Vražda chlapce (†6): Zabít vlastní dítě? Může to udělat kdokoliv, šokuje psychiatr!

Autor: lc - 
12. srpna 2019
12:18

Soud v pondělí poslal do vazby ženu obviněnou z vraždy chlapce (†6) na Benešovsku. Podezřelou je údajně matka dítěte. Co ženu k tak děsivému činu vedlo? Známý psychiatr Jan Cimický upozornil na šokující skutečnost…

Žena se po činu pokusila neúspěšně o sebevraždu a musela být hospitalizována. Za vším mají stát rozvodové tahanice, v den, kdy k šílené události došlo, se navíc měl konat soud o opatrovnictví.

Emotivní kalkul, totální útěk...

Podle Cimického jde o klasický případ rozšířené sebevraždy, což je situace, kdy sebevrah chce rozhodnout i o osudu svých blízkých. Má přitom představu, že sebevražda je lepší východisko nejen pro něj, ale i pro jeho blízké, nejčastěji děti. „To je vždy situace, která vzbudí veliké emoce v celém širokém okolí. Je to emotivní kalkul, že když nemůžu mít dítě já, tak ať ho nemá nikdo. Je to útěk, který je totální,“ popsal psychiatr.

Zažil jsem ženu, co s dítětem vyskočila z okna, vzpomíná psychiatr

Připravovala se matka na strašný čin dlouho, nebo šlo o rychlou reakci? Podle Cimického přicházejí v úvahu obě možnosti. Spíše se ale kloní k velmi rychlému rozhodnutí.

„Daleko častější bývá bezprostřední, zkratkovitá, impulsivní reakce,“ vysvětluje Cimický, který má s případem rozšířené sebevraždy zkušenost i ve své praxi. „Zažil jsem případ, kdy žena vyskočila s dítětem z pátého patra. Dítě se zachránilo, ona přežila s těžkým postižením, byla odsouzena a šla do vězení. Takže se stalo přesně to, co nechtěla. Dítě se dostalo k otci,“ vzpomíná  lékař.

Může to potkat kohokoliv

Co se dá říci o osobnosti matky, která raději zabila vlastní dítě, než aby o něj přišla?  „O osobnosti to nemusí vypovídat vůbec nic,“ šokuje Cimický. „Pokud jde o silnou zkratkovitou emotivní reakci, může postihnout kohokoli, ať už je to vysoce inteligentní, nebo jednoduchá osobnost,“ přiznává psychiatr, podle něhož může být žena psychicky úplně zdravá.

„Může to opravdu potkat kohokoli, tyto silné emoce ne vždy fungují podle morálních kritérií, dodává Cimický a z historie připomíná legendární Šalamounův soud, v němž by jedna matka dítě nechala rozpůlit, když ho nemůže mít sama, zatímco druhá by se ho vzdala, byť ve prospěch sokyně, jen aby ho zachránila.

VIDEO: Policie v těchto dnech vyšetřuje i  dvojnásobnou vraždu v Břeclavi.

Video Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Břeclavi - TV Blesk Zdeněk Matyáš

Eva4321 ( 13. srpna 2019 11:12 )

Dianthos@ Přesně tak, souhlasím s Vámi.

dianthos@... ( 13. srpna 2019 11:01 )

Jasně. Tato matka roku křivě obvinila manžela v den rozvodu ze znásilnění. Neprošlo jí to. V den soudu o dítě ho zavraždila. A vinu nese milující otec chlapce a jeho partnerka, protože se o něho chtěli starat a dopřát mu hezký život.

Eva4321 ( 13. srpna 2019 11:01 )

Kdyby chodila do práce a starala se, tak by o dítě nepřišla. Měla jednat v zájmu dítěte a ne sobecky trvat na svém, když nemůže dítěti poskytnout podmínky. Najít si práci, sehnat ubytovnu a zatím fočasně nechat dítě u táty nebo u příbuzných a denně ho navštěvovat, ne ho nechat v zimě a o hladu, jen aby bylo po jejím. Ale stejně nikdo nevíme, jaký byl vztah mezi rodiči. Jestli otec na dítě platil nebo nedělal nějaké naschvály.

dianthos@... ( 13. srpna 2019 10:54 )

Některé ženy si myslí, že když dítě porodí, je jejich majetkem. Měla toho času, kdy by neměla dítě v péči, využít k tomu, aby se postavila na své nohy, našla práci a zařídila kvalitní bydlení. Pak měla šanci dostat dítě zpět.

Eva4321 ( 13. srpna 2019 10:53 )

Přesně tak. Dítě nechala zemřít a sebe samotné jí bylo líto, tak di zavolala pomoc? Je to jen komedie, aby vyvolala soucit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud