořem a pohled na tu devastaci mě bolí u srdce,“ vysvětlil chorvatskému portálu.

David Kubášek, vedoucí zmíněného střediska hlubinného potápění, však uvedl, že se sice na ostrůvek jezdí potápět, ale za ničení tamní přírody mohou pravděpodobně Italové. „Víme o tom, ale nemám tušení, kdo to udělal. Jezdí tam hodně i lidé na člunech. Byli tam Italové, stavěli stany, poslouchali hudbu a podobně. Teď, když se potápíme přímo u skály, je vidět bílá skála a spousty kamenů svržených do moře,“ řekl pro Morski.hr s tím, že oni se tu pouze potápí a na ostrůvek nechodí.

zdenios ( 31. srpna 2019 02:14 )

Stejně se mi zdá, že až moc jen negativních zpráv je z Chorvatska. Jako by tam chtěla být jen ta nejbohatší třída a nejezdili tam Ti paštikáři (ucpané dálnice, Fábie z tenkého plechu a podobně).

zdenios ( 31. srpna 2019 02:10 )

... odpady v Chorvatsku? A píše se, že nejhorší v Evropě. Takže kam s odpadky a také s eskrementy? Jak se to dělá na lodích?

tryskomys ( 30. srpna 2019 11:05 )

Nikdy bych tam nejela,po takových urážkách na nás...

gabreta ( 29. srpna 2019 22:06 )

Že je Chorvatsko ráj turistů? Já teda mám o ráji turistů, jinou představu! Před lety jsem tam trávil dovolenou na kamarádovo jachtě a nikdy víc mne ti líní, ušmudlaní zmetkové neuvidí!

vrsrvrsr ( 29. srpna 2019 19:45 )

Vůbec nechápu, jak něko může jezdit do Chorvatska.Letos jsem tam jel na doporučení poprvé v životě a taky naposledy. Všechno předražené, namachrovaní neochotní a líní Chorvaté, oblázkové pláže, mořští koníci.. Opravdu nechápu....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud