„Hanebný čin.“ Korunní princ promluvil o vraždě novináře, krev na rukách odmítá

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
25. 10. 2018
11:25

Saúdský korunní princ Mohamad bin Salmán během investiční konference v Rijádu promluvil o vraždě opozičního novináře Džamala Chášukdžího. Zločin označil za hanebný čin, který nelze ospravedlnit a jehož viníci budou potrestáni. Zároveň zdůraznil, že zabití Chášukdžího nevrazí klín mezi Saúdskou Arábii a Turecko, uvedl deník Daily Mail.

Chášukdží psal pro americký list The Washington Post a žil v USA. Zmizel před třemi týdny 2. října poté, co navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, ze kterého patrně už nevyšel. Rijád nejprve tvrdil, že o tom, co se s žurnalistou stalo, nic neví. Minulý pátek ale přiznal, že byl zabit, údajně při rvačce.

Později Saúdská Arábie označila zabití Chášukdžího za operaci, která nebyla konzultována s vedením. Chášukdží kritizoval korunního prince, který de facto vládne Saúdské Arábii. Turecký prezident Recep Erdogan se nechal slyšet, že pachatelé zločinu neuniknou spravedlnosti, bez ohledu na to, jak vysoce jsou postavení. Turkové navíc mají k dispozici audio a videozáznamy z konzulátu.

Šéfka CIA si poslechla nahrávku vraždy

Ředitelka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová měla za své návštěvy Turecka možnost poslechnout si zmíněnou nahrávku zachycující údajně zadržení a vraždu Chášukdžího, informoval list The Washington Post (WP). Haspelová do Turecka vyrazila v pondělí a nyní je na cestě zpět do USA.

WP citoval zdroj, který je obeznámen s jednáním Haspelové s tureckými představiteli. Podle něj je audio přesvědčivé a může přimět USA vyvinout další tlak na Rijád v otázce objasnění vraždy.

Bývalý pracovník CIA Bruce Riedel řekl washingtonskému deníku, že vyslechnutí nahrávky dává Spojeným státům další možnosti. „Nejenže se zvýší tlak ze strany médií, ale Kongres řekne 'Gino, chceme, abys přišla a řekla nám, co přesně jsi slyšela',“ sdělil Riedel.

Dovolí saúdský princ další vyšetřování?

Podle původních zpráv z Turecka jsou na nahrávce zvuky zápasu a posledních minut Chášukdžího života. Katarská stanice Al-Džazíra upozornila, že není jasné, zda korunní princ Mohamad dovolí případ detailně prověřit, jelikož sám je podezřelý z podílu na vraždě kritika Rijádu.

„Jak by mohlo v Saúdské Arábii fungovat skutečné vyšetřování, když jedním z hlavních podezřelých je korunní princ? Členové jeho královské gardy byli ve vražedném komandu. USA ani zbytek světa by to neměly přijmout,“ sdělil nejmenovaný turecký představitel.

Korunní princ se poprvé od vraždy Chášukdžího veřejně vyjádřil k případu. „Zločin je bolestivý pro všechny Saúdy. Věřím, že jeho tíhu pociťují všichni lidé na světě,“ uvedl bin Salmán. Naznačil však, že celou věc považuje za nástroj toho, jak zpřetrhat saúdsko-turecké vztahy.

„Spolupráce mezi Saúdskou Arábií a Tureckem je specifická a víme, že spousta lidí se mezi nás snaží vrazit klín. Všem těm chci poslat zprávu: Nebudete toho schopni, dokud v čele Saúdské Arábie stojí král Salmán a princ Mohamad bin Salmán a v čele Turecka prezident Erdogan,“ prohlásil princ.

K Chášukdžího vraždě dodal, že společnými silami s Turky „najdou všechny viníky, kteří budou řádně potrestáni“. Jeho projev přišel jen krátce poté, co se americký prezident Donald Trump nechal slyšet, že korunní princ nese za vraždu novináře nejvyšší odpovědnost. Také poradci tureckého prezidenta Erdogana se domnívají, že má princ „na rukou Chášukdžího krev“.

Trump pochybuje o saúdské verzi 

Trump přiznal, že by rád věřil verzi, kterou mu předložil bin Salmán, že vražda novináře byla dílem nižších státních úředníků, kteří jednali bez jeho vědomí, ale má jisté pochybnosti. „Korunní princ je vlastně vládcem země, jestli někdo věděl, co se chystá, byl to on. Jestli někdo nese odpovědnost za vraždu, je to on,“ uvedl Trump.

Rovněž turecký prezident Erdogan slíbil, že se zasadí o vyšetření Chášukdžího vraždy. „Nedovolíme jim, aby to ututlali. Provedeme transparentní šetření a vrahy předáme spravedlnosti, důkazy budeme sdílet se zahraničními vyšetřovateli,“ dodal, že Chášukdžího vražda byl brutální, naplánovaný zločin. Bin Salmán a Erdogan spolu krátce před zahájením rijádské konference telefonovali. Tématem hovoru bylo právě vyšetřování Chášukdžího vraždy.

Saúdský korunní princ se ocitá pod tlakem, jelikož kritici ho podezírají z toho, že byl strůjcem operace, při které byl Chášukdží zabit, nebo minimálně o akci věděl. To Rijád odmítá. Turecká policie zatím oficiálně nepotvrdila, zda našla Chášukdžího ostatky. Britská stanice Sky News uvedla s odvoláním na nejmenovaný zdroj, že kusy těla byly nalezeny v zahradě rezidence konzula. Tělo včetně obličeje bylo zohavené.

 

Mayová a Macron Saúdům nevěří

Také další západní státy požadují vyšetření Chášukdžího smrti. S verzí, kterou jim nabídl Rijád, jsou ale nespokojeni. „Jejich slova naprosto postrádají důvěryhodnost,“ uvedla britská premiérka Theresa Mayová.

Francouzský prezident Emmanuel Macron byl při svém soudu trochu shovívavější, během hovoru s králem Salmánem ale neskrýval své pobouření. Požaduje, aby Saúdové rychle a transparentně případ vyřešili, zemi pohrozil přísnými sankcemi, pokud nedopadnou viníky. Jednalo by se prý o opatření jak proti celé zemi, tak proti jednotlivcům. Oba státníci vyzvali krále Salmána, aby při vyšetřování spolupracovali s tureckými policisty.

Podle mluvčí premiérky Mayové Británie už podnikla první kroky proti domnělým viníkům. Mužům z patnáctičlenného komanda, kteří měli vraždu vykonat, a dalším úředníkům, již jsou do případu zapleteni, byl zakázán vstup na území Velké Británie. Saúdové v rámci vyšetřování zadrželi 18 osob, jeden z členů komanda zemřel za záhadných okolností ještě před zatčením jeho kumpánů.

 

Investiční konferece bez investorů

Po princově vzoru mnoho saúdských řečníků na konferenci promluvilo o Chášukdžího vraždě. Iniciátorem celé konference je právě bin Salmán, účast v ní ale v posledních dnech kvůli kauze zabitého novináře odřekli mimo jiné ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie či britský miliardář Richard Branson nebo americký technologický investor Steve Case. Do Rijádu neodjeli ani nejvyšší představitelé řady velkým firem.

Korunní princ na konferenci zdůraznil, že Saúdská Arábie hodlá pokračovat v reformách a bude nadále investovat do infrastruktury. Ekonomika Saúdské Arábie podle něj letos vzroste o 2,5 procenta a příští rok ji čeká ještě výraznější růst. Podle oficiálních statistik vyšší ceny ropy ve druhém čtvrtletí letošního roku pomohly ekonomice Saúdské Arábie k zatím nejrychlejšímu růstu za více než rok.

Válka v Jemenu

Korunní princ na konferenci rovněž uvedl, že jeho „válka“ vrací Blízkému východu jeho historickou slávu. O mnohaletém konfliktu v Jemenu se přitom ale nezmínil a za svůj komentář si vysloužil ovace ve stoje. Do války v Jemenu na stranu jemenské vlády Saúdskou Arábii bin Salmán zapojil v roce 2015, tehdy ještě jako ministr obrany.

Ve válce v Jemenu přišlo o život více než 10.000 lidí a asi dva miliony osob byly nuceny opustit své domovy. Nálety arabské koalice vedené Saúdskou Arábií zasáhly mimo jiné kliniky a trhy, mnoho civilistů při nich přišlo o život a byla zničena infrastruktura, píše agentura AP. V důsledku kolapsu zdravotnictví se v Jemenu v uplynulých letech šířila cholera.

Vtip na účet libanonského premiéra

Korunní princ rovněž na konferenci zažertoval o únosu libanonského premiéra Saada Harírího, který se konference účastní. „Premiér Saad zůstane v království dva dny, tak doufám, že nebudete šířit fámy o tom, že byl unesen,“ řekl korunní princ.

Harírí šokoval svět, když loni v listopadu z Rijádu oznámil svou rezignaci, což vysvětlil sílícím vlivem šíitského Hizballáhu v libanonské vládě a strachem o svůj život. Světová média a řada libanonských politiků spekulovala, že Harírího k rezignaci přinutila Saúdská Arábie s cílem oslabit Hizballáh podporovaný Íránem. Teherán a Rijád jsou hlavními rivaly v regionu. Harírí se nicméně po několika týdnech do Libanonu vrátil a svou rezignaci odvolal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 25. října 2018 23:18 )

V CEZKU by tento princ urczite bojoval proti korupci

Zobrazit celou diskusi
Další videa