Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Bolestivé svědectví o smrti prarodičů (†70) v Řecku: Vnuk (18) jenom přihlížel, nešlo nic dělat!

Autor: Jiří Čada, chal - 
17. července 2019
18:01

Obrovský smutek zasáhl obyvatele chatařské kolonie u rybníka Klechtavec v obci Rohozná. Přes 40 let tu každou volnou chvilku trávili ve své chatě manželé Antonín a Jana Š. (†70) z Jihlavy. Oblíbený pár penzistů minulou středu našel smrt na řeckém ostrově Chalkidiki v silné bouři. Manželé zemřeli v troskách obytného vozu, který vichr rozmetal na kousky.

Manželé Antonín s Janou si obytný vůz pořídili na důchod, který chtěli čas od času trávit u moře. V osudný den kempovali na plácku vzdáleném asi 50 metrů od moře nedaleko letoviska Sozopoli. S penzisty byli i syn Radek (49) a vnuk Martin (18), kteří do Řecka přijeli na motorkách.

Podle známých byli Jana s Antonínem v Řecku už několikrát. Většinou přespávali v kempech, poslední den před návratem domů však udělali výjimku. Když se blížila bouře, místní prý Čechy varovali, že místo je nebezpečné.

Děsivá scéna, která následovala, jim dala za pravdu. Silný vichr si s obytným vozem hrál jako s papírovou vlašťovkou a v podstatě ho rozebral na částice. Vítr o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu automobil zcela zdemoloval. Když bylo po všem, vybavení vozu se válelo po širokém okolí až desítky metrů daleko.

„V tom autě s nimi v ten osudný okamžik byl i jejich syn, který skončil se zraněním v nemocnici,“ informovala Blesk jedna z chatařek z obce Rohozná, kam pár léta jezdil na chalupu.

„Vnuk si postavil stan hned vedle jejich obytného automobilu. Z té bouře naštěstí vyvázl bez zranění, ale utrpěl po tom všem děsivý šok,“ vylíčila Blesku. Vnuk Martin je údajně v péči psychologů, protože musel bezmocně přihlížet, jak bouře přežvykuje obytný vůz s jeho prarodiči a mění ho v trosky. Syn Radek podle informací MF DNES skončil v nemocnici se zlomenými žebry.

Jeho sestra Zdeňka s rodiči pár hodin před tragédií mluvila. Podle deníku se o blížící hrozbě nijak nevyjádřili. A Zdeňka stále neví, co přesně se v Řecku stalo. Zprávy z místa jsou nejasné, podle některých svědectví měl vichr auto vynést do výšky pár metrů a několikrát ho převrátit. Je dokonce možné, že smrtící bilanci má na svědomí tornádo! Jedno je jisté. Obytný vůz jihlavského páru zdemolovala obrovská ničivá síla.

Z obytné části za kabinou řidiče z vozu nezbylo vůbec nic. Automobil skončil doslova napadrť. Odborník na karavany a obytná auta Vladimír Horký říká, že nikdy nic podobného neviděl. „Muselo jít o naprosto mimořádné podmínky,“ myslí si muž, který obytné vozy pronajímá už 25 let. Při konstrukci nástavby na podvozcích Fordu Tranzit se prý používají různé techniky. Přesto by při běžné nehodě žádná z nich nedopadla takto.

„Stalo se nám, že nám zákazníci obytný vůz v Itálii položili ve stokilometrové rychlosti. Jel po boku a vydržel,“ vzpomíná Vladimír Horký a dodává, že podobný případ neviděl ani jako výsledek crash testů. „Podle toho, co jsem viděl na fotkách z Řecka, se musel ten vůz buď několikrát převrátit, nebo ho nějaká strašná síla hrnula po střeše alespoň sto metrů,“ myslí si Vladimír Horký.

V bouři zemřeli i čtyři další turisté. Rus s dvouletým synem zahynuli v letovisku Nea Potidea, když na ně spadl strom. Rumunku a její osmileté dítě zase zabila plechová střecha taverny, u které se dvojice paradoxně ukryla. „Bylo to hotové peklo,“ popsal majitel restaurace Haris Lazaridis.

Mrtvých mohlo být podstatně víc. Pod střechou, která se zhroutila, se schovávala asi stovka lidí. Bouři nepřežil ani místní rybář, který byl na moři, když přišla. Na Chalkidiki jezdí na dovolenou tisíce Čechů. V nemocnicích ošetřili lékaři na 120 zraněných turistů i místních obyvatel.

sronin1 ( 18. července 2019 02:26 )

je to stejné, jako když někdo dostane varování před lavinou a přesto nedbá ...
Litovat důsledky hlouposti? Ano, je škoda životů, ale za blbost se přece platí, ne?

y1xcvbnm ( 17. července 2019 19:58 )

myslím že varování dostali ale to by nebyli Češi aby nezůstali tam kde byli, všichni se schovají ale oni zůstali, to je jako když vystříleli tu pláž v Tunisu , všichni odlétali domů ale Češi zůstali dál když si to zaplatili.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání