Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 3°C

Pozor na postcovidový syndrom u dětí! Mohou jim zůstat následky, říká dětská zdravotní sestra

Autor: jel - 
8. prosince 2021
19:47

Kateřina, která provozuje na instagramu stránku s názvem Deníček zdravotní sestry, upozornila všechny rodiče na nebezpečný postcovidový syndrom u dětí. Kvůli tomuto problému se spojila s dětskou sestrou. Ta uvádí, že v současné době mají v nemocnicích více hospitalizovaných dětí než při předchozích vlnách.

Sestra uvádí, že v současné vlně mají na běžném oddělení i na ARO mnohem více hospitalizovaných dětí s koronavirem, než ve vlnách předchozích. Dodává, že se to však dá zvládnout. Panuje podle ní ale obava právě z postcovidového syndromu. 

„Zrádné je, že se objevuje u dětí, které covid prodělaly (a mohl být klidně bezpříznakový) zhruba po měsíci od prodělání infekce. Příznaky jsou často nespecifické,“ cituje Kateřina ve svém příspěvku dětskou sestru.

Ta dodává, že včasná diagnóza může zajistit poměrně dobrou prognózu. Někdy jsou ovšem děti v nemocnici léčeny i měsíc. V krajním případě ovšem může dojít k selhání některých orgánů a dítě skončí na dialýze.

Mezi příznaky postcovidového syndromu patří všechno možné od bolesti hlavy, přes zvracení a průjem, po otoky končetin a zvětšení uzlin. Při takto vysokém počtu nakažených hrozí, že se objeví i více dětí s tímto syndromem, říká sestra.

„Některé dítě od nás odejde úplně v pořádku, jiné může mít následky, jelikož u PIMS dochází např. k postižení srdce. Určitě je to něco, čemu by se rodiče dětí chtěli vyhnout,“ uzavřela dětská sestra.

Velmi známý je případ malého Eddieho (4,5) z Brna, o kterém už Blesk informoval. Ten prodělal koronavirus bezpříznakově a jeho maminka Tereza ani nevěděla, že ho měl. Pak se ovšem u klučíka objevil postcovidový syndrom. Ten mu způsobil masivní krvácení do mozku. Musel být uveden do umělého spánku a byl dlouho hospitalizován. Přestože se dostal z nejhoršího, jeho svaly ochably a nyní nedokáže chodit a téměř přestal mluvit.

Video Jihomoravští policisté dnes absolvovali cestu do Prahy a zpět, když doprovázeli konvoj sanitek, které převážely pacienty do pražských nemocnic. - PČR

majke79 ( 8. prosince 2021 22:38 )

Nemaji ti haranti tech syndromu nejak moc? Nejen , ze jsou lini , blbi , ale uz i nemocni ...

svetluvstric ( 8. prosince 2021 21:38 )

twl !!! tam i tam, clanky uplne na pi.u, vsude ta bruthal massage na ockovani, uz mi pripadaji jako postizeni tou medialni kampani, ku.va kdo to chcete, dejte si to do PET lahvi achlastejte to pred spanim, ale normalni lidi neotravujte s tou mr.kou

UFO1 ( 8. prosince 2021 21:30 )

Zavřít školy minimálně do Vánoc,včera bylo pozdě!

Jirik-ta ( 8. prosince 2021 20:52 )

ty děti by se měli proočkovat.

frantacizek ( 8. prosince 2021 19:52 )

ano, i proto povinnost očkování u dětí do 15 let, protože omikron cílí na ně. Druhý zásadní důvod tohoto kroku..

Zobrazit celou diskusi
Další videa