Smrt policisty Martina (†33) měla vypadat jako sebevražda. Česlav si za ni odpyká 18 let!

Aktualizováno -
4. prosince 2018
10:52
Autor: ČTK, lm - 
4. prosince 2018
10:17

Když před třemi lety našli 33letého policistu Martina M. oběšeného na mostku v Olomouci, na první pohled se zdálo, že si sáhl na život sám. Jenže tak tomu nebylo! Podle vyšetřovatelů ho obelstil a zavraždil jeho známý Česlav H. Soud ho za to poslal na 18 let do vězení. Potrestán byl i druhý policista, který svému kolegovi nijak nepomohl.

Za vraždu policisty z Olomouce potrestal v úterý olomoucký krajský soud Česlava H. 18 lety vězení. Policistův kolega Rudolf B. si za neposkytnutí pomoci odpyká tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. V obou případech uložil soud souhrnné tresty i za jejich předchozí trestnou činnost.

Policista byl nalezen oběšený na periferii města v únoru 2015, pár dní poté, co po třiatřicetiletém policistovi bylo vyhlášeno pátrání. Policie věc původně vyšetřovala jako sebevraždu, nakonec detektivové dospěli k závěru, že šlo o fingovanou sebevraždu, která nakonec skončila vraždou.

V té době policistu prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to kvůli jeho podezřelým aktivitám a vazbám na Česlava H., který byl podle obžaloby policistovým informátorem z podsvětí. Pro Česlava H. to podle žalobce znamenalo ohrožení, naplánoval proto, jak se policisty zbaví.

Kriminálník podle obžaloby přišel kvůli problémům policisty s nápadem předstírané sebevraždy na mostě na periferii Olomouce s tím, že se pak policista dostane na psychiatrii. Podle obžaloby se domluvili, že policistu vzápětí odřízne, místo toho jej tam však nechal viset a utekl. Rudolf B. se poté šel po kolegovi podívat, visícímu muži ale podle obžaloby neposkytl pomoc a s Hurinou odjel.

Případ byl na samém počátku prověřován jako sebevražda, vyšetřování se poté ujali detektivové z olomoucké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu a začali odkrývat podezřelé okolnosti. Zločin se detektivům podařilo objasnit téměř po třech letech.

Česlavovi H. hrozilo až 20 let vězení, osmnáctiletý trest zahrnuje podle soudce Martina Lýska i jeho předchozí čtyři trestné činy včetně krádeže mostních konstrukcí za 1,5 milionu korun, zpronevěru auta či vydírání. Obě strany si nechaly lhůtu na odvolání, v úterý k soudu ani jeden z obžalovaných nedošel. "Trest u obžalovaného Čelava H. je uložen ve třech čtvrtinách zákonné trestní sazby. Zohledněn byl souhrnný trest, osobnost obžalovaného i absence lítosti. Nebyla přiznána žádná polehčující okolnost," řekl ČTK soudce Lýsek.

Žalobce Jakub Grmela navrhoval pro obžalovaného 17 let vězení, jeho návrh v případě Rudolfa B. soud potvrdil. "Spokojen s rozhodnutím jsem, lhůtu jsem si ponechal z opatrnosti," řekl dnes ČTK státní zástupce.

Česlav H. vinu u soudu popíral, Rudolf B., který dostal souhrnný trest za předchozí trestný čin nadržování a křivou výpověď, už dřív u soudu obžalobu potvrdil. Podle soudu sice o tom, co se na mostě stalo, neexistuje přímý důkaz, obžalobu však potvrzuje ucelený řetězec nepřímých důkazů. "Ať už je to kombinace výpovědi všech svědků, listinných důkazů, které dokumentují událost jako takovou, i osobnost pana obžalovaného. Z toho soud dovodil, že není jiná logická varianta skutkových závěrů než ta, co tvrdí obžaloba," doplnil soudce.

sacred10 ( 4. prosince 2018 11:14 )

Nemůžu si pomoci,ale při vší úctě musel být ten policista úplný blbec,když věřil tak lehkomyslně takovýmu kriminálníkovi.Další věc,kterou nechápu je ta,jak je možný,že ten co ujel dostal tak málo? Takovej bastard má dostat taky 18let..co do takovýho člověka,je to šmejd.

wasube ( 4. prosince 2018 11:12 )

Také jsem to nepochopila tu retardaci mrtvého. Koho normálního by něco takového napadlo ? Pokud to vůbec tedy takto bylo, jestli si vrahové nevymýšlí... Nebyli to youtubeři a nechtěli mít lajky na youtu, jak je dneska zvykem u nemyslících blbů ?

jasnovidec01 ( 4. prosince 2018 10:43 )

Copak ten poliš byl retard??? snad věděl jak je riskantní předstírat sebevraždu a dojel na to a kord když se kamarádil s kumpánama,má co si naplánoval...tak jakápak vražda ???to tu chudák pumpařku ti zm.rdi zavraždily ,ta je oběť a chudák...X

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud