Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 18°C

Česko vyčkává s posilující dávkou pro děti 12+. Rodiče podnikají očkovací výlety k sousedům

Autor: amb - 
19. ledna 2022
05:00

Část rodičů není spokojena s tím, že se v Česku ještě neočkují děti nad 12 let třetí posilující dávkou vakcíny proti koronaviru. Zatímco Česká vakcinologická společnost vydala doporučení k posilovací dávce pro dvanáctileté a starší, EMA i Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím váhají a vypadá to, že Ministerstvo zdravotnictví jednat bez jejich souhlasu nechce. Odborné setkání, na kterém proberou další kroky, by se mělo konat právě tuto středu.

Podle informací Blesk Zpráv se velká část rodičů bojí rychle se šířící varianty omikron. Někteří tak nechtějí čekat na povolení k 3. očkování a spolu se svými dětmi si pro dávku jezdí do Rakouska. Tam je podávání posilovací vakcíny pro skupinu 12+ umožněné, stejně jako například v Německu nebo v USA. Podobný postup už rodiny praktikovaly u prvního kola očkování.

Lidé na sociálních sítích sdílí emailovou korespondenci s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Ten je informuje o tom, že schválení 3. dávky vakcíny pro dvanáctileté a výš zatím není možné. Účastníci skupiny tak řeší alternativní způsoby, jak své děti nechat naočkovat.

V USA vakcínu schválili, SÚKL i EMA si dávají na čas

Čeští vakcinologové přitom třetí dávku už doporučili. „My jsme stanovisko vydali už minulý týden, předali jsme ho ministerstvu zdravotnictví. Stanovisko je takové, že doporučujeme podání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 dětem nad dvanáct let,“ řekl Blesk Zprávám vakcinolog Roman Chlíbek.

SÚKL zatím vyčkává. „SÚKL ve svých stanoviscích vždy vychází z dat medicíny založené na důkazech a poměru přínosů a rizik daného léčivého přípravku pro jednotlivce, SÚKL tedy nezohledňuje epidemiologickou potřebu,“ uvedlo tiskové oddělení Státního ústavu.

SÚKL bude mít s Českou vakcinologickou společností tuto středu jednání, kde se budou diskutovat odborné argumenty pro a proti očkování dětí. „My jako odborná společnost se domníváme, že by to mělo být umožněno, schválil to americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv i americké Centrum pro kontrolu nemocí, 3. dávkou se děti nad 12 let očkují v USA i v Izraeli,“ dodal vakcinolog Chlíbek. Narozdíl od nich doporučení nevydala Evropská agentura pro léčivé přípravky. Podle Romana Chlíbka český SÚKL jako regulační úřad pochybuje o dostatku informací o bezpečnosti a účinnosti posilujících dávek vakcíny.

Jak ale řekl Blesk Zprávám SÚKL, jeho stanovisko není nutné k tomu, aby Ministerstvo zdravotnictví očkování dětí nad 12 let povolilo. „Rozhodnutí o tom, zda bude v ČR umožněno očkování dětí starších 12 let třetí dávkou vakcín proti covid-19, je však zcela v kompetenci Ministerstva zdravotnictví ČR. Ministerstvo zdravotnictví se stanoviskem SÚKL nemusí řídit, vyžádat si může i další odborná stanoviska,“ uvedl ústav pro kontrolu léčiv.

Doporučuje se Pfizer, pro starší i Moderna

Probíhající diskuse nad schválením vakcíny potvrdilo Blesk Zprávám i ministerstvo zdravotnictví. „Ministerstvo zdravotnictví v rámci expertních skupin vede kontinuálně diskuze nad očkovací strategií a snaží se neustále hledat cesty, jak ji co nejvíce zefektivnit. Zohledňuje také stanoviska Evropské lékové agentury, kterou Ministerstvo zdravotnictví vnímá jako nejvyšší autoritu v oboru vakcinologie,“ uvedl Blesk Zprávám tiskový mluvčí Ondřej Jakob.

Pokud by ke schválení v příštích týdnech nakonec došlo, Česká vakcinologická společnost vydala také doporučení pro druhy vakcín. „Ve věku 12-15 let doporučujeme dětem očkování dominantně vakcínou Pfizer a od 16 let Pfizerem nebo Modernou,“ uvedl vakcinolog Roman Chlíbek.

SÚKL uvedl, že lékaři v individuálních případech nepotřebují souhlas Ministerstva zdravotnictví k očkování proti koronaviru. Týká se to především vážně nemocných dětí. „Zároveň upozorňujeme, že pokud je lékař přesvědčen, že očkování u jeho pacienta je potřebné, může vakcínu aplikovat už nyní v tzv. režimu off-label (= použití registrovaného léčivého přípravku, které není v souladu se souhrnem údajů o přípravku). Takové použití je dle zákona o léčivech možné, je však čistě v kompetenci a na odpovědnost lékaře,“ informoval ústav.

Video  Učitelka Libuše překonala covid, zdravotníkům posílá sladké dárky  - FN Brno
Video se připravuje ...

Stano1963 ( 19. ledna 2022 15:09 )

u nás jsou očkovaní všichni nad 30 let, mladší projdou dobrovolnou selekcí, byla to jejich volba. Raději je přesvědčím k očkování proti encefalitidě

deratizater ( 19. ledna 2022 11:12 )

pokud chtějí rodiče nechat své děti očkovat za každou cenu tak by si měli vynutit dovoz naprosto bezpečné klasické inaktivované vakcíny s mrtvými víry covidu z Číny jinak riskují to že jejich děti budou mít po mRNA vakcíně těžký život s poškozenou imunitou .

deratizater ( 19. ledna 2022 11:05 )

očkovaným mRNA vakcínou dává profesor Montegnier tři roky života díky kolapsu imunity , a to není žádný šiřitel poplašných zpráv ale nositel Nobelové ceny za medicínu.

deratizater ( 19. ledna 2022 11:00 )

očkovaní padají jako mouchy ,nefunguje jim imunita.

deratizater ( 19. ledna 2022 10:54 )

opak je pravdou ,zničí svým dětem zdraví

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud