
„Moje práce není zapínat lidi do černých pytlů,“ zlobí se sestřička ze Vsetína: Primář potvrzuje chmurnou prognózu

Vsetínská nemocnice má největší počet pacientů s koronavirem od začátku pandemie. Většina z nich je neočkovaná. Nejde však o starší lidi se zdravotními problémy, jak uvádí primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marek Proksa. Všichni, kdo tam zemřeli, byli podle něj soběstační lidé. Zdravotní sestra Zdeňka k tomu dodává, že pacienti, které připojují k přístrojům, často tuší, že mohou zemřít.
V rozhovoru pro iRozhlas primář upřesnil, že lidé podle něj neumírají s covidem, ale na něj. „To byli jinak normálně fungující lidi, naprosto soběstační. Byli si schopni nachystat dřevo na zimu, jezdili na kole, na výlety nebo do obchodu,“ řekl serveru.
Příčinu vidí také v tom, že se lidé neočkují. Momentálně mají ve Vsetíně všechna lůžka plně obsazená a to z velké většiny neočkovanými lidmi. Jedinou očkovanou pacientkou je žena, která dostala v létě jednodávkovou vakcínu Johnson & Johnson. Ta však vyžaduje posilující dávku už po dvou měsících, což se u této pacientky nestalo. Podle Proksy na ARU ve Vsetíně umírá polovina pacientů nakažených koronavirem.
Dotazy na smrt
Ke kritické situaci se vyjádřila také vrchní sestra Zdeňka. Uvedla, že jsou na malém oddělení dlouho a jsou spolu sehraní, na smrt jsou zvyklé, ale ne na takto častou. Řekla také, že ji rozčilují komentáře na sociálních sítích o tom, že je to jejich práce. „Moje práce je zachraňovat lidské životy a zlepšovat kvalitu lidí, kteří z té nemocnice odejdou. Moje povolání není to, co dělám teď, zapínat lidi do černých pytlů. Je to těžké,“ řekla Rozhlasu.
Doplňuje, že lidé, když se k nim na oddělení dostanou, tak ze začátku komunikují, takže zná jejich příběhy a osudy. Dodává také, že často lidé vědí, že i přes snahu zdravotníků je to možná jejich konec. „Blbý je dotaz, jestli umřou,“ uzavírá vrchní sestra.
Jo, také v černých pytlích. A za míň peněz. Lepší je ten špitál.