Čtvrtek 8. prosince 2022
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 2°C

Válek: Očkování 4. dávkou proti covidu začne v pondělí. Pro koho bude určená?

Aktualizováno -
15. července 2022
16:22
Autor: ČTK, Mii - 
15. července 2022
13:08

Laboratoře v Česku odhalily ve čtvrtek 1711 nových případů koronaviru. Je to opět mezitýdenní nárůst, a to zhruba o 160 nakažených. V nemocnicích je s covidem poprvé od května více než 400 lidí. Ačkoliv se nezvyšuje počet pacientů v těžkém stavu, je jasné, že letní vlna covidu naplno udeřila. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) proto oznámil, že od pondělí bude spuštěno očkování 4. dávkou. Bude určena pro všechny osoby nad 18 let, kterým od 3. dávky uběhly čtyři měsíce. 

4. dávka přehledně

  • Očkování 4. dávkou bude spuštěno v pondělí 18. července.
  • Bude umožněno všem lidem nad 18 let, kterým uplynuly čtyři měsíce od 3. dávky.
  • Není nutná registrace.
  • Seznam očkovacích míst najdete na očkovacím portálu občana.
  • Registrační systém opět začne fungovat 15. srpna.

Ministerstvo chystá kampaň

„Jsme si vědomi toho, že zažíváme jakousi letní vlnu. Ta letní vlna ale není žádným zásadním překvapením,“ řekl Válek k nárůstu čísel. „Monitorovovali jsme situaci v okolních zemích,“ konstatoval.

Podle ministra vláda přísná omezení neplánuje, řídit se chce výsledky analýz. „Věříme občanům, nechceme dělat zbytečné restrikce,“ uvedl ministr. Zdůraznil ale, že covid je vážná a smrtelná nemoc a je potřeba k ní tak přistupovat.

Očkování je podle něj opět namístě, bude určené pro všechny osoby starší 18 let, kterým od 3. dávky uplynuly minimálně čtyři měsíce. Válkův náměstek Josef Pavlovic (Piráti) podotkl, že ministerstvo chystá komunikační kampaň, v rámci které výhody očkování nejen proti covidu bude vysvětlovat. Řekl, že získat vakcínu bude od příštího týdne možné bez registrace, registrační systém s objednáním pak začne znovu fungovat od 15. srpna.

Nárůst už několik týdnů

Epidemie zrychluje již několik týdnů. Denní přírůstky případů začaly být v mezitýdenním srovnání vyšší počátkem června. Za uplynulých sedm dní přibylo v Česku 10 264 odhalených nákaz, což je téměř dvojnásobek proti předchozímu týdnu, který byl ale ovlivněn dvěma svátečními dny. V tomto týdnu testy zatím jednou potvrdily více než 2000 případů, což se naposledy stalo v dubnu, dvakrát byl pak denní nárůst jen nepatrně pod touto hranicí.

Za nárůstem počtu případů z poslední doby jsou nakažlivější subvarianty BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve čtvrtek řekl Radiožurnálu a ČRo Plus, že se letní vlna covidu blíží ke kulminaci. Čeká ji za týden či deset dní. Pokles bude postupný, počty po něm mohou dál zůstávat vyšší. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, může být podle něj násobně, možná až pětinásobně vyšší, než ukazují testy.

Jako viníka za současnou situaci označil Dušek subvarianty BA.4 a BA.5 i na nynější tiskové konferenci. „Česká republika není nijak výjimečná,“ popsal, že čísla jsou podobná i v okolních státech.

Válek doporučil nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě. Stát se nechystá přijímat žádná preventivní opatření, protože nehrozí přetížení nemocnic. S covidem je nyní hospitalizováno 413 lidí, zhruba o sto více než před týdnem. Počet pacientů v těžkém stavu se ale snížil. Minulý týden jich bylo 17, nyní o pět méně.

Video  Infektolog Smejkal: Nakažených je více, než říkají čísla. Proč se lidé covidu nebojí?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 15. července 2022 21:04 )

Máme červenec, do zimy bude očkování neúčinné, takže na podzim další "tečka" ?? Ani jeden z proklamovaných druhů " ochrany" nefungoval, i 3x očkovaní znovu onemocněli, ti, co jste jim předpovídali smrt díky neočkování se, přežili. Naopak stále více lidí má problémy po vakcinaci, a těm vážně zdravotně postiženým po očkování jste dodnes nevyplatili odškodné Další nedostatečně testované vakcíny dáváte do oběhu , jen abyste vyhověli tlaku farmako byznysu Jste zločinci

SPOLU do kanálu ( 15. července 2022 20:53 )

Válek má být údajně konečně odvolán. Jde o naprosto nedůvěryhodnou osobu ze sekty TYP09.

Jirik-ta ( 15. července 2022 15:54 )

PAMĚTI BABIČKY KAVALÍROVÉ

Pohádko naše, čiň dále dobro, buď v práci povzbuzením, v žalostech lékem a zůstaň na celý věk národu požehnáním!

V červenci 1936.

Dr. Josef Jan Frič.

Jirik-ta ( 15. července 2022 13:59 )

Ach synku synku - Jarmila Novotná
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=iuM8­3oK9qNE

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa