Medvědice na Slovensku zřídila fotografa! Zakousla se mi do stehna a pak se do mě pustila, popsal

Aktualizováno -
7. 8. 2019
21:20
Autor: DH - 
7. 8. 2019
16:47

Ve slovenské chráněné krajinné oblasti Poľana došlo k napadení člověka medvědicí. Zvíře útočilo nedaleko oblasti Kyslinka během středečního rána. Zkušeného fotografa přírody přitom šelma napadla jen pár desítek metrů od jeho chaty. Samice měla nejspíše strach o mláďata, která si s sebou vedla. 

Sám napadený celou situaci později během středy popsal novinářům. Zdá se to být zázrakem vzhledem k tomu, jak nebezpečným zvířetem medvěd je, zvláště pak, když má u sebe samice tohoto druhu mláďata „Bylo asi deset hodin, půl jedenácté. Sluníčko svítilo, tak jsem se otočil a uviděl jsem medvěda. Ještě jsem na něj namířil fotoaparát a udělal jeden záběr a v tom medvědice zařvala,“ řekl napadený fotograf Ivan Kňaze TV JOJ. Před útokem u své chaty fotografoval žáby, o kterých připravuje svoji v pořadí 31. knihu s fotografiemi přírody. 

Zvíře se mu podle jeho slov zakouslo do stehna. "Trvalo to asi tři sekundy," vyprávěl milovník přírody pro TV JOJ. Muž pak vyskočil a chtěl odejít pryč, jeho počínání ale medvědici pořádně vyprovokovalo. "Možná si myslela, že chci běžet za mláďaty. Tak se do mě znovu pustila," řekl muž. Šelma ho během dvou útoků zřídila pořádně. Ze střetu si odnesl zranění krku, zad, rukou i nohou. 

Fotograf následně nasedl do auta a odjel k nedalekému sídlu lesní správy. Její pracovníci si už věděli rady a přivolali fotografovi pomoc. Poté o všem informovali veřejnost pomocí facebookového účtu. „Místo, kde k útoku došlo, je na turistické trase, která vede od hotelu Poľana, přes Priehybinu až na Černý vrch a poté směrem na Dudáš a Kyslinky,“ stálo v příspěvku. Ivan Kňaze se po útoku vrátil zpět na svoji chatu. Do lesa podle jeho slov bude chodit dál a medvědici její chování nezazlívá. Podle něj to byla prostě její přirozená reakce. Kňaze měl navíc štěstí, protože věděl, jak se při útoku chovat. Lehl si na zem a zakryl hlavu, což mu možná zachránilo život. "Kdybych to neudělal, mohla mě podrápat víc," přiznal. 

Video Medvědice na Slovensku napadla fotografa přírody! Šelmy přestávají mít strach - TV JOJ

Lesy SR ve středu ještě varovaly všechny slovenské i ostatní turisty, aby byli opatrní při pohybu ve zdejších lesích. V tomto období je výskyt medvědů velmi častý a smrtelně nebezpečné šelmy se mnohdy pohybují právě i na vyznačených turistických trasách. Nebojí se přitom přijít i velmi blízko k lidským obydlím. Jen pár dní nazpět museli slovenští myslivci provést odstřel téměř osmdesátikilové samice medvěda, která se pohybovala blízko lidských obydlí v obci Očová.

Monikay ( 9. srpna 2019 13:00 )

no, nezávidím mu. dobře že nezpanikařil.

naidka ( 8. srpna 2019 10:42 )

Potom to není žádný znalec, natožpak milovník přírody, když neví, jak se chová medvědice s mladými.

sigmae ( 8. srpna 2019 10:26 )

jako fotograf přírody se choval v lese tiše, aby se dostal ke zvířatům blízko a získal snímek, proto tu medvědici vyplašil na poslední chvíli, kdyby dělal kravál, medvědice se zavčas odklidí i s mladými

sigmae ( 8. srpna 2019 10:19 )

prostě viděl medvědici a šel co nejblíž aby měl snímek

blecktajp ( 8. srpna 2019 09:49 )

I to je mozne, ze to bylo trosku jinak nez vypravel mediim.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud