Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Petr (40) si myslel, že se ho covid netýká: Lékaři se báli dávat jeho ženě naději

Autor: ČTK, rum - 
29. listopadu 2021
13:21

Měsíc leží v nemocnici, z toho o dvou týdnech svého života vůbec neví. Petr Valenta (40) z Markvartovic na Opavsku se nakazil koronavirem. Není zarytým antivaxerem, ale myslel, že se ho nemoc jako zdravého muže v nejlepších letech netýká a neočkoval se. Nyní na ARO Městské nemocnice Ostrava (MNO) doufá, že ho dají dohromady do Vánoc.

„Skoro po dvou letech home office jsem začal zase chodit do kanceláře, byl jsem neočkovaný a bral jsem to tak, že se mě ta nemoc ani netýká, protože jsem byl vždycky tak nějak izolovaný. Když to tak řeknu, dveře byly zavřené a ono to přišlo oknem. Dcerka covid přinesla domů ze školní družiny, takže jsme si to doma krásně předali,“ vzpomíná na začátek svého boje o život Valenta. Toho kromě zvýšeného tlaku netrápila dosud žádná nemoc.

Žena i dcera měly lehký průběh nemoci a syn koronavirus podle výše protilátek zřejmě prodělal zcela bez příznaků, tehdy ho u něj testy ani nepotvrdily.

„Musel jsem na test a už před ním jsem tušil, že jsem pozitivní, protože se dostavovaly první příznaky, 21. října jsem měl pozitivní test. Pak už to nabralo rychlý spád,“ uvedl Valenta. Nejprve se léčil doma, ale onemocnění kromě dušnosti provázely zažívací potíže spojené se zvracením a průjmy.

„Došlo vlastně ke kolapsu celého metabolismu. Museli jsme pak už volat sanitku, protože to nešlo ani udýchat,“ řekl Valenta.

Báli se dávat naději

Přesně před měsícem tak skončil v městské nemocnici. Převoz a následující dva týdny, z nichž část byl v umělém spánku, si nepamatuje. „Úplně čisté vzpomínky mám až na to, jak jsem se probral na ARO a byl pak převezen na JIP. Žena tehdy do nemocnice volala lékařům i třikrát denně,“ líčí.

Zpočátku byli lékaři prý zdrženliví, protože jeho stav byl opravdu těžký a nikdo asi nechtěl rodině dávat falešné naděje. „Byl jsem na plicní ventilaci, museli mě polohovat a vše ostatní, co k léčbě na ARO patří,“ dodal Valenta, který to, že přežil, považuje za zázrak. Prý mu to často říkali i samotní lékaři.

Zhubnul 13 kilo

Z oddělení ARO putoval na JIP a v současnosti mu s návratem k běžnému životu pomáhá personál rehabilitačního oddělení. Za měsíc Valenta zhubnul 13 kilogramů a zpět do normálu se vracel doslova po krůčcích.

K první skutečné stravě patřila výživa pro miminka. „Když jsem snědl půl lahvičky dětské výživy, byl to pro mě velký úspěch a obrovský gastronomický zážitek,“ usmívá se lehce Valenta. Dnes už se dokáže sám pohybovat a je bez kyslíku, přesto přiznává, že pouhá procházka po chodbě je fyzicky nesmírně náročnou záležitostí.

Měli by tu dělat exkurze

„Škoda, že si tady lidé nemohou udělat exkurzi, třeba na JIP nebo ARO, protože tam by každý změnil názor. Je depresivní, co se tam děje. Nebudu nikoho přemlouvat, ať se jde očkovat, je to každého rozhodnutí, jsme svobodná země,“ podotýká Valenta. Sám je v budoucnu připraven se nechat očkovat.

„Všichni se ohání tím, že je to experimentální látka, když se ale dostanete do stavu, v jakém jsem byl, tak jste rád, když vám třeba podají experimentální lék, abyste se z toho dostal. Kdyby se dalo na hromadu to, co do mě lékaři vpravili, tak by si to každý rozmyslel a dal by si tu jednu, dvě, tři injekce,” míní Valenta, který neopomněl zdůraznit, že všichni, kdo o něj pečovali, odvedli skvělou práci.

Měl oboustranný zápal plic

Primář interny Jan Šmíd potvrdil, že Valentův stav byl opravdu velmi vážný. Muž měl oboustranný zápal plic a selhávaly mu dýchací orgány.

„V naší nemocnici se dostal na to nejšpičkovější pracoviště, tedy ARO. Respirační selhání u pacientů s covidem při oboustranném zápalu plic je vážnější než u ostatních zápalů plic. Vyžaduje to častěji postupy, které jsou na hraně možného. Očkování, jak je známo, snižuje riziko toho, že pacient se dostane do toho nejvážnějšího stavu. Neočkovaní pacienti jsou daleko rizikovější,“ uvedl primář Šmíd, který v nemocnici rovněž vede dvě covidové jednotky.

VIDEO: Covid zkázou diabetiků! Za jediný rok jich zemřelo o 9000 víc, říká profesor.

Video  Covid zkázou diabetiků! Za jediný rok jich zemřelo o 9000 víc, říká profesor  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 14. ledna 2022 13:23 )

Je tady jeden rozdil...U Spanelkske chripky zadne ockovani nebylo.Ono to byla chripka v uvozovkach, neb dochazrlo k zanetu mozku. Jeden muj pribuzny to prodelal a jeste po roce 1945 mel strasny tres rukou, byl prakticky od roku 1919 invalidni..

libi ( 7. prosince 2021 11:32 )

Tohle odpiraci nepochopí, pouze ten co si s tebou m projde

RH-12 ( 29. listopadu 2021 19:41 )

Přesně a to naše společnost nechápe.

RH-12 ( 29. listopadu 2021 18:28 )

Kdo má platit kdo nechce se očkovat,muj názor léčba taky něco stojí na aru. Kdyby to bylo jen u nás jsem proti, jestli Jsi lidé myslí že nová vláda uleví jsou na velkém opaku.

RH-12 ( 29. listopadu 2021 17:52 )

Nechat zaplatit léčbu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud