Budou medvědi více útočit? Kvůli záplavám odpadků přestávají hibernovat

Autor: Mii - 
25. 2. 2019
20:28

Způsob života medvědů se postupně mění, a ne k lepšímu. Čím více v létě konzumují lidskou stravu, ať už z odpadků, nebo z polí, tím více se jim zkracuje život a méně hibernují. Upozornila na studie, která vyšla v odborném časopise Scientific Reports. Medvědi tím nejen trpí, ale můžou představovat větší riziko lidem.

Je to vztah, který by nikdo nehádal. Čím více odpadků medvěd v létě sní, tím kratší dobu trvá jeho zimní spánek. Vědci zkoumali, čím to je. A zjistili, že lidská strava dokáže medvědům urychlit stárnutí buněk.

Analýza proběhla následovně – tým biologů se zaměřil na medvěda baribala, americký druh medvěda, který je velmi početný a často přichází k lidským oblastem. Odborníci sledovali mezi lety 2011 a 2015 na 30 jedinců, u kterých zkoumali, jak se stravují a jak hibernují.

„Hibernace je poháněna individuální hladinou energie, která je napojena na místní počasí a dostupnost jídla,“ vysvětlovali vědci ve studii, jak zimní spánek funguje. Znamená to, že pokud má medvěd dostatek stravy, do zimního spánku se vůbec neuloží – jednoduše to nepotřebuje. Z toho důvodu například medvědi v zoo často nehibernují.

Nehibernují ani medvědi v teplých končinách, kde je stravy dostatek celý rok. Zimní spánek je typický pro zvířata z chladnějších končin, které tak přečkávají období bídy. Baribalové, kteří žijí na severu Ameriky, se do něj ukládají. Jeho délka ale postupně klesá, vyplynulo ze zkoumání.

Důvodem je právě dostatek odpadků po lidech, které medvědi konzumují. A nejen odpadků – medvědi využívají i polí a chovných stád, jinak určených lidem. „Medvědi baribalové, kteří více záviseli na lidských zdrojích jídla, měli kratší periody hibernace související s telometrickým opotřebením,“ vysvětlovali vědci. Telometrické opotřebení je v podstatě stárnutí buněk - medvědi kvůli novému způsobu života žijí kratší dobu.

Hibernace a stárnutí přitom podle autorů nejsou jediný problém. Přílišná dostupnost jídla má i takové efekty, že medvědi jsou tlustější a méně plodní, a také se snižují jejich schopnosti pro přežití.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 26. února 2019 05:23 )

Z jedny strany medvjed a z druhy strany buresh

Zobrazit celou diskusi
Další videa