Délka zimního spánku záleží hlavně na počasí na přelomu února a března a nejdřív se budí nejmladší zvířata. Boucháním do stěn a kovových dveří ubikace se domáhají procházky a probudí i starší huňáče. Všichni medvědi se letos probudili už 1. března.

„První den dostanou k snídani to, co si najdou ve výběhu. Zpravidla větve, jehličí, trávu a potom je postupně rozkrmujeme a dostávají pytlík piškotů na medvěda a den. Pak jim dáváme mrkev, jablka a postupně přidáváme pečivo, sladké až po dvou týdnech,“ uvedl ošetřovatel medvědů Tomáš Košatka.

Z masa dostávají jen ryby. Podle Košatky za zimu zhubnou až o třetinu, což se pozná podle plandavé kůže na břiše.

Medvěd je velký krtek

Hektarový lesní výběh s osmi do země zahloubenými medvědími doupaty mají ve zdejší zoo už 21 let a je jedním z nejlepších u nás. Jde totiž téměř o přirozený biotop medvědů. Výhodou jsou duby, protože medvědi požírají na zimu olejnatá semena, třeba oříšky, bukvice i žaludy.

„Letos v zimě jsme výběh vydláždili velkými kameny, protože medvěd je vlastně takový přerostlý krtek a rád hrabe. Má tendenci si dělat nory, nejraději do svahů,“ dodal Košatka.

Pišta je nejstarší

Před 21 lety bylo ve výběhu sedm medvědů najednou, nyní ho obývají tři samci a jedna samice. Kromě Pišty (38), který je nejstarším hnědým medvědem u nás, žije v zoo ještě jeho o 12 let mladší bratr Miky a večerníčkoví sourozenci Honzík a Eliška, kterým je 16 let. „Vzhledem k tomu, že medvíďata se rodí v lednu, prospali všichni svoje narozeniny,“ podotkl mluvčí zahrady Martin Vobruba.

„Pišta je největší zajímavostí. Když vyleze z doupěte, tak máme velkou radost, že zimu přečkal v pořádku. Je stále vitální, doleze si nahoru ve výběhu pro krmení,“ řekl Košatka.

V posledních letech je oddělený od zbytku tlupy v malém výběhu, protože je na zadní nohy méně pohyblivý. „Silnější medvědi, když dojde třeba ke krmení, ho odeženou,“ vysvětlil.

Podle Vobruby je stáří medvěda 38 let extrémem, v minulosti měla zoo průměrné dožití 25 až 30 let. Ve světě žije sedm druhů medvědů plus panda velká. V Plzni je medvěd hnědý – brtník, karpatský typ.

VIDEO: Takhle vypadalo probouzení medvědů minulý rok.

Video
délka: 00:59

V plzeňské zoo se probudili medvědi ze zimního spánku. Romana Vébrová