Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Sportovci kritizují přísná opatření na olympiádě. Pro Číňany je to ale běžná věc

Autor: Darina Jíchová - 
11. února 2022
05:00

Západní sportovci i členové jejich realizačních týmů přítomní na Zimních olympijských hrách v Pekingu čím dál více upozorňují na drakonické restrikce spojené s pandemií covidu-19, která v olympijské vesničce platí. V mnohých případech je přísná opatření zcela opatřila, neboť to, co z domova měli za striktní pravidla, se ani v nejmenším nedá porovnávat s Čínou, uvedla stanice CNN.

Někteří sportovci strávili v Pekingu týdny v izolaci poté, co měli pozitivní test. Dalším zase nechutnalo jídlo podávané v karanténě. Bizarním jim přijdou i plexiskla na jídelních stolech a další opatření, se kterými kvůli olympiádě přišly čínské úřady. „Tohle je porušování lidských práv,“ rozčiloval se nad restrikcemi jeden z finských trenérů. Jenže pro 1,4 miliardy Číňanů to není nic nového nebo výjimečného.

Čína během pandemie covidu-19 skutečně proslula těmi nejtvrdšími opatřeními, se strategií nulového výskytu poslal jediný nakažený do lockdownu i několika milionové město. Opatření v olympijské bublině proto spoustě Číňanům nepřijdou tak špatná. Sportovci přece jen mohou volně opustit své pokoje, mohou jít sportovat apod.

Na jídlo jedině v rukavicích

Nové varianty covidu-19 způsobily výskyty klastrů, což v Číně kromě uzávěr vedlo i k masivnímu testování a dalším omezením, současné mutaci zpochybnily udržitelnost strategie nulového výskytu, od které už řada zemí ustoupila. Také sportovci jsou většinou ze států, které přistoupily k taktice „soužití s covidem“. Asi nejvíc patrný kontrast prožívají Američané, ve Spojených státech se totiž stále diskutuje – 2 roky od vypuknutí pandemie, o účinnosti roušek.

Některé restrikce jsou pouze nepříjemné, sportovci musí mít například jednorázové rukavice, když si nabírají jídlo v jídelně. Reportérka CNN následně popsala, jak je to s jídlem na hotelu, na pokoj si objednala steak, byla však upozorněna, že bude servírován jako well done, což je další preventivní opatření. „Byl tak suchý, že připomínal spíš sušené maso,“ komentovala novinářka.

Přísná opatření na ZOH 2022 Přísná opatření na ZOH 2022 | ČTK/AP/Ashley Landis

Jiná opatření jsou více omezující, na 160 sportovců či členů jejich týmů mělo v Číně pozitivní test a museli do izolace. Někdy dokonce zmeškali svou disciplínu, což pro sportovce byla devastující rána, strávili roky tréninkem, aby se mohli na olympiádě předvést. Nařízení jim však zakazují vrátit se do olympijské bubliny, dokud u nich nezmizí všechny symptomy a nebudou mít negativní test.

„Moje hlava ani srdce už to nedává,“ sdílela na twitteru rychlobruslařka Natalia Maliszewská, také ona kvůli pozitivnímu testu nemohla závodit. „Tato nařízení jsou nutná,“ opakovaně vzkazují čínské úřady, podle nich je to jediný způsob, jak zabránit masivnímu ohnisku covidu-19. Státní tisk dělá všechno proto, aby „přebil“ negativní hodnocení západních sportovců, a publikuje články o „vynikajícím jídle, milých dobrovolnících a skvělých sportovištích“.

Čína svou strategii boje proti covidu-19 považuje za úspěšnou, a to hlavně proto, že pomine-li se úplný začátek pandemie, dařilo se jim držet nízké počty hospitalizovaných. Varianty delta a omikron však ukázaly, že dlouhodobě se tento plán užívat nedá. Číně se sice podařilo každý nový klastr potlačit a zamezit dalšímu šíření, různě velká ohniska se ale dál objevují po celé zemi.

Lockdowny v Číně

V období příprav na olympiádu, případně oslavy lunárního Nového roku, Čína skutečně neponechávala nic náhodě. Pokud se někde objevil nakažený, následoval lockdown, testování a odchod do karanténních „lágrů“. Své o tom vědí například obyvatelé města Si-an, lidé místy nesměli až měsíc opustit své domovy.

Čína se stále drží stejného postupu a v pondělí muselo do uzávěry město Paj-se, kde byl zachycen výskyt omikronu. Na 3,5 milionu lidí nesmí na krok z domu, zdravotníci dodali, že za 24 hodin registrovali 56 případů nákazy. Na rozdíl od sportovců v olympijské vesnici se Číňané musí připravit na věci jako nedostatek jídla a nepříjemné testování, mnohdy podle vědců přesnějším análním výtěrem. V Pekingu a Šanghaji dokonce byly lockdowny tak přísné, že pokud lidi vyhláška zastihla v kancelářích nebo třeba v obchodním centru, museli zůstat na místě, dokud nebyli otestováni. Někdy trvalo i několik dní, než se mohli vrátit domů.

Číňany vyděsil průběh pandemie v USA

Sportovci hojně upozorňují, že taková opatření si vybírají krutou daň na duševním zdraví lidí. Zdá se, že Čína skutečně chystá odklon od své původní strategie, změnu naznačilo například to, že místy se neuzavírají celá města, ale pouze jejich části. „Dynamické čištění“ tak se prozatím říká novému postupu, který je zaměřen na prevenci dalšího šíření viru. Jde však jen o malý krok, celostátně je strategie nulového výskytu stále velmi populární.

Jak podotkla stanice CNN, Američany přísná pravidla šokovala, nicméně nejsou jediní, kdo si prošel šokem. Pro Číňany je nepochopitelné, co se dělo ve Spojených státech při vrcholech různých vln pandemie. „Horor,“ komentovali místní pro CNN, mluvili hlavně o tělech obětí covidu-19, která byla v USA hromaděna v chladících kontejnerech na ulici za nemocnicemi. Čína má totiž podle oficiálních údajů jen kolem 5 tisíc obětí covidu-19, oproti americkému počtu 912 tisíc mrtvých.

Video  Imunolog Hořejší o riskantním rozvolňování: Vláda volí ekonomiku před plnými špitály  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Hoonza ( 11. února 2022 06:05 )

Pokud by se tam Covid rozšířil po olympijské vesničce, to by bylo křiku o neschopných číňanech.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa