Turisté a běžkaři by se měli mít na pozoru. Huňáč se probudil ze zimního spánku a vyrazil za potravou. Několikrát navštívil oboru Jatný, kde přezimovává vysoká zvěř. Tady strhl postupně už tři jeleny.

„Pokud hledá potravu, není se čemu divit,“ řekla mluvčí CHKO Beskydy Karolína Šůlová. Šelma se pohybuje v údolí potoka Řečice u Starých Hamrů. V oblasti žijí chataři, nad osadou vede hlavní běžkařská a turistická magistrála na Lysou horu. „Upozornili jsme okolní obce i horskou službu,“ sdělil za správu lesů Tomáš Peka.

 

Lesy ČR chtěly medvěda pro jistotu dokonce přestěhovat. Beskydští ochranáři to odmítli, nepovažují zvíře za nebezpečné. „Medvěd není plachý, ale nechová se nijak nestandardně. To, že se v lednu vzbudí ze zimního spánku, není nic výjimečného,“ uvedla Šůlová. „Chtěli jsme hlavně upozornit veřejnost,“ reagoval Tomáš Peka.

Varování turistům a běžkařům trvá. Mimo trasy často vyrážejí skialpinisté. „Neměli by v oblasti scházet ze značených tras někam dál do terénu. Medvěd se nechová nijak agresivně, ale nadále situaci monitorujeme,“ uzavřela Karolína Šůlová.

Medvěd hnědý se k nám často zatoulá ze Slovenska, proto je jeho výskyt nejvíce hlášen z Beskyd. Vyhovují mu zdejší zbytky starých smíšených lesů a odlehlá říční údolí.

Jde o zabijáka ovcí? Prozradí to trus!

Loni řádil na Valašsku medvěd, který roztrhal několik ovcí. Je to on? „Zatím nevíme. Jistotu nám dá jeho trus. Současný vzorek porovnáme s vzorkem medvěda z Valašska,“ objasnila mluvčí CHKO Beskydy Karolína Šůlová.

Co dělat, když potkáte medvěda?

Pokud o vás neví: Nepřibližujte se, neriskujte, že si vás všimne. Pomalu se klidným krokem vzdalte.

Pokud o vás ví: Předstírejte, že medvěda nevidíte, nedívejte se přímo do očí. Opačným směrem se klidným krokem vzdalte, neutíkejte!

Pokud se za vámi vydá, odhoďte nějaké vybavení, ať ho tím zaujmete, a dál se pomalu vzdalujte.

VIDEO: Buzení medvědů v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově.

Video
délka: 00:12
1080p 720p 360p

Buzení medvědů v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově. Helena Lacinová

Fotogalerie
32 fotografií