Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Zemanova pieta za oběti covidu: 30 tisíc svíček zkroutilo kelímky od piva

Aktualizováno -
10. května 2021
22:08
Autor: veef, jza, ČTK - 
10. května 2021
18:39

Na nádvořích Pražského hradu se v pondělí večer postupně rozhořelo téměř 30 000 svíček – symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První zapálil prezident Miloš Zeman. Přípravy probíhaly celé odpoledne. Svíčky byly na nádvoří Hradu umístěné v plastových půllitrech, což hned rozpoutalo velkou vlnu kritiky hlavně na sociálních sítích, protože řada z nich se kvůli žáru svíček zdeformovala. Pietní akt doprovázela Hudba Hradní stráže.

Pietní akci za oběti epidemie koronaviru zahájil projevem prezident Miloš Zeman. „Musím říci, že za smrt některých odpovídáme my sami svojí lhostejností, lehkomyslností a zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně a díky tomu se epidemie vůči nám obrátila v několika vlnách,“ řekl. 

Prezident ale věří, že si z toho všichni vzali ponaučení. Hlavně chtěl poděkovat všem, kteří s epidemií bojovali. „Nemyslím si, že stačí jenom poděkování. Naši zdravotníci, ale i další pracovníci integrovaného záchranného systému si zaslouží více než poděkování. Zaslouží si, aby jejich práce byla patřičně oceněná a já se za to chci zasadit,“ pokračoval.

Pode prezidenta se Česko již během několika měsíců epidemie zbaví. „Zcela závěrem bych chtěl vyjádřit naději, že nejpozději v září tohoto roku, a to především díky masivní očkovací kampani, tato pandemie u nás skončí. Budeme na ni vzpomínat jako na strašný sen,“ dodal Zeman. 

Prezident také v půl osmé spolu s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou zapálil první svíčku. Zbylé svíčky pak rozsvítili pracovníci Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu, příslušníci Hradní stráže a Útvaru ochrany prezidenta.

Bílé svíčky během pondělního odpoledne kompletně zaplnily třetí nádvoří Pražského hradu, část druhého a první nádvoří. 

Video Zapalování tisíců svíček doprovázela Hudba Hradní stráže - Veronika Foltová

Kelímky se zkroutily

Už během příprav se na sociálních sítích objevila kritika, že svíčky připomínající oběti epidemie pořadatelé umístili do plastových kelímků. Organizátoři to zdůvodnili ochranou před větrem i rozteklým voskem. Některé kelímky se pak kvůli žáru svíček zkroutily. 

Někteří ale takovou podobu uctění památky obětí kritizovali na sociálních sítích jako neuctivou i neekologickou. „Každý se vyrovnáváme se ztrátou blízkých jinak, rozdílně prožíváme pietu. Uctít památku zemřelých na nádvoří Pražského hradu z 30 000 jednorázových plastových pivních kelímků nám ale přijde neuctivé k pozůstalým i přírodě,“ uvedla na Twitteru například ekologická organizace Greenpeace.

Mohla přijít i veřejnost

Pietního aktu se mohla zúčastnit i veřejnost. Zahájení piety přihlíželo několik stovek lidí. Na prvním a druhém nádvoří byly připraveny svíčky, které mohli lidé symbolicky zapálit a zavzpomínat na své blízké, kteří kvůli koronaviru zemřeli. Nádvořími vedla cesta lemovaná svíčkami a návštěvníky dovedla až na třetí nádvoří, kde mohli položit i květinu. 

V rámci protiepidemických opatření museli mít všichni účastníci pietního aktu nasazený respirátor a udržovat rozestupy.

Projev Miloše Zemana a zapálení první svíčky:

Video Projev Miloše Zemana při pietě za oběti covidu na Hradě 

reporter ( 12. května 2021 01:23 )

Už samotný svíčky sou v plastovým obalu a jsou jich plný regály v marketu.To nikomu nevadí?Mohli si je členové Greenpeace v čele s Grétou strčit do (_:_) a postavit se na nádvoří Hradu.Kelímky byly zmáčknutý schválně kvůli větru.Pořád lepší svíčky na Hradě než morbidní kříže na Staromáku.

Delgado ( 11. května 2021 22:53 )

No, vzhledem k tomu, že tady krachují tisíce živnostníků, Hrad si nestoudně nechal na rok 2021 navýšit rozpočet o nezanedbatelných 215 miliónů na celkových milých 634 miliónů. Čekala bych tedy, že by se na tu 'horentní' sumu několika desítek tisíc korun na důstojné sklenice mohlo najít. Buranská hradní cháska, ani lidský život pro ně nemá hodnotu....
http­s://ww­w.iroz­hlas­.cz/zp­ravy-domov/zamek-v-lanech-sprava-prazskeho-hradu-mynar-kancelar-prezidenta-finan­ce_200­907201­0_ban

7vox7 ( 11. května 2021 22:07 )

..opakuješ se trapně! Kelímky nebyly od piva, byly nové, ale ty budeš podrývat jako

7vox7 ( 11. května 2021 22:06 )

..co to meleš za lži! za kelímky zaplatili cca 30 tis., tedy 1 kč za kus!

7vox7 ( 11. května 2021 22:05 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa