Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Potápěč Tomáš bojoval kvůli covidu o život: Topil jsem se v posteli!

Autor: jn - 
13. ledna 2022
14:02

„Nikdy neztrácet naději!“ Takový je vzkaz brněnského potápěče Tomáše Blašky (48). S covidem skončil na přístrojích a v umělém spánku. Nyní, po půl roce, se už opět věnuje své vášni.

Lékaři mu nedávali větší šance na přežití. „Měl oboustranný zápal plic. Stav se pořád zhoršoval, ocitl se na anesteziologicko-resuscitační klinice,“ řekl přednosta ARO Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vladimír Šrámek.

Tomáš strávil osm dní v umělém spánku, lékaři už pomalu připravovali rodinu na nejhorší. Jeho kolega z práce na covid zemřel. Pacient i lékaři však zápas o život nevzdali a neskutečně zabojovali.

„Vyhlídky na uzdravení jsem neměl asi valné,“ přiznal Blaška. Po probuzení se ale stav začal lepšit. V nemocnici byl měsíc. „Jedna z věcí, které jsem s ohledem na stav plic nevěřil, byl návrat k potápění,“ řekl muž, který se dostal do formy tréninkem.

Chůze, běh, veslování

Třikrát denně doma cvičil předepsané dechové cviky a pak začal chodit. Postupně přidával i tempo, a tak po týdnech začal zlehka klusat. Později přidal posilování na veslařském trenažéru a jízdu na kole a koloběžce. Docházel i na rehabilitační dechová cvičení, procházel tzv. laserovou sprchou plic. Povedlo se. Zdraví se vrátilo!

Velké díky všem

Pan Blaška je nyní zdravý. „Jen díky péči lékařů, sester, rehabilitačních pracovníku a hromady dalších, o kterých nemám ani ponětí, že se na mém uzdravení podíleli, mohu říci, že je vše v pořádku a už mám za sebou i poslední metu. Jsem zpět pod vodou. Vše funguje, jak má,“ vzkázal do nemocnice u sv. Anny.

VIDEO: Koronavirus: Mutace omikron

Video Koronavirus: Mutace omikron - Videohub

Další videa