Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Covidem nakaženého Čecha (56) převezli z Indie. S očkováním diplomatů pomáhá Polsko

Autor: ČTK - 
11. května 2021
15:30

S vakcinací pracovníků českého velvyslanectví (ZÚ) v Indii vypomohla polská ambasáda. Zajistila očkování pro všechny, kteří projevili zájem a nebyli očkováni v Indii vyráběnými látkami. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí. V neděli na twitteru informovalo o tom, že ambasáda v Dillí využila polského zvláštního letu k evakuaci jednoho z pracovníků, který měl komplikace spojené s nemocí covid-19. Zatím je hospitalizován ve Varšavě.

Podle Českého rozhlasu je stav šedesátiletého Čecha stabilizovaný a v úterý nebo středu by měl být převezen do ostravské nemocnice. Ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že by ve Varšavě měl zůstat do doby, než bude schopný bezpečného převozu do České republiky.

Mluvčí moravskoslezské krajské hygienické stanice Aleš Kotrla potvrdil, že přeprava muže s diplomatickým pasem z Polska je v procesu. Bližšími informacemi ale pracovníci stanice podle něho nedisponují.

„Pokud jde o vakcinaci pracovníků ZÚ Dillí, i tady pomohla úzká spolupráce s polskou ambasádou, která zajistila očkování pro všechny, kdo o to projevili zájem a nebyli očkováni v Indii vyráběnými látkami. Za veškerou pomoc jsme polské straně velmi vděční,“ doplnil resort.

Vláda na začátku května schválila, že zahraniční diplomaté v Česku se mohou v tuzemsku hlásit na očkování. V registračním systému nemají členové diplomatických misí přednostní práva. Vakcíny uhradí stát, obdobně se očkují čeští diplomaté v zahraničí. Očkování zajistí ČR pro členy diplomatických misí, konzulárních úřadů a úřadoven mezinárodních organizací, ale také pro členy jejich rodin. Týká se i zaměstnanců Evropské agentury pro globální navigační satelitní systémy.

Video Češka žijící v Indii: „Cítím se tu bezpečněji než v Evropě. Agresivita mutací nás ale zaskočila.“ - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Zobrazit celou diskusi
Další videa