Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Jelen prodělal covid, potvrdil test. A může jich být nakažených hodně. Mění to něco?

Autor: Markéta Mikešová - 
4. září 2021
05:00

Zatímco virus SARS CoV-2 způsobující nemoc covid-19 u lidí už začínáme mít relativně prozkoumaný, stále mnoho neznámého panuje u jeho šíření mezi zvířaty. Nakazili se jím již psi, kočky, gorily a šelmy, obvykle tvorové chovaní v zajetí. V divoké přírodě byl virus zaznamenán jen u norků. A nyní do tohoto výčtu můžeme přidat jeleny. Americké ministerstvo zemědělství potvrdilo, že pozitivní test jelenovi skutečně vyšel. Zpráva se objevila krátce po zjištění úřadu, že 40 procent zkoumaných jelenů mělo protilátky proti covidu, takže nemoc prodělalo.

Veškeré zkoumání se týkalo jelenů (jelenců) běloocasých, hojného druhu, který se vyskytuje téměř ve všech amerických státech. Dovezen byl i do Evropy včetně Česka. Vědci z ministerstva analýzy započali v lednu letošního roku a první fázi studie ukončili v březnu. Jelenům ve státech Michigan, Illinois, New York a Pensylvánie odebírali krev, celkem prověřili 152 jedinců a 40 procent z nich mělo protilátky na SARS CoV-2.

Protilátky měli i tři jeleni, jejichž vzorky pocházely z ledna 2020. V té době ještě celosvětová pandemie vyhlášena nebyla a v Americe byl teprve potvrzen první lidský případ covid-19. Jak se stalo, že jeleni byli nakažení už tehdy, v tuto chvíli nebudeme spekulovat, zaměříme se potvrzené nákazy leden-březen 2021.

Přítomnost protilátek obecně znamená, že zvíře se někdy v průběhu posledních měsíců nemocí covid-19 nakazilo a úspěšně ji porazilo. Výzkumníci z ministerstva zemědělství uvedli, že žádný jelen nevypadal nemocně, celý průběh choroby byl dost možná asymptomatický.

Co se týče toho, kde se zvířata nakazila, to nikdo netuší. Úřad hádá, že to bylo pravděpodobně od lidí, jelikož jeleni jsou často loveni, plus v přírodě bylo během pandemie hodně osob, ať už turistů nebo ochránců. Jako další možnost je uváděna kontaminovaná voda nebo kontakt s jiným nakaženým tvorem, třeba norkem. V každém případě převládá názor, že nákaza u jelenů nepředstavuje pro myslivce a další lovce větší hrozbu. Neexistují ani důkazy o přenosu skrze konzumaci masa, takže jeleního guláše se i nadále nemusíte bát.

Jelen si kráčel s aktivním covidem

V době, kdy ministerstvo zveřejňovalo výsledky, se objevily i spekulace, zda celý výzkum vůbec proběhl správně. Jednak první zprávy ještě nebyly recenzované, takže studii neposoudili nezávislí odborníci a jednak podle švýcarského experta na zoonózy (nemoci přenosné ze zvířat na lidi) Daniela Bausche mohlo dojít k tzv. zkřížené reaktivitě, kdy testy mohly zachytit protilátky k jinému typu koronaviru. Bausch to řekl pro National Geographic.

Tuto možnost ale úřad odmítá. Trvá na tom, že použité testy byly určeny přímo pro SARS CoV-2 a u jiných druhů zvířat vykazovaly vysokou spolehlivost. Dokonce zástupci vedli, že s možnou zkříženou reaktivitou počítali, takže vzorky otestovali i dalšími testy, ještě více určenými pro SARS CoV-2 a výsledky byly totožné. Navíc když zkusili prozkoumat vzorky pocházející z období před lednem 2020, protilátky nezjistili. Jen u jednoho vzorku z roku 2019, který ale vyhodnotili jako falešně pozitivní, jelikož naměřil velmi nízké množství protilátek.

Bauschovi toto vyjádření dodalo ve studii víru, nicméně i tak uvedl, že by bylo nejlepší najít jelena s aktivním virem a ten pak izolovat přímo z buněk.

Ministerstvu se to záhy skutečně podařilo - identifikovalo aktivní případ. Minulý týden potvrdilo, že pozitivní test měl jelen ze státu Ohio, analýzu vzorků provedla národní veterinární laboratoř. „Je to první potvrzená nákaza jelena virem SARS CoV-2 na celém světě,“ uvedl úřad v prohlášení. Opět není jisté, kde a jak se nakazil a opět byla nemoc bezpříznaková, podle vědců to ale ukazuje, že bude třeba zvýšit snahy o monitorování covidu-19 mezi divokou zvěří. Také plánují otestovat predátory, kteří se jelením masem živí.

Výzkumy v Česku zřejmě proběhnou

Dosud byla nákaza zaznamenaná pouze u domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky a poté u zvířat chovaných v zoologických zahradách – lvů, tygrů, levhartů sněžných, vyder a goril. Nakažené gorily řešila dokonce i pražská zoo. U všech těchto nákaz se předpokládalo, že přenos proběhl od lidí. K opačnému přenosu na lidi nedošlo s výjimkou jedné speciální kategorie – norků. Těch se v jeden moment na farmách v Dánsku a dalších zemí nakazilo tolik, navíc novou variantou viru, že se přistoupilo k vybití několika milionů jedinců. Norek je zvíře vysoce vnímavé k viru SARS CoV-2.

To bylo poprvé, kdy covid-19 u zvířat měl určité epidemiologické riziko. Ale rychle bylo zažehnáno a opět se přistoupilo k tomu, že zvířata neurychlují šíření nákazy ani neohrožují lidi chorobou. Změnili to nějakým způsobem jeleni? Podle Státní veterinární správy (SVS) stále nejsou důvody k obavám.

„Nákaza z hlediska evropské ani národní veterinární legislativy nespadá mezi nebezpečné nákazy povinné hlášením a nejsou známé prokázané případy přenosu nákazy z volně žijících zvířat na člověka,“ sdělil pro Blesk Zprávy zástupce mluvčí SVS Petr Majer. A připomněl příklad z pražské zoo, že zvířata se doložitelně nakazila i v Česku.

Samotná Státní veterinární správa je pak podle jeho slov pouze dozorovou organizací, nikoliv výzkumnou, takže studie v terénu plánovat nebude. „Nicméně považujeme za velmi pravděpodobné, že se některé ze zahraničních i domácích výzkumných institucí budou výskytem koronaviru způsobujícím covid-19 v populaci volně žijících zvířat zabývat,“ doplnil Majer.

Video  Boj o protilátky v Česku: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké "pro"  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa