Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Petr strávil několik dní s covidem na ARO: Popsal, jak vedle něj umíral člověk i utrpení na přístrojích

Autor: jel - 
6. prosince 2021
05:00

Petr se na sociální síti svěřil s otřesnou životní zkušeností. Nakazil se totiž koronavirem a skončil ve vážném stavu v nemocnici. Měl štěstí a přežil a rozhodl se popsat strašné chvíle, které prožíval, když byl při částečném vědomí. Bylo to hotové peklo, nemohl spát, měl halucinace a žízeň, vzhledem ke svému stavu si však nemohl říct o cokoliv. Viděl dokonce, jak kolem něj umírali lidé. Varuje všechny, že toto zažít opravdu nechtějí, proto by se měli naočkovat.

I když byl už Petr při částečném vědomí, jeho stav byl stále vážný. Vše sice vnímal, ale nemohl se hýbat ani mluvit a byl připojen na přístrojích. Měl z nemoci dokonce halucinace a viděl kolem sebe smrt. 

Na noc se covidoví pacienti fixují do polohy na boku, která je podle Petra nepohodlná tak, že v ní nedokázal usnout. Od peřin kolem něj je pacientovi horko, přestože je na nemocničním lůžku téměř nahý. Tělo je po několika týdnech umělého spánku navíc tak oslabené, že se pohnout nedokáže. „Prostředí postcovidového ARO nebo JIP je hrozně monotónní a vy nemůžete kvůli hadicím do krku pořádně hnout hlavou, abyste se koukali chvíli jinam,“ popsal to, jak pacientovi nezbývá než hodiny koukat do stejného místa. 

Zvuková signalizace upozorňuje lékaře, když je s pacientem cokoliv v nepořádku. Což se prý děje často, prý klidně pětkrát až desetkrát do hodiny. Petr se během své hospitalizace navíc setkal přímo i se smrtí. Pán, který ležel vedle něj, v agónii volal manželku a dcery. Byl zhruba ve stejném věku jako Petr. „Asi půl hodiny se dusil, doktoři i sestry dělali maximum, aby tu zůstal, ale na to jejich ‘dejchejte, zkuste se nadechnout’ bylo odpovědí jen chrčení. Pak jsem usnul.“

Po probuzení věděl, že muž zemřel. Špatně zataženými závěsy viděl, jak zesnulého nakládají. „Zjistil jsem, že když se mi stane to samý co jemu, tak ten gumovej pytel nebude černej, jako ve filmech, ale bílej.“ 

Petrův zdravotní stav byl tak špatný, že měl dokonce halucinace. Měl strašnou žízeň a vše, co viděl, mu připadalo jako něco k pití nebo k jídlu. „Ta pixla malinově červené barvy je určitě nějaká supr šťáva, co se míchá s vodou a kterou vám dají na pití, až vám jednou, za nějakejch cca 20 dalších bezesnejch nocí vytáhnou hadici z krku a daj konečně napít,“ popsal svoje tehdejší myšlenky. Když halucinace odezněly, zjistil, že se rozhodně o žádné pití nejedná.

„Pak zjistíte, že je to gel, kterej používá váš zdravotník na to, aby vám vrátil zpátky hadici, která se používá na odvod h**en, a která občas vypadne třeba ve chvíli, kdy vás zase obracej,“ dodal na závěr s tím, že se pak následně člověk snaží ze všech sil nemyslet právě na tuto konkrétní proceduru.

V závěru apeloval na všechny, aby tento text dali přečíst lidem, kteří se nechtějí nechat očkovat a poděkoval zdravotníkům.

Video  Převoz covid pacientů z FN Brno do pražských nemocnic  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa