Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Dejte se očkovat, vyhrajte 22 milionů: Guvernér Ohia láká i na univerzitní stipendia

Autor: Darina Jíchová - 
13. května 2021
13:30

Mezi Američany se rozmohla váhavost, co se očkování proti koronaviru týče. Mnohé státy se to proto rozhodly řešit různými lákadly a za vakcínu nabízejí například stipendia, dluhopisy, pivo, a guvernér z Ohia dokonce vyhlásil slosování o milion dolarů, tedy téměř 22 milionů korun, uvedl deník The Guardian.

Jméno každého, kdo se v Ohiu nechá očkovat, bude zařazeno do losování o vysokou finanční odměnu. I to je jeden z neobvyklých způsobů, kterými se Spojené státy snaží nalákat svoje občany na očkování. „Pro ty, kdo stále váhají, jestli jít na očkování: Podstoupili byste ho za milion?“ s touto výzvou se ohijský guvernér Mike DeWine obrátil na obyvatele svého státu.

„Vím, že někdo řekne: DeWine, ty jsi šílenec“

DeWine vysvětlil, že v následujících pěti týdnech z osudí, kam byla umístěna jména lidí, kteří mají za sebou alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru, vytáhne pět z nich. Každý člověk pak následně dostane milion dolarů. Peníze půjdou z federálního fondu na úlevu v době pandemie. „Vím, že někdo řekne: DeWine, ty jsi šílenec,“ napsal republikán na svém twitteru.

„Budou si říkat, že je to mrhání penězi. Jenomže skutečné mrhání je ztráta životů kvůli covidu-19, zvláště v situaci, kdy máme účinné vakcíny, které jsou k mání pro každého,“ vysvětlil DeWine. Odměňovat chce i teenagery ve věku 12 až 17 let, jejichž očkování bude zahájeno tento týden. Těm nabízí plné univerzitní stipendium na státní univerzitě včetně ubytování, stravy a učebnic. Z oočkovaných vytáhne jedno jméno.

Dluhopisy a pivo pro očkované

Zatím je dost nejasné, zda je jeho vakcinační loterie v souladu s federálními předpisy, jak nakládat s fondy. Ministerstvo financí se k záležitosti ještě nevyjádřilo. DeWine není jediný americký guvernér, který se uchýlil k systému odměn za očkování. Guvernér Západní Virginia Jim Justice vyhlásil, že mladí lidé, kteří se nechají očkovat, dostanou dluhopis v hodnotě 2 tisíc korun. V Marylandu nabízejí 2 tisíce korun všem státním zaměstnancům, kteří se zapojí do vakcinace. To v New Jersey obdrží každý oočkovaný poukázku na pivo zdarma.

Iniciativa některých guvernérů vzbudila smíšené reakce, někdo jejich snahu chválí, někdo se obává, že se pozornost přesune na to, že by za očkování měla být odměna pro všechny.

Video Jak nás ohrožují mutace: Virolog zmínil nebezpečnou supervariantu i riziko z Indie - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

krapotkin ( 13. května 2021 16:11 )

Zde je názorně vidět rozdíl mezi US demokracií a českou pseudodemokracií - USA nabízí lidem odměny za očkování, Česko jen dehonestuje a uráží ty, kteří si nechtějí nechat nacpat do těla očkovací svinstvo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa