Rodiče postižené Lucinky prohráli spor s nemocnicí: Soud jejich žalobu odmítl již podruhé

Autor: ČTK, DH - 
10. července 2019
14:23

Okresní soud v Olomouci během středy zamítl žalobu rodičů Blaťákových na Fakultní nemocnici Olomouc. Rodina instituci žalovala kvůli špatnému postupu při komplikovaném porodu jejich dítěte, jež se zde narodilo v roce 2010, bohužel těžce postižené. Blaťákovi požadovali po nemocnici 17 milionů korun. Soud měl však jasno a podle něj zaměstnanci FNOL nepochybili. Rozhodl tak už podruhé poté, co mu předcchozí rozsudek vrátil odvolací soud.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně. Žalobci poukázali na řadu pochybení. U dítěte byla na počátku špatně odhadnuta kvůli těhotenské cukrovce matky velikost. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilogram nižší.

Žena nejprve rodila přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu, porodníci poté tlačili na její břicho a to v době, kdy nebyla monitorována děložní činnost. Podle původního tvrzení žalobců použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.

Právní zástupci nemocnice po celou dobu procesu vinu popírali. Poukazovali na to, že za posledních sedm let soudního sporu byly vypracovány tři znalecké posudky, které jednoznačně mluví v jejich prospěch. Podle nich nebylo prokázáno, že by postižení dítěte mělo příčinnou souvislost s poskytnutou lékařskou péčí.

Kauzu projednávají soudy sedmým rokem. Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu rodiny zamítl, případ mu však v říjnu 2017 vrátil krajský soud. Jednání u okresního soudu bylo nařízeno až půldruhého roku poté, kvůli změně soudce okresního soudu se navíc veškeré dokazování muselo opakovat. V Olomouckém kraji jde o jeden z největších a nejdéle trvajících soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče.

VENDULA ( 11. července 2019 08:53 )

liskabystrouska:moc bystrá nejsi..Peníze značně ulehčí život,nikdo neříká že se uzdraví..Většina tvých nazorů je tupost sama.Když napíšeš,že 4měsíční miminko je batole😃..A takových výroků si od tebe člověk přečte spousty.Samozřejmě jde teď už jen o peníze ty trubice,ale taky o to,aby se rodičům aspň trochu ulevilo..

liskabystrouska ( 11. července 2019 08:20 )

jde jen o prachy holka slepa hlucha nemuze chodit a jako po 17 melounech se uzdravi?

VENDULA ( 10. července 2019 23:40 )

Doufám,že se tady nezačnou štosovat negativní komentáře,myslete na rodinu..už tak to mají těžký..Je to jejich dítě,který nadevšechno milujou.Chtějí prostě pomoct,každej z nás by udělal to samý,bojoval by až do konce..

VENDULA ( 10. července 2019 23:20 )

Já těm rodičům věřím,jejich případ jsem sledovala a táhne se to už opravdu dlouho..Troškaři určitě nejsou,takto postižené dítě za pár let těch 17mio spotřebuje,když by mu dopřáli opravdu hodně nadstandartní péči..Pokud to byla vina nemocnice,tak bych jim přála 25milonů,protože ten kdo se stará o postižené dítě,je na celý život uvázaný a ty peníze aspoň ulehčí už tak posraný život.Takze takovej ten typickej Čecháček jsi možná ty,protože závidiš a nepřeješ hochu Rodině hodně sil

oxygene.p ( 10. července 2019 15:03 )

17 mega , zadni troskari to teda nejsou. Podle me jim jde jen o prachy , takove to cechackovstvi. Nic bych jim nedal a zaplatit soudni vylohy v plne vysi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud