Obchodní válka nabírá na obrátkách. Trump oznámil vyšší cla na čínské zboží

Autor: ČTK - 
5. května 2019
22:18

USA od pátku zvýší současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) ročně. Na twitteru to dnes oznámil prezident Donald Trump. Clo bude nově činit 25 procent. Obchodní jednání s Čínou podle něj pokračují, ale příliš pomalu. Na nadcházející týden je přitom naplánováno další kolo schůzek, od kterého se čekalo završení několikaměsíčního procesu.

Americký prezident Donald Trump dnes zároveň pohrozil, že Spojené státy „zanedlouho“ zavedou 25procentní clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč), které zatím clu nepodléhají.

Představitelé americké vlády přitom opakovaně ujišťovali, že vyjednávání s Pekingem o odstranění vzájemných obchodních překážek postupují dobře, upozorňuje server CNBC. Trump o zvýšení desetiprocentního cla mluvil už na začátku roku, po zahájení rozhovorů ale tento krok plánovaný na začátek března odložil.

„Obchodní dohoda s Čínou pokračuje, ale příliš pomalu, protože oni se snaží začít s jednáním znovu. To ne!“ napsal dnes Trump na twitteru. „Těch deset procent se v pátek zvýší na 25 procent. Další zboží za 325 miliard dolarů, které nám Čína posílá, zůstává nezdaněné, ale zanedlouho bude, a to sazbou 25 procent,“ uvedl.

Poplatky, které platí Čína za vývoz do USA podle prezidenta neměly velký dopad na cenu výrobků, náklady podle něj nese hlavně Čína. Agentura Bloomberg ale podotýká, že většinu dodatečných výdajů ve skutečnosti pokryjí společnosti, které čínské zboží importují. Příští týden se do Washingtonu vrací čínská delegace, kterou vede vicepremiér Liou Che.

Video  „Jsem hodně nervózní.“ Ekonom varuje před obchodní válkou, která zasáhne celý svět  - David Budai, Jan Jedlička

Podle CNBC se v poslední době objevila řada zpráv, že jednání USA s Čínou se chýlí ke konci a že dohoda by mohla být uzavřena už v pátek. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová ve čtvrtek řekla, že po rozhovorech v následujícím týdnu se Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching rozhodnou, zda se sejdou a podepíšou finální ujednání.

Spojené státy loni ještě před desetiprocentním clem na část dovozu zavedly také 25procentní poplatek na výrobky za 50 miliard dolarů ročně. CNBC uvádí, že neshody v rámci aktuálních jednání panují hlavně kolem krádeží duševního vlastnictví a povinnosti zahraničních firem při vstupu na čínský trh vydat své technologie firmám čínským. Spory se prý vedou také o tom, zda mají být cla zcela odstraněna, nebo zda se mají dále vybírat jakožto „vymáhací mechanismus“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Kopacka ( 7. května 2019 02:59 )

Čína vlastní americké dluhopisy v hodnotě zhruba jednoho biliónu
amerických dolarů. Jejich okamžitým prodejem by sice Čína prodělala,
protože by klesla jejich hodnota, ale americkou ekonomiku by tímto krokem
prakticky zlikvidovala.

1912 ( 6. května 2019 16:53 )

přesně tak vždyt drancují po celém světě hlavně v okupovaných zemí a
které napadli !!

fotrpjotr ( 6. května 2019 07:00 )

USA jsou na mizině,proto nasazují vysoká cla,aby něco vydělali,další
možnost je demokraticky obsadit suverenní stát pod vymyšlenou záminkou.

peyotl ( 6. května 2019 06:09 )

USA dluží Číně tolik, že má dolar nulovou hodnotu. všichni tam žijí
na dluh

1912 ( 6. května 2019 05:56 )

uvalit embarga na ty zločinecké US zbraně !!!Usa jsou již dávno
v p...li 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud