Prsty novináře poslali jako trofej korunnímu princi. Ten přijal syna zavražděného

Autor: peb, ČTK - 
24. 10. 2018
11:28

Tělo brutálně zavražděného novináře Džamala Chášukdžího, který 2. října zmizel na saúdskoarabské ambasádě v Istanbulu, se našlo rozsekané v zahradě u domu saudského konzula. Podle The Mirror přitom vrahové jeho prsty odeslali saúdskému korunnímu princi Mohammedu bin Salmánovi - jako trofej. Příbuzní zavražděného novináře mají stále zakázáno vycestovat do Saúdské Arábie, i když jim v úterý osobně kondolovali král Salmán i korunní princ.

Poté, co opoziční novinář Džamál Chášukdží 2. října vstoupil na saúdskoarabskou ambasádu v tureckém Istanbulu, aby tam vyřídil záležitosti spojené se svým manželstvím, zmizel. Živého jej už nikdo nespatřil. „Zabili ho tím nejbrutálnějším způsobem, hořekoval turecký prezident Erdogan.

Část těla novináře přitom našli na pozemku saúdského konzulátu. Podle televize Sky News byl skutečně novinář zavražděn velmi brutálně a znetvořili mu i jeho obličej. Rijád původně smrt novináře popřel, ale nakonec přiznal, že byl novinář zabit na konzulátu a že k zastření činu byl připraven dvojník. Agentuře AP to sdělily dva zdroje z království.

Odřezali mu prsty?

Podle Turecka se na útoku podílelo 15 lidí, kteří dorazili do Istanbulu ve třech skupinách. Všichni jsou mezi 18 lidmi, které v souvislosti s vraždou zadržela samotná Saúdská Arábie. V den zmizení novináře byli na ambasádě a pak se vrátili do své vlasti. 

Podle britského listu The Mirror Chášukdžímu jeho vrahové - patrně ještě za živa - odřezali prsty. Strašlivou trofej pak měli zaslat saúdskému korunnímu princi. Důvod? „Mohamed bin Salám vždycky říkal, že odřeže prsty každému novináři, který o něm píše špatně,“ řekl zdroj Mirroru.

Saudskoarabské úřady však jakoukoli účast na vraždě popírají a tvrdí, že Chášukdží zemřel při „bitce“, ve které se ocitl s lidmi na konzulátu. O tom, co se pak stalo s jeho tělem, zatím mlčí. Podle Turků šlo o násilný akt, při kterém muži z 15členné skupiny novináře zdrogovali, mučili a nakonec jeho tělo znetvořili. Části těla měli z konzulátu odvézt schované v koberci

Příbuzní mají stále zákaz vycestovat

Zatímco vyšetřování probíhá, příbuzní novináře mají nadále zakázáno vycestovat ze Saúdské Arábie, i když je v úterý přijali a osobně jim kondolovali král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán. S odvoláním na disidenta a Chášukdžího přítele Jahjá Asírího to dnes napsal server Middle East Eye. Uživatelé Twitteru přijetí Chášukdžího syna Saláha a bratra Sáhila považují za frašku.

Asírí přijetí u královského dvora hodnotí jako „závažný útok na rodinu“ zavražděného. „Džamál mi řekl, že byl nucen se rozvést, protože jeho žena dostala na neurčito zákaz cestovat,“ řekl Asírí, který žije v Londýně. Právě z Londýna se Chášukdží vrátil ráno 2. října, tedy v den, kdy později zmizel na konzulátu v Istanbulu.

Podle Asírího se zákaz vycestování týká celé rodiny a Chášukdží řekl Asírímu, že je to nátlak na něj, aby se vrátil do Saúdské Arábie. Minulý rok žil v USA. „Saúdští představitelé musejí přiznat odpovědnost za tento zločin a okamžitě rodině umožnit cestovat, pokud jsou skutečně rozhodnuti odhalit pravdu,“ řekl Asírí. Chášukdžího syn a bratr podle něj do paláce přišli na nátlak a byli využiti jako zástěrka zločinu.

Zloba na Twitteru

Asírí situaci přirovnal k případu libanonského premiéra Saada Harírího, který byl loni zadržen v Rijádu, odkud ohlásil svou rezignaci. Propuštěn byl až na základě intervence Francie

Uživatelé Twitteru se netají odporem v komentářích ke snímkům z královského paláce. „Podívejte se na jeho tvář. Chce se mi křičet a zvracet," napsal jeden z uživatelů k Saláhově výrazu při podání ruky korunnímu princi. „Saláh Chášukdží (který nesmí cestovat) si třese rukou s člověkem, považovaným za vraha jeho otce. Kruté, kruté,“ napsal uživatel jménem Fádí.

Chris Doyle z rady arabsko-britského porozumění se domnívá, že setkání mělo pomoci napravit pověst královské rodiny, avšak reakce na sociálních sítích svědčí o tom, že to bylo další komunikační selhání Rijádu v případu Chášukdžího vraždy. „Je tu fotografie, která vydá za 1000 slov. Bolest v Saláhově tváři při setkání s králem Salmánem a zejména s korunním princem,“ sdělil Doyle.

„Vrah si předvolal syna zavražděného. Představte si bolest a strach Chášukdžího syna, přinuceného zúčastnit se toho humbuku, který měl ochránit vraha jeho otce,“ stojí v tweetu podepsaném Trita Parsi.

Forenzní expert součástí smrtícího komanda

Zatím však není jasné, jakou roli při rozhodování měl právě korunní princ Salmán. V Rijádu dnes pokračuje investiční konference, kterou část účastníků vynechala kvůli vyšetřování vraždy. Korunní princ se v úterý - v zahajovací den - na konferenci jenom objevil, ale nemluvil. Jeho projev se očekává dnes.

Rijád podle stanice CNN však také přiznává, že v komandu vyslaném k provedení činu do Istanbulu byl forenzní expert. V Turecku se objevily zprávy, že právě on měl za úkol tělo rozřezat a zlikvidovat. Podle nové verze Rijádu tam ale byl, aby zlikvidoval stopy po činu. V komandu byl podle nového přiznání i člověk, jehož úkolem bylo obléci se jako Chášukdží a předstírat, že je on. Kamery v Istanbulu ho zachytily.

To, že Rijád začal přiznávat některá fakta, o nichž dříve hovořilo Turecko, podle AP znamená, že se Saúdové dostávají pod stále větší tlak.

Írán ukázal prstem i na USA

Podílí se na tom i americký prezident Donald Trump a členové Kongresu, z nichž někteří žádají, aby USA zastavily zbrojní dodávky do Saúdské Arábie. Trump to vylučuje. Írán, který je regionálním soupeřem Saúdské Arábie, se k Chášukdžího případu zatím nevyjadřoval. Dnes jeho prezident Hasan Rúhání prohlásil, že Saúdská Arábie by Chášukdžího nezlikvidovala bez americké ochrany. Trump v úterý Chášukdžího vraždu označil za nejhorší kamufláž v dějinách. USA nyní chtějí odebrat víza 21 saúdskoarabským představitelům.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

5nastolevceskych ( 25. října 2018 09:54 )

Ale ty uřezané prsty mu nepředal, ty jsou jeho trofej.

flora ( 24. října 2018 14:25 )

Středověk se obvykle pro zkrácenost vymezuje zánikem Zápodořímské říše (r. 476) po znovuobjevení Ameriky K.Kolumbem (1492). Zahrnuje to středověk raný, vrcholný a pozdní. V našem českém případě by se dalo říct že trval o trochu déle. Přesto si myslím, že Evropa jako celek ,se ze středověku již vymanila.

IngKecner ( 24. října 2018 13:53 )

rok 500-700 není středověkem. nemyslím, že to je zaostalsot nebo genetická výbacva, jelikož není tak dlouho, co anší germánští sousedé hromadně plynovali v komnorách a bagrovali mrtvá těla domnělých bepřátel V každé společnosti jsou špatní jedinci a nedej Bože aby se dostali k moci, a byli i dobrými manipulátory.

penecas ( 24. října 2018 13:53 )

o politických vraždách u nás v padesátých letech nikdo už nemluví. a těch komunisti popravili více jak 200. ano, vraždy pouze za politické přesvědčení! tomu už nechce dnes nikdo ani věřit...

pekaaaros ( 24. října 2018 13:25 )

by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby nějakej vědec přišel na levný a výkonný pohon vozidel, který by nahradil ropu. Kdyby ho užíval tajně, možná že nic. Ale jakmile by se tím pochlubil, tak věřím, že by Šejkové rozjeli krvavý hon nebývalých rozměrů ve snaze zničit toho vědce. A kdyby jim to nedopadlo a dopravní svět by se stal na ropě nezávislým, pak by se tito bohatí šejkové vrátili k pastevectví koz a kamzíků. Zlaté emirátské věže by se zhroutily do propadliště, Abu Dhabi by byla špinavá díra lemována zašlou mamonskou slávou ropných časů, kterou si nejeden pasáček koz do pevného lasa namísto přežvýkavců chytl!

Zobrazit celou diskusi
Další videa