Telemetrický obojek na krku medvědice Emy poskytuje pozoruhodné informace. Ema je totiž historicky prvním medvědem v ČR a na Slovensku prvním medvědem v západní části Karpat, který je telemetricky sledován.

Ve srovnání s dalšími medvědy v Karpatech je Ema dobrodružné povahy a navštěvuje několikanásobně větší území. „Pravidelně se pohybuje ve Vsetínských i Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách,“ uvedl Martin Duľa z brněnské Mendelovy univerzity, která data z obojku vyhodnocuje.

Video
délka: 00:10.01

Medvědice Ema Hnutí DUHA Olomouc

Mlsá mravence i borůvky

„Máme ucelený obrázek o tom, jak a kde medvědice tráví čas. Pohybuje se ve smíšených lesích, aktuálně preferuje i zarůstající holiny,“ sdělil koordinátor monitoringu velkých šelem Michal Bojda z Hnutí Duha Olomouc.

Souvisí to s výběrem mlsání. Z trouchnivějících pařezů Ema vybírá dřevokazné mravence. „Jídelníček si zpestřuje i malinami a borůvkami,“ dodal Bojda.

Zamilovaná Ema

Poslední dobou se medvědici zalíbilo ve slovenských Javorníkách. Na fotopasti se ukázalo proč. V době medvědí říje ji zachytila na toulkách i s medvědím partnerem. „K námluvám a páření u medvědů dochází od května do července,“ uvedl ochranář z CHKO Beskydy František Šulgan.

Pokud tedy došlo ke spáření a Ema zabřezla, medvíďata by se narodila uprostřed zimy. „Rodí se vždy ve stejném období, prosinci až únoru, a to kvůli medvědí zvláštnosti, utajené březosti, která trvá přes půl roku,“ vysvětlil František Šulgan.

Medvíďata velká jako veverky

Vývoj zárodku se u medvědů po oplodnění zastaví a pokračuje až na podzim. Proto porody i přes rozdílná data početí probíhají vždy ve stejnou dobu v zimě. Utajená březost může trvat až 8 měsíců, samotný vývoj zárodku pouze 8 až 10 týdnů.

Medvědici, v té době ještě bezejmennou a bez telemetrického obojku, natočili lidé letos zjara blízko Lysé hory.

Video
délka: 00:55.30

Medvěda natočili lidé na silnici v Beskydech. fb

Novorození medvídci nejsou větší než veverky. „Medvíďata se rodí nevyvinutá a velmi malá. Jsou zpočátku slepá,“ řekl František Šulgan. „Brzy však rychle nabírají na váze. Medvědi nejčastěji mívají dvě, výjimečně až čtyři,“ dodal.

Je spíš bojácná

Pokud by Ema měla medvíďata, agresivní být nezačne. Lidé ji budou vídat nejspíše ještě méně. „Už teď je velmi opatrná, s mláďaty by byla ještě opatrnější,“ řekl František Šulgan z CHKO Beskydy.

Údaje z obojku podle něj ukazují, že si Ema často počká na noc a pak „profičí“ vesnice, aniž by si jí kdokoli z lidí všimnul!

Odpadky ne!

Ochranáři si přejí, aby si Ema i nadále zachovala plachost a nestal se z ní tzv. „kontejnerový medvěd“. Tito medvědi plachost ztrácí a chodí probírat odpadky do kontejnerů.

Známé jsou případy ze Starého Smokovce ve Vysokých Tatrách. „Nenechávejte odpadky v lese i jinde na horách,“ apelují proto ochranáři na veřejnost.