Trump nechce uvěřit sebevraždě kamaráda Epsteina (†66) a šíří konspirační teorie

Autor: DH, ČTK - 
11. srpna 2019
17:31

Smrt amerického finančníka Jeffreyho Epsteina (†66) vyvolala v USA u některých přímo nevěřícné reakce. Miliardář spáchal v noci na sobotu sebevraždu ve své newyorské cele, a to i přes fakt, že se údajně jednalo o jednoho z nejstřeženějších vězňů ve Spojených státech. Epstein se už o sebevraždu jednou během minulého týdnu pokusil, a proto byl navíc pod zvýšeným dohledem. Jeho odchod tak provázejí konspirační teorie a k těm, které je zveřejňují, se nyní přidal i americký prezident Donald Trump. Učinil tak jako obvykle pomocí svého twitteru. 

Epstein, který se v minulosti přátelil s řadou mocných lidí včetně Trumpa, čelil obvinění, že ve svých rezidencích sexuálně zneužíval desítky nezletilých dívek. Podle deníku Miami Herald, který o jeho aktivitách přinášel klíčová zjištění, je smrt 66letého multimilionáře velkou ostudou pro americkou vězeňskou správu a událost jistě rozzlobí pracovníky ministerstva spravedlnosti.

Jak se může zabít ostře sledovaný vězeň?

"Už to, že jeden z nejostřeji sledovaných vězňů v Americe dokáže najít způsob, jak se v cele zabít, je dostatečně šokující. Jestliže byl ale onen vězeň zjevně těsně předtím odebrán ze seznamu potenciálních sebevrahů poté, co se předtím pokusil vzít si život, pak se tomu skoro nechce věřit," napsal zase americký zpravodaj britské televize Sky News.

Epstein byl 23. července ve své cele nalezen téměř v bezvědomí s poraněními na krku a následně byl umístěn pod intenzivnější dohled kvůli obavám, že šlo o pokus o sebevraždu. Jenže podle informací médií už se na něj tento zvláštní režim v čase smrti nevztahoval. Proč a kdy přesně byla tato "sebevražedná stráž" ukončena, zůstává záhadou.

Podle agentury AP by musel návratu do normálního vazebního režimu předcházet souhlas ředitele manhattanské věznice i jejího hlavního psychologa. Podle odborníků oslovených listem Miami Herald případ vyvolává vážné otázky ohledně rozhodnutí vězeňského personálu, experti nicméně připustili, že i za takto mimořádných okolností může k sebevraždám docházet. Epsteinovou smrtí už se začal zabývat jak Federální úřad pro vyšetřování (FBI), tak americké ministerstvo spravedlnosti.

Po zprávě o Epsteinově smrti začaly na internetu ve velkém cirkulovat nepodložená konspirační tvrzení, která souvisí hlavně s jeho někdejšími vazbami na vlivné osobnosti, jako je Trump, exprezident USA Bill Clinton či britský princ Andrew. Někteří komentátoři věří, že Epstein byl ve skutečnosti zabit v zájmu utajení kompromitujících informací.

Trump řádí na twitteru

Prezident Trump na twitteru sdílel dva příspěvky, které Epsteinovu smrt spojují s exprezidentem Clintonem. Jeden z nich pochází od "konzervativního komika" Terrence Williamse, druhý z účtu "BNL NEWS", který údajně provozují "nezávislí žurnalisté". Novinářka Jane Lytvynenková, která píše o dezinformacích pro web BuzzFeed News, uvedla, že tento účet často šíří nepravdy.

Členka Trumpovy administrativy Lynne Pattonová pak na instagramu naznačovala, že sebevražda finančníka je dílem bývalé první dámy Hillary Clintonové. Podle Miami Herald se v sobotu na twitteru dařilo jak "hashtagu", který Epsteinovu smrt spojuje s Trumpem, tak heslu, které obviňuje manžele Clintonovy.

1912 ( 12. srpna 2019 06:41 )

není divu ,že se o něj zajíma ta trumpeta vždyt on je stejný prase a do..bytek a co vlastně umí ti US váleční zločinci ?Konspirace a lži a svinstva !!

petr11 ( 11. srpna 2019 20:43 )

... stále někoho podezírají, hrozný!!!

petr366 ( 11. srpna 2019 19:46 )

Jen to ukazuje co jsou ti bývalí i současní prezidenti vlastně zač.

a-z- ( 11. srpna 2019 19:46 )

Náš hradní pedofil v tom náhodou nemá prsty?

verka1 ( 11. srpna 2019 19:34 )

Vždyť to byl... *** po něm. Boháč a jaký život žil, fuj.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud