Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Očitý svědek bouře v Tatrách: Všude byla krev a hořící těla!

Autor: VaB - 
25. srpna 2019
13:21

Smrtonosná bouře zasáhla ve čtvrtek Tatry na obou stranách slovensko-polské hranice. Zahynulo během ní pět lidí. Na slovenské straně blesk fatálně zasáhl českého turistu, na polské zahynuli čtyři lidé, včetně dvou dětí. Více než 150 lidí bylo zraněno. „Všude byla krev a hořící těla! Roztrhané části těl, popsal události na vrcholu polské hory Giewont očitý svědek katastrofy.

Roztrhané části těla. Hořící těla po zásahu bleskem, krev a šílená zranění,“ popsal pro polský web onet.pl. kritické momenty jeden ze svědků tragické události v Tatrách. V době, kdy udeřila smrtící bouře se nacházel v epicentru událostí, na vrcholu hory Giewont. 

Sám na místě pomáhal řadě vážně zraněných lidí. „Musel jsem jim pomoci. Nemohl jsem utéct. Lidi tam byli v takovém stavu, že si nedokážu představit, že bych je tam nechal v nouzi,“ vzpomínal. Vyjádřil také velký obdiv záchranářům. Ty nazval hrdiny. 

Holčička už nemohla jít dál

Na světlo světa vycházejí další příběhy, i ty se šťastnějším koncem. Sedmičlenná rodina šla na výlet na vrchol hory Giewont. Tříletá holčička ale během cesty už nemohla dál, tak byla vyčerpaná. Rodina se tedy otočila a vrátila se zpět dolů. Dnes už dobře ví, že jim to zachránilo život.

Je to jako teroristický útok

Nelítostná bouře udeřila ve čtvrtek 22. srpna. Zemřelo při ní pět lidí a dalších více než 150 osob bylo zraněno.  Polské úřady přirovnaly událost svou závažností i náporem na záchranné složky k masivnímu teroristickému útoku. Starosta města Zakopane oznámil tři dny národního smutku. 

Bylo to jak terorismus

Na záchranné akci se podílelo několik vrtulníků, horští záchranáři a hasiči.  Vedoucí Tatranské dobrovolnické záchranné služby (TOPR) poukázal na to, že přibližně třicet hodin před tragickou události v Tatrách byla slyšet bouřka a hromy. Přesto ale turisté vyrazili na vrchol Giewont. Po úderu do železného kříže začala na vrcholu obrovská panika.

Horští záchranáři vybízejí turisty k používání povětrnostních aplikací, díky kterým mohou přesně sledovat povětrnostní situaci a možné hrozby. 

 

PPP150W ( 25. srpna 2019 19:45 )

Děkuji za nezveřejnění příspěvku. Tímto mi vlezte na záda, váš web mi chybět nebude.

Monikay ( 25. srpna 2019 14:20 )

to byla hrůza a bohužel i podcenění hor

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání