Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Turistu v Karpatech napadla medvědice: Šelmu přepral a zachránil si život

Autor: chal - 
10. června 2019
19:04

Vysokoškolští studenti z Berlína Andi (26) a Lara (23) se vydali do Rumunska na pětidenní výpravu do hor. Navzdory radám místních do divočiny vyrazili bez jakékoliv ochrany, což se jim málem vymstilo už druhý den. Turisté narazili na agresivní medvědici a ta Andiho ošklivě potrhala. Život mladému páru zachránila až poučka, která se Laře vybavila v klíčový moment.

Andi s Larou zaparkovali auto v městečku Breaza s tím, že se vydají na pětidenní pěší túru po Karpatech. Ještě než vyrazili, mluvili s mnichy z místního kláštera a duchovní je varovali, že v horách je nebezpečno. Turisté si cestu nedali vymluvit a vybaveni pouze stanem a spacáky vyrazili vstříc dobrodružství.

Během prvního dne v přírodě viděli hada, ještěrku a šest divokých prasat. „Příště potkáme medvěda,“ zavtipkoval Andi. Druhý den ráno po třech hodinách chůze pár narazil na roztrhaného srnce.

Andi se začal bát, že se jeho vtip ukáže jako pravdivá předpověď, což se potvrdilo jen po chvíli. Turisté na cestě kousek před sebou uviděli medvědici s mláďaty. Extrémně agresivní medvědice byla během vteřiny u Andiho. „Najednou byla asi metr ode mě, šíleně řvala. Zakousla se mi do nohy a házela se mnou. Lara mi pak řekla, abych toho medvěda praštil do čumáku. Teprve pak utekl,“ popsal hektické chvíle Andi.

K incidentu nemuselo vůbec dojít, kdyby s sebou Lara vzala obranný sprej proti medvědům, jak původně chtěla. Postřik nakonec nechala doma, protože Andi řekl, že „nebude potřeba“. Lara svému příteli nakonec zachránila život i tak. V kritickou chvíli se jí vybavilo, jak má člověk jednat, když ho napadne medvěd. Angličanka studující v Německu tvrdí, že se nezachovala ideálně.

„Asi jsem byla k ničemu. Celou dobu jsem na Andiho křičela. V takové chvíli je těžké zachovat klid. Pak jsem si ale vzpomněla, že medvěda při útoku musíte praštit do oka, tak jsem to na Andiho zakřičela. Vyšlo to. Andi má velké štěstí, že je naživu,“ popsala Lara pro britský deník Metro.

Když medvědice konečně utekla, Lara příteli zaškrtila nohu ponožkou, aby zmírnila krvácení, a telefonem zavolala pomoc. Zraněného Němce pak záchranáři převezli do nemocnice helikoptérou, kde dostal sádru. Pak Andi putoval do nemocnice v Mnichově. I když měl Andi obrovské štěstí, že přežil, zůstal těžce nad věcí.

„Věřil jsem, že ten útok přežiju. Let vrtulníkem přes hory byl ve skutečnosti nebezpečnější. Šance, že vás napadne medvěd, je malá. To už je pravděpodobnější, že vám v ruce vybouchne sprej proti medvědům,“ řekl Andi z bezpečí nemocničního lůžka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud