Samici se podařilo odchytit do nastražené klece, které byly v terénu rozmístěny čtyři. „Na medvěda jsme líčili ryby, kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece v pondělí večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip. Jedná se o medvědici, dnes ráno (úterý – pozn. red.) byla na stejném místě vypuštěna,“ řekl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR. Samice váží 106 kilo a má výšku 87 cm.

Medvědici budou zkoumat

Agentura chce nyní s pomocí Mendelovy univerzity v Brně zjistit, jak se zvíře v krajině chová a jaké má zvyky. Pomoci má právě telemetrický obojek, který může být funkční až dva roky. Data o pozici zvířete jsou zaznamenávána každé dvě hodiny. Odborníkům umožní pravidelně sledovat pohyb medvědice. Data vyhodnotí právě experti z Mendelovy univerzity.

„Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat,“ uvedl Jaskula a dodal: „Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt.“ Na sociálních sítích se v minulosti objevilo několik videí, kdy lidé zvíře natáčeli z malé vzdálenosti.

Beskydy jsou jedinečné

Při odchytu medvědice byly zároveň odebrány vzorky pro genetickou analýzu, která by měla určit, zda je to stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji, na Vsetínsku.

Ochránci přírody poukazují na to, že medvěd patří do české přírody podobně jako další velké šelmy – rys či vlk. Právě Beskydy jsou jediným místem v Česku, kde všechny tyto tři šelmy žijí.

„Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska,“ připomněla Karolína Šůlová z AOPK.

VIDEO: Medvěda natočili lidé na silnici v Beskydech. S největší pravděpodobností jde o samici, kterou nyní ochránci přírody odchytli a dali jí stopovací obojek.

Video
délka: 00:55.30

Medvěda natočili lidé na silnici v Beskydech. fb