Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Očkování dětí od 5 do 11 let: Před Vánoci dorazí do Česka 300 tisíc dávek vakcíny

Aktualizováno -
25. listopadu 2021
15:24
Autor: ČTK - 
25. listopadu 2021
13:45

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes dala doporučení pro aplikaci vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer/BioNTech také u dětí ve věku od pěti do 11 let. Takto staré děti mají dostávat třetinové množství očkovací látky oproti dávce doporučené pro dospívající a pro dospělé. Lékový úřad posuzoval bezpečnost a účinnost očkovací látky pro mladší děti od října, konečné rozhodnutí musí přijmout Evropská komise. Prvních 300 000 dávek vakcíny proti covidu-19 určené pro děti ve věku pět až 11 let dorazí podle Chytré karantény do ČR v týdnu od 20. prosince.  

Vakcínou Pfizer/BioNTech jsou nyní v zemích Evropské unie očkováni lidé od 12 let. U mladších dětí od pěti let už použití této očkovací látky dříve schválily Spojené státy nebo Kanada.

EMA ve svém rozhodnutí uvedla, že účinnost vakcíny doložily klinické studie, které výrobce provedl na téměř dvou tisícovkách dobrovolníků. Farmaceutické firmy výsledky klinických studií zveřejnily v září, podle nich vyvolává jejich přípravek u dětí v dané věkové skupině kýženou imunitní reakci.

„Přínosy (vakcíny) Comirnaty u dětí od pěti do 11 let převažují nad riziky, a to zejména u těch, jejichž stav zvyšuje nebezpečí těžkého průběhu covidu-19,“ uvedla agentura.

EMA nyní posuzuje i možné použití proticovidové vakcíny od firmy Moderna u dětí od šesti let. Výrobce se na lékovou agenturu s žádostí o schválení obrátil začátkem listopadu, rozhodnutí by mělo padnout za jeden až dva měsíce.

Díky schválení vakcíny pro děti ve věku pět až 11 let bude potenciální maximální proočkovanost české populace až 90,9 procenta. V současné době by byla při kompletní proočkovanosti lidí nad 12 let maximálně 87,2 procenta. Z lidí starších 12 let vakcinaci alespoň jednou dávkou dosud postoupilo 70,2 procenta.

Vakcína pod stromeček

Prvních 300.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech určené pro děti ve věku pět až 11 let dorazí do Česka v týdnu od 20. prosince. Na twitteru to napsali zástupci projektu Chytrá karanténa.

Jednotlivé státy si vakcínu samostatně neposuzují, určující je doporučení EMA, kde mají všechny země i své zástupce. „To otevírá cestu pro očkování i v České republice. Vakcínu máme pro děti objednanou. Prvních 300 000 dávek dorazí v týdnu od 20. prosince,“ uvedla Chytrá karanténa.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek dnes na twitteru napsal, že společnost dokončuje doporučení pro očkování těchto dětí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na webu informoval, že dávka podávaná dětem bude asi třetinová. Přínosy jsou podle výboru EMA zejména u dětí, které mají doprovodná onemocnění vedoucí k případnému vážnému průběhu nemoci covid-19.

„Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku pět až 11 let jsou podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování,“ uvedl SÚKL.

Video  „Počty nakažených porostou dál, lidé se neomezují, opatření jsou slabá,“ říká matematik  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 26. listopadu 2021 03:08 )

po stranické linii

Jirik-ta ( 26. listopadu 2021 03:06 )

dixid ( 25. listopadu 2021 16:17 )

Chrante svoje deti !!!! O deti jde od sameho zacatku ! Mamy a tatove , prece neobetujete sve vlastni deti na oltar pseudovedy !!!

Kamyl ( 25. listopadu 2021 15:40 )

Podívejte se na tohle a vydržte,myslím,že vám spadne brada ...Zkusíme to tedy jinak

http­s://ww­w.in­fovoj­na.sk­/arti­cle/vi­deo-informatorka-z-who-pandemia-je-medzinarodne-organizovany-zlocin-proti-ludom-za-podpory-vlad-a-medii

Kamyl ( 25. listopadu 2021 15:31 )

Podívejte se na tohle a vydržte,myslím,že vám spadne brada ....

http­s://ww­w.in­fovoj­na.sk­/…dii

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa