Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Lidé kvůli covidu „hloupnou“, odhalila studie. Nákaza je nutí dělat zbrklá a špatná rozhodnutí

Autor: Darina Jíchová - 
17. ledna 2022
05:00

Deprese, úzkosti, obezita, to jsou jen další negativní dopady pokračující pandemie covidu-19. Vědci z McGillovy univerzity v kanadském Montrealu ve spolupráci s kolegy z neurologického institutu představili výzkum, podle něhož „covidová úzkost“ vede lidi ke špatným, unáhleným a až hloupým rozhodnutím, uvedl list Daily Mail.

Kanadští experti pracovali se 1500 respondenty ze Spojených států, studie vznikala v období duben až červen 2020 a vyšla v odborném časopise PLOS One. Podle jejich závěrů během pandemie covidu-19 lidé „hloupli“. Vědci vysvětlili, že lidí obávající se kvůli pandemii dělají špatná rozhodnutí a mají zhoršené výsledky u jednoduchých kognitivních testů. Konkrétně šlo o testy týkající se zpracování informací a posuzování rizik.

Problémy se zpracováváním informací

„Ti, kdož se až přespříliš stresují během pandemie a obávají se jejího průběhu, pomaleji zpracovávají informace, hůř si informace uchovávají a přeceňují negativa. Takoví lidé mají zkreslenou představu o mírách rizika,“ shodují se specialisté ve své studii. Závěry studie porovnávali s výsledky obdobných průzkumů provedených před pandemií.

„Výsledky jsou jasné a v porovnání s předchozími studiemi jsme zaznamenali zpomalení ve zpracovávání informací, zhoršení přesnosti během střídání činností a větší senzitivitu ohledně rizik,“ objasnili vědci. „Základní kognitivní schopnosti, které jsme během průzkumu poměřovali, jsou klíčové pro zdravý běžný život a rozhodování,“ řekl hlavní autor studie Kevin da Silva Castanheira.

„Výsledky tedy naznačují, že ve vysoce stresových údobí, jako je i globální pandemie, naše schopnost myslet, plánovat či posuzovat rizika jsou narušena a pozměněna. Porozumět těmto alternacím je klíčové, neboť zvládání stresových situací často záleží právě na těchto schopnostech,“ dodali vědci. Objasnili také to, že po respondentech jako první chtěli, aby ohodnotili vlastní míru obav spojenou s pandemií. Následné sady testů patřily mezi základní kognitivní testy včetně posuzování preferencí apod.

Expertka: Je nutné najít vhodné strategie zvládání stresu

„Během studie jsme nenašli důkazy toho, že s většími obavami je spojena averze k riskování případně averze ke ztrátám. Místo toho jsme zjistili, že míra obav předvídá tendence jedince ke zkreslování míry rizika jako podceňování pozitiv a přeceňování negativ,“ stojí ve studii. Vědci se domnívají, že lidé, kteří se více stresují, jsou citlivější vůči rizikům, protože více vyhledávají informace a jsou více vystaveni vlivům médií.

„Dopad stresu a obav na kognitivní funkce je dobře známou věcí, většinou se však studuje v laboratorních a předem daných prostředích,“ doplnila spoluautorka studie Madeleine Sharpová. „Díky tomuto výzkumu jsme se mohli zaměřit na efekt reálných stresorů, a to na velkém vzorku. Při dalším výzkumu bude nutné se zaměřit na to, proč jsou někteří lidí citlivější na stres. Musíme identifikovat vhodné strategie zvládání stresu, které by je uchránily před jeho dopadem,“ zakončila Sharpová.

Video  Každý den jedno nové dítě na JIPce. Lékař z Motola popsal život ohrožující postcovidový syndrom PIMS  - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

balo ( 17. ledna 2022 06:52 )

Kolik redaktorů Blesku mělo covid? Asi všichni, soudě podle vašich výplodů.

Manowar ( 17. ledna 2022 06:32 )

Podle chování pětikoalice to tak vypadá.

diskutujici ( 17. ledna 2022 05:50 )

Jsem v klidu, to ty očka jsou poněkud pošahané.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud